اخبار

تصویب طرح دوفوریتی مجلس با هدف خروج از پروتکل الحاقی

اکثریت نمایندگان مجلس با طرح دوفوریتی “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” موافقت کردند و دو روز دیگر درباره آن تصمیم می‌گیرند. منظور از این اقدام خروج ایران از اجرای پروتکل الحاقی فعالیت‌های هسته‌ای است…..

علی خامنه‌ای،  چندی پیش گفته بود برای لغو تحریم‌ها باید اقدامی راهبردی صورت گیرد. حال در سایه کشتن محسن فخری‌زاده، کارشناس ارشد برنامه موشکی و هسته‌ای جمهوری اسلامی، اکثر نمایندگان مجلس در جلسه روز یکشنبه ۹ آذر (۲۹ نوامبر) توافق کردند که طرحی دوفوریتی به منظور خروج ایران از پروتکل الحاقی هسته‌ای (NPT) تهیه شود و به تصویب برسد.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست غیرعلنی روز یکشنبه مجلس به خبرگزاری فارس گفت که در این جلسه موضوع ترور فخری‌زاده مورد بحث و بررسی قرار گرفت و جمع‌بندی جلسه این بود که مجلس به روند بازرسی‌های آژانس خوشبین نیست و به بازرسان این سازمان مشکوک است. او افزود، نمایندگان مجلس منشأ بسیاری از “اتفاقات تلخ و ترور دانشمندان هسته‌ای ایران” را همین رژیم بازرسی‌های آژانس می‌دانند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: «بر همین اساس تصمیم گرفته شد طرحی تهیه و به تصویب برسد که طبق آن اجرای پروتکل الحاقی در مورد بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای کشورمان لغو شود.» او افزود که اجرای پروتکل الحاقی از ابتدا هم داوطلبانه بوده و بنابراین باید لغو شود.

به گزارش مهر، طرح دوفوریتی “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” با ۲۳۲ رأی موافق نمایندگان به تصویب رسیده است.

معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) از سوی ۱۹۱ کشور (تا سال ۲۰۱۵) از جمله ایران امضا شده است.

این معاهده ضمیمه‌ای موسوم به “پروتکل الحاقی” دارد که به امضای جمهوری اسلامی ایران نیز رسیده است. بر اساس این پیوندنامه پیوستی، بازرسی حق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و برخلاف بازرسی ویژه، نیازی به تصویب شورای حکام ندارد. آژانس در بازرسی‌های خود برمبنای پروتکل حق دارد به هر جایی که برای انجام وظایف خود ضروری می‌داند، دسترسی پیدا کند. این نوع بازرسی بیشتر برای فعالیت‌های اظهارنشده و یا مخفی طراحی شده است.

پروتکل الحاقی سندی است به منظور تقویت کارایی سیستم پادمان در راستای مشارکت در اهداف منع گسترش هسته‌ای جهانی، برای کشورهایی که دارای موافقت‌نامه پادمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، طراحی شده است. کشورهای عضو آژانس باید این پروتکل را به عنوان “ضمیمه توافق جامع پادمان” بپذیرند.

حال نمایندگان مجلس در جلسه روز یکشنبه خود طرح دوفوریتی برای خروج از پروتکل الحاقی را به تصویب رسانده‌اند تا از این پس مانع از بازرسی‌های سرزده و منظم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شوند.

“این طرح صنعت هسته‌ای را تقویت می‌کند”

به همین دلیل محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس پس از تصویب دوفوریت طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها”، گفته است: «ان‌شاءالله این طرح در دستور کار این هفته مجلس قرار می‌گیرد و امیدواریم بتواند امکانات صنعت هسته‌ای ما را تقویت کند.»

علی خضریان، نماینده تهران گفت رهبر جمهوری اسلامی گفته است که مسیر رفع تحریم‌ها از غلبه بر تحریم‌ها عبور می‌کند اما رئیس‌جمهوری یک روز بعد گفته است که آمریکا به بد و خوب تقسیم می‌شود.

این نماینده مجلس سپس افزود: «زمانی که مسئولان ما پیام ضعف به طرف مقابل ارسال می کنند، دشمنان جری‌تر می شوند و در این شرایط راهبرد منطقی ایران است که خروج از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در دستور کار قرار دهد و به غربی‌ها پیام دهد که دوران بزن دررو به پایان رسیده است.»

از سوی دیگر جواد کریمی قدوسی، نماینده تندرو و محافظه‌کار مجلس در مخالفت با دو فوریتی شدن “طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها” خروج ایران از پروتکل الحاقی را کافی نمی‌داند و گامی فراتر از این می‌خواهد. او گفت: «خروج از NPT می تواند به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها محتوا دهد و در صورتی که اروپایی‌ها لغو تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار ندهند، باید این موضوع در طرح گنجانده شود.»

علیرضا سلیمی، نماینده محلات درباره جلسه روز یکشنبه مجلس گفت:‌ «به احتمال زیاد طرح لغو اجرای پروتکل الحاقی در همین هفته در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت و به همین خاطر ممکن است صحن مجلس یک جلسه بیشتر داشته باشد.»

با این حال، به رغم تمایل نمایندگان مجلس به خروج جمهوری اسلامی از پروتکل الحاقی و یا کل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT)، تجربه گذشته نشان داده که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است که در این موارد راهبردی تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا