دیدگاه‌ها

دیداررهبرحزب کارگران مجارستان از بلاروس!

م. چابکی: رفیق گیولا تورمر: در آن زمان روندهای متفاوتی در جامعه مجارستان وجود داشت. خصوصی سازی، ورود سرمایه خارجی به این کشور  با رشد منافع خودیها همراه بود تجارت آزاد و خدمات منجر به خرید وگسترش محصولات خارجی به جای کالای مجارستان شد و به کاهش تولید محصولات کشاورزی از جمله ازبین رفتن زیرساخت ها درشهرو حومه منجر گردید.

۲۶ نوامبر۲۰۲۰ رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو در مینسک پایتخت بلاروس با رئیس حزب کارگران مجارستان «گیولا تورمر» ملاقات داشت. سیاستمدار مجارستانی، که  بیش از ۳۰ سال – از بدو تأسیس – حزب کارگران مجارستان را رهبری می کند. اگرچه تاریخچه این جنبش سیاسی از سال ۱۹۱۸ آغاز شد (وقتی جناح چپ از حزب سوسیال دموکرات مجارستان جدا شد و حزب کمونیست را تشکیل داد)، اما در اواخر دهه ۱۹۸۰ ایدئولوژی مدرن خود را بدست آورد. به آرمانهای انقلاب سوسیالیستی پایبند ماند و با اکثر احزاب مدافع سوسیال دمکرات ومحافظه کار نئولبیرالیسم کشورش در تضاد قرار گرفت. «گیولا تورمر» درانتخابات ریاست جمهوری بلاروس درسال ۲۰۱۰ بعنوان ناظر بین المللی شرکت داشت.

«گیولا تورمر» رهبر حزب کارگران کمونیست مجارستان در جلسه کمیته مرکزی که به میزبانی الکسی سوکول دبیر اول حزب کمونیست بلاروس، با حضور نمایندگان حزبی وسازمان جوانان برگزار گردید شرکت نمود.

در ابتدا الکسی سوکول در مورد اوضاع سیاسی کشورش، تدارک  برای مجمع عمومی، تدوین واصلاح قانون اساسی، دوره ثبت نام مجدد احزاب سیاسی، فعالیت های ساختاری سخن  گفت و بطور جداگانه در باره تعامل با جنبش بین المللی کارگری کمونیستی، و همچنین احزاب برادر حزب کمونیست اوکراین، فدراسیون روسیه و حزب کمونیست چین یادداشتی ارائه داد. همچنین، دبیر اول به طورمختصر در مورد مبارزات انتخاباتی، فعالیت حزب در پارلمان و ابتکار جدید، به عنوان مثال، استقبال عمومی از اصلاح قانون اساسی در بلاروس که در حال بحث و گفتگواست ابراز داشت.

رفیق گیولا تورمر رهبر حزب کارگران کمونیست مجارستان نیز درمورد فروپاشی سیستم سوسیالیستی در مجارستان و مقایسه آن با فرایند کنونی مخالفان  در بلاروس مطالبی بیان نمود و گفت:

در آن زمان روندهای متفاوتی در جامعه مجارستان وجود داشت. خصوصی سازی، ورود سرمایه خارجی به این کشور  با رشد منافع خودیها همراه بود تجارت آزاد و خدمات منجر به خرید وگسترش محصولات خارجی به جای کالای مجارستان شد و به کاهش تولید محصولات کشاورزی از جمله ازبین رفتن زیرساخت ها درشهرو حومه منجر گردید. صنعت بزرگ در رقابت با صنایع غربی تا حدی ورشکسته و منحل شد. بخش باقی مانده مانند “صنعت خودرو سازی ” که مدرن شد اکثرا متعلق به خارجی ها است.”

علاوه بر این، شکاف طبقاتی بین فقر وثروت به صورت قابل توجهی افزایش یافت که به ۱۰۰ بار  بیشتردرمقایسه با جامعه سوسیالیستی است.علاوه بر این، تفاوت درآمد بین کارمندان با همان تخصص در سراسر اتحادیه اروپا همچنان وجود دارد. بنابراین، کارگر مجارستانی حدود یک/ سوم از حقوق کارگر اتریشی  دریافت می کند، و این شکاف طی دهه ها سال به هیچ وجه کاهش نیافته است. مهاجرت کارگری گسترده ای در کشور ایجاد شد و همچنان ادامه دارد. روبنای سیاسی مجارستان توسط نیروهای محافظه کار و لیبرال در پارلمان پایه ریزی شده که آنان نه منافع کل جامعه بلکه گروه های خاص خود را در نظر دارند. هم اکنون حاکمیت با چالش های، مانند تهدید جنگ در اروپای شرقی، بحران مهاجرت  و با احتمال فروپاشی ازاتحادیه اروپا روبرواست.

رهبر حزب کارگران خاطرنشان ساخت که کمونیستهای مجارستان به طور فعال در حال مطالعه و تجربه بلاروس از نظر تنظیم الگوی اقتصادی هستند. وی با اشاره به وضعیت«روسیه سفید» مثبت بودن جنبش صنفی در جمهوری و حمایت آنان از الکساندر لوکاشنکو اشاره نمود. مقایسه گروه های صنفی که در مجارستان فعالیت می کنند انعکاس دهند منافع مردم نیستند و سازمان های خارجی از غرب به منظور تضعیف استقلال کارگران مجارستان تأمین می شود. اما در بلاروس کمونیست ها روند الکساندر لوکاشنکو را بخشی از مبارزه علیه سرمایه داری  بین المللی می دانند.

– جمهوری بلاروس نمونه ای برای مردم مجارستان است. مردم ما پس از ۳۰ سال  با هوشیاری بیشتری به فرآیندهای رخ داده در جامعه از اواخر دهه ۱۹۸۰،امروز می گویند: “این آن عروسی نیست که ما می خواستیم.”

گیولا تورمر در ادامه بحث  در رابطه با تغییر روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا پاسخ داد. به نظر وی، ترامپ در اتحادیه اروپا به عنوان یک پدیده موقتی ارزیابی شد، در آینده ایالات متحده و اتحادیه اروپا به روابط نزدیک خود ادامه می دهند.

گیولا تورمر همچنین در مورد تخریب گسترده آثار تاریخی اتحاد شوروی در مجارستان، قوانین محلی در مورد خلع سلاح، حذف نام شوروی و بازنویسی تاریخ از نظر نقش مجارستان در جنگ جهانی دوم سخن گفت، وی همچنین خاطرنشان ساخت که مجارستان عمدتا از حاکمیت واقعی عاری است، زیرا این کشور را به اتحادیه اروپا و ناتو تفویض کرده اند. با این حال در چارچوب فرایند سرمایه سالاران اروپایی، مجارستان نفوذ کمی دارد و برای تعیین روند تاثیرچندانی ندارد اما به منظورتقابل با فدراسیون روسیه، مجارستان میزبان پایگاه هوایی ناتومی باشد و درعین حال ایجاد یک ستاد فرماندهی مشترک برای پایگاه خصومت در اروپای شرقی است.

گیولا تورمر همچنین درباره چگونگی انعکاس خبر مربوط به اعتراضات بلاروس در رسانه های مجارستان صحبت کرد. وی گفت علی رغم اطلاعات غیر دوستانه خبرگزاریهای اروپایی و آمریکایی دررسانه های رسمی، مجارستان بی طرفی خود را حفظ و واکنش تندی نسبت به رویدادها برعلیه بلاروس نشان نداد. مردم مجارستان احساسات منفی نسبت به بلاروس ها ندارند.”شباهت سرنوشت تاریخی” را احساس می کنند. گیولا تورمر همچنین خاطرنشان ساخت  که روش های انقلاب رنگی و فشار بر مقامات این حقیقتی که ازسال های ۱۹۸۹ برای جامعه مجارستان اعمال شده است.

گیولا تورمر درابطه با جوانان مجارستانی گفت: آنها مانند هرجای دیگر اتحادیه اروپا علاقه زیادی به سیاست ندارند کار با آنان برای همه احزاب دشوار است. شاخص مالی گروه حاکم منبع معینی را نشان نمی دهند مطالعات در اینترنت هزینه دارد. در این جلسه، موضوع تعامل دو جانبه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. همچنین به ابتکار سازمان جوانان مصاحبه ویدئوای با سیاستمدار مجارستانی صورت گرفت ومدال  یاد بودی از طرف حزب کمونیست اهدا گردید.

جلسه چندین ساعت با فعالین حزب به طول انجامید مهمان ازخط جدید متروی مینسک از ایمنی و پاکیزگی پایتخت با قدردانی از میزبان که به گرمی و با علاقمندی زیاد استقبال شده بوددیدار به پایان رسید.

برگرفته از خبرگزاری بلتا و سایت حزب کمونیست بلاروس

م. چابکی ۹ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۹.۱۱.۲۰۲۰

# اشاره ای به بیوگرافی گیولا تورمر: فارغ التحصیل دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو است در سفارت جمهوری خلق مجارستان در مسکو کار کرد. در سال ۱۹۸۸ مشاور سیاست خارجی حزب سوسیالیست کارگران مجارستان شد. در سال ۱۹۸۹، پس از انتقال اکثریت اعضای SSWP به حزب SSP  وی در ۱۷ دسامبر همین سال با ایجاد حزب کارگران  کمونیست مجارستان، رهبری آنرا تا کنون  دارد. وی به چندین زبان خارجی از جمله انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی، روسی و صربی صحبت می کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا