گوناگون

اعتراض‌ها به خشونت پلیس پاریس در برچیدن اردوگاه پناهجویان

فعالان مدنی در قلب پاریس یک اردوگاه چادر برای مهاجران بی سرپناه برپا کردند. آنها می‌خواستند توجه افکار عمومی را به وضعیت نامطلوب مهاجران جلب کنند. اما پلیس با خشونت تمام این اردوگاه را برچید و موجی از اعتراضات برانگیخت….

ژرار دارمیان، وزیر کشور فرانسه در واکنش به میزان خشونتی که پلیس در برچیدن یک کمپ اعتراضی به کار برده است، آن را “شوکه‌آور” خوانده است.

مدافعان پناهجویان در عصر سه‌شنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر) ۵۰۰ چادر در میدان مشهور “جمهوری” پاریس برافراشته بودند؛ یک اردوگاه پناهجویان در قلب پایتخت فرانسه. اما با دخالت پلیس این اردوگاه به سرعت برچیده شد و صدها پناهجو مجبور به ترک آن شدند و نتوانستند مدت زیادی در این میدان مستقر شوند.

با زدن این اردوگاه در میدان مرکزی پاریس، سازمان‌های امداد قصد داشته‌اند توجه افکار عمومی را به وضعیت نامطلوب پناهجویان در فرانسه جلب کند. اکثر این پناهجویان افغان هستند.

پلیس به هنگام برچیدن چادرها، در حالی که شماری پناهجویان درون چادر بوده‌اند، آنها را درون همان چادرها پیچیده به از آنجا منتقل کرده است. در این عملیات پلیس، امدادگران پناهجویان مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفته‌اند و علیه آنها گاز اشک‌آور به کار گرفته شده است.

حدود یک ساعت پس از برافراشتن این کمپ، پلیس وارد عمل شد و این چادرها را برچید. در این میان شماری پناهجو درون چادرها جای گرفته بودند. با مقاومت پناهجویان و حامیان آنها، پلیس مجبور شد از گاز اشک‌آور استفاده کند.

در پی انتشار تصاویر این برخورد خشن پلیس در شبکه‌ها اجتماعی، وزیر کشور فرانسه راهی ندید غیر از اینکه از عملکرد مسئولان امر و خشونت پلیس فاصله بگیرد. او دستور تحقیق در این زمینه را صادر کرده است و گفته است در عرض دو روز گزارشی در این زمینه منتشر خواهد کرد.

شهاب‌الدین که یک پناهجوی افغان است به خبرگزاری فرانسه گفت: «پلیس خیلی خشن است. ما اما فقط سقفی بالای سرمان می‌خواهیم.» مرتضی، پناهجوی دیگر افغان می‌گوید: «ما اینجاییم تا نشان دهیم هیچ جای دیگر نداریم برویم.»

این سازمان‌های امداد در تابستان امسال در محوطه سبز نزدیک میدان جمهوری چادرهایی زده بودند تا افکار عمومی را به وضعیت مهاجران جوان و نابالغ جلب کنند.
پلیس هفته گذشته یک کمپ پناهجویان زیر یک پل بزرگراه در سن دنی در حومه پاریس را برچیده بود. گفته می‌شد که حدود ۳ تا ۴هزار مهاجر در شرایط بسیار بد غیرانسانی در این مکان به سر می‌بردند.

مقامات فرانسه می‌گویند، پس از برچیدن این کمپ، مهاجران را اسکان داده‌اند. این در حالی است که فعالان امدادگر پناهجویان می‌گویند که از آن زمان بدین سو صدها پناهجو بی سرپناه هستند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا