فرهنگی

تجمع اعتراضی وکلای دادگستری کرمانشاه و خوزستان

بنا به گزارشات منتشر شده، روز سه‌شنبه ۴ آذر ماه ۹۹، تجمع اعتراضی وکلای دادگستری کرمانشاه نسبت به مصوبه اخیر مجلس در خصوص طرح تلقی وکالت به عنوان کسب و کار برگزار شد…..

وکلای معترض دادگستری کرمانشاه، در حیاط ساختمان کانون وکلا، واقع در میدان مرکزی شهرستان کرمانشاه به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند.

بنا به گزارش دیگری، هم زمان روز سه‌شنبه ۴ آذر ماه ۹۹، جمعی از وکلای دادگستری استان خوزستان نیز نسبت به مصوبه مجلس مبنی بر کسب و کار تلقی کردن وکالت، دست به تجمع اعتراضی زدند.

وکلای دادگستری استان خوزستان برای به نمایش گذاشتن اعتراض خود نسبت به مصوبه اخیر مجلس و تلقی کردن وکالت به عنوان کسب و کار، در مقابل ساختمان کانون وکلای این استان واقع در اهواز، در محله امانیه تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.

نماینده وکلای معترض در خصوص تجمـع اعتراضی وکـلای دادگستری گفت:‌ «این تجمع در اعتراض به تصمیم اخیر مجلس در رابطه با طرح اصلاح قانون اجرایی سیاست‌های اصل کلی ۴۴ صورت گرفته است که طبق آن وکلای دادگستری را جزو کسب و کار و به عنوان یک نوع کاسبی تلقی کرده‌اند»

 

نماینده وکلای دادگستری خوزستان افزود: «اعتراض ما به این دلیل است که وکالت دادگستری مطابق با اسناد بالادستی در گروه خدمات قضایی محسوب می‌شود و در قانون اساسی، در فصل سوم جزء حقوق ملت در نظر گرفته شده است، نه این که در فصول مربوط به حرفه‌های اقتصادی آمده باشد.»

وی ادامه داد:‌ «کسب و کار تلقی کردن کانون وکلای دادگستری، باعث می‌شود که نگاه بازاری به قوه قضاییه و دادگستری شیوع پیدا کند.»

البته لازم به یادآوری است که نه تنها قوانین مصوب در مجلس در راستای دفاع از حق و حقوق مردم نبوده و نیست،‌ بلکه بسیاری از قوانینی که در دوره‌های مختلف مجلس به تصویب می‌رسد، بر علیه منافع ملت و به ضرر و زیان آنها بوده است.

مجلس خط و خطوط حاکمیتی را پیش می‌برد که تنها منافع خودش و حفظ بقاء آن مدنظر می‌باشد، بر همین اساس قوانین مدون شده‌ای که در مجلس به تصویب نمایندگان آن می‌رسد، در اکثر موارد طرح‌های سرکوبگرانه و زیر فشار قرار دادن هرچه بیشتر مردم است تا تحت نام قانون اهداف حاکمیت را پیش ببرد.

از جمله همین قوانین در حکومت ایران، زندانی و شکنجه کردن وکلای دادگستری است که مشخص نیست براساس کدام قانون، هم اکنون سالیان است که در زندان‌های مختلف به سر می‌برند که در یک نمونه می‌توان به زندانی کردن محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر اشاره نمود که از آبان ماه ۹۷ تاکنون در زندان به سر می‌برد و اخیرا در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۹۶، به ده سال حبس محکوم شده است.

لازم به یادآوری است که طی روزهای گذشته در استان‌ها و شهرهای دیگر مانند شیراز و کهگیلویه و بویراحمد نیز، وکلای دادگستری در اعتراض به این مصوبه مجلس، تجمعات اعتراضی در مقابل ساختمان کانون وکلای شهرها و استان‌های خودشان برگزار نمودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا