اخبار

روحانی: ایران و آمریکا می‌توانند به شرایط قبل از ترامپ بازگردند

حسن روحانی در سخنان تازه‌ای بدون اشاره به احتمال مذاکره بین ایران و دولت آینده آمریکا از دولت جو بایدن خواست تا سیاست‌های ترامپ در مورد ایران را «با صراحت» محکوم کند. او گفت اگر دولت آینده آمریکا به تعهدات خود بازگردد ایران و آمریکا می‌‍‌‌توانند به شرایط قبل از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند و می‌توانند مشکلات را حل کنند. اما یک روز پیش خامنه‌ای درباره “گشایش از خارج” ابراز ناامیدی کرده بود…..

روحانی خطاب به دولت جو بایدن گفت: «ما امیدواریم دولت آینده آمریکا در اولین قدم‌هایش سیاست‌های ترامپ را با صراحت محکوم کند و سیاست‌های نادرست دولت قبلی را جبران کند. سیاست ما روشن است؛ همانطور که بارها تاکید کردیم تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش».

او خاطرنشان کرد که هر زمان آمریکا به تعهدات بین‌المللی برگردد شرایط ایران هم عوض خواهد شد.

روحانی افزود:«دولت آتی آمریکا باید کارهای بزرگی انجام دهد و بتواند اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد را جبران کند. ما امیدواریم دولت آینده آمریکا در اولین قدم‌های خود سیاست‌های ترامپ را نسبت به ایران با صراحت محکوم کند و سیاست‌های نادرستی که دولت قبلی اعمال کرد را اصلاح کند.»

حسن روحانی ۲۱ آبان نیز در نشست هیئت دولت درباره رابطه ایران و آمریکا پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده گفته بود که از فرصت‌های پیش‌آمده باید استفاده کرد.

این در حالی است که روز گذشته، سه‌شنبه ۴ آذر علی خامنه‌ای مذاکره برای لغو تحریم‌ها را رد کرد و سیاست درست را «خنثی‌سازی» تحریم‌ها دانست و گفت این راه اگرچه سختی‌ها و مشکلاتی دارد اما «خوش‌عاقبت» است:«اگر با تلاش و ابتکار و با سینه سپر کردن در مقابل مشکلات بتوانیم بر تحریم‌ها غلبه کنیم و طرف مقابل بی‌اثر شدن تحریم‌ها را ببیند، به‌تدریج دست از تحریم برخواهد داشت.»

با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی از مسئولان جمهوری اسلامی به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها چشم دوخته‌اند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش‌تر درباره وضع برجام پس از پیروزی بایدن گفته بود:«لغو تحریم‌ها زمان‌بر نیست. اگر آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل کند، ایران هم به‌طور کامل به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد.»

با این حال موضع علی خامنه‌ای نشان می‌دهد که رهبر جمهوری اسلامی با مذاکره برای لغو تحریم‌ها موافق نیست. او تأکید کرد که «باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد».

خامنه‌ای در دیدار با رؤسای سه قوه و اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: «باید بنا را بر این بگذاریم که گشایشی از خارج انجام نخواهد شد».

رهبر جمهوری اسلامی تاکید کرد: «کسانی که برخی چشم امید به آنها دارند با ما دشمنی می‌کنند، ضمن آنکه شرایط داخلی آنها به هیچ‌وجه روشن نیست و گرفتاری‌های اخیر، امکان صحبت و موضع‌گیری در مسائل بین‌المللی را به آنها نمی‌دهد، نمی‌توان روی حرف آنها حساب و برنامه‌ریزی کرد.»

نیروهای مترقی و مدافع منافع ملی بر این باورند که تنها با اشتراک عمل و همکاری نزدیک نیروهای آزادی خواه، مترقی و مخالف دیکتاتوری است که می توان حول خواست دفاع از حاکمیت ملی، خواست مذاکرات شفاف و علنی جمهوری اسلامی با آمریکا، به منظور رفع تحریم‌ها، را به نیرویی اجتماعی تبدیل کرده و از این طریق رژیم ولایت فقیه را وادار به عقب نشینی کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا