فرهنگی

مشکلات مردم با تقسیم استان حل نمی‌شود

مولوی عبدالحمید با تقسیم استان سیستان و بلوچستان مخالفت کرد.طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان به چهار استان با وجود مخالفت ها رسما وارد صحن مجلس شد. حدود ۱۰ هزار نفر با مشارکت در کمپین “نه بر تقسیم استان سیستان و بلوچستان” مخالفت خود را با این طرح ابراز کردند…

طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان به چهار استان با وجود مخالفت علمای بلوچ رسما وارد صحن مجلس شد. حدود ۱۰ هزار نفر با مشارکت در کمپین “نه بر تقسیم استان سیستان و بلوچستان” مخالفت خود را با این طرح ابراز کردند.

به گزارش دویچه وله، سیدمحسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار قسمت اعلام وصول شده است.

بحث تقسیم استان سیستان و بلوچستان سال‌ها پیش بارها توسط استانداران و برخی “نماینده‌های تندرو مجلس” مطرح شده است اما هر بار به دنبال اعتراض مردم بلوچ وجود چنین طرحی انکار شده بود.

اگرچه جزئیات تقسیم استان سیستان و بلوچستان در صحن مجلس اعلام نشد اما از تقسیم چهارگانه سیستان و بلوچستان سخن به میان رفته است.

عبدالحمید: مشکلات مردم با تقسیم استان حل نمی‌شود

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان از طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان انتقاد کرده و گفته است که مشکلات سیستان‌ و بلوچستان با “تغییر در نوع نگاه‌ها و دیدگاه‌ها حل می‌شوند، نه با تقسیم این استان”.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان از قول عبدالحمید نوشته است: «ظاهرا طرحی مبنی بر تقسیم استان سیستان ‌و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده است. بنده به کسانی که دنبال تقسیم استان سیستان‌ و بلوچستان هستند تذکر می‌دهم که تقسیم نمی‌تواند مشکلات این استان را حل کند.»

عبدالحمید تاکید کرد: «ریشۀ مشکلات استان سیستان ‌و بلوچستان در جای دیگری‌ست. ریشۀ مشکلات این استان در نوع بعضی نگاه‌ها و دیدگاه‌هاست. ما به‌جای تلاش برای تغییر و تقسیم جغرافیایی سیستان‌ و بلوچستان، بهتر است در نگاه‌ها و نگرش‌های خودمان تغییر بیاوریم.»

امام‌ جمعه زاهدان همچنین افزود به جای تقسیم استان تبعیض را برطرف کنید و با به ‌کارگیری مدیران توانمند و شایستگان اقوام و مذاهب به خواسته‌های مردم رسیدگی کنید.

عبدالحمید خطاب به نمایندگان مجلس که این طرح را مطرح کردند نیز گفت: «افرادی که برای موکلین و مردم خودشان برنامۀ خاصی ندارند، می‌خواهند مردم را با این‌گونه مسائل سرگرم کنند، درحالی‌ که به ‌جای این کارها، بهتر است با کارشناسی دقیق و صحیح دنبال رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و سایر نگرانی‌های آنان باشیم.»

چهار استان: سیستان، سرحد، بلوچستان و مکران

تا کنون نام چهار استان در ارتباط با تقسیم سیستان و بلوچستان مطرح و رسانه‌ای شده است.

استان سیستان شامل شهرستان‌های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز با جمعیت تقریبی ۶۰۰ هزار نفر که مرکز آن شهر زابل خواهد بود.

استان سرحد شامل شهرستان‌های زاهدان، خاش و میرجاوه با جمعیت تقریبی یک میلیون نفر که مرکز آن شهر زاهدان خواهد بود.

استان بلوچستان شامل شهرستان‌های ایرانشهر، سراوان، سیب و سوران، مهرستان و دلگان با جمعیت تقریبی ۶۰۰ هزار نفر که مرکز آن ایرانشهر خواهد بود.

استان مکران شامل شهرستان‌های چابهار، کنارک، نیکشهر، سرباز، قصرقند و فنوج با جمعیت تقریبی ۶۰۰ هزار نفر که مرکز آن چابهار خواهد بود.

کارزار مخالفین و موافقین تقسیم

اعتراض به تقسیم سیستان و بلوچستان ادامه دارد و دامنه آن اکنون به فضای مجازی نیز کشیده شد. در دو روز گذشته دو کارزار از طرف مخالفین و موافقین طرح راه‌اندازی شده است.

در مخالفت با طرح تقسیم این استان کارزار “نه به تقسیم استان سیستان و بلوچستان” ایجاد شد و در ظرف دو روز گذشته ۹۷۴۷ نفر با مشارکت در این کارزار مخالفت خود را با طرح تقسیم استان ابرزا کردند.

اما در حمایت از تقسیم این استان نیز کارزار “موافقت با تقسیم استان سیستان و بلوچستان” راه‌اندازی شده است که تا کنون تنها ۲۶۵۲ نفر از آن حمایت کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا