بین‌المللی

اجازه دخالت و ایجاد ناآرامی نمی‌دهیم

وزارت امور خارجه کوبا با احضار کاردار آمریکا، تاکید کرد که به این دولت و به هیچ دولت دیگری اجازه دخالت در امور داخلی این کشور را نمی‌دهد.

آرمان ملی؛ به گزارش خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، براساس یک اطلاعیه مطبوعاتی، «کارلوس فرناندز» مدیرکل بخش آمریکا در وزارت امور خارجه کوبا، «تیموتی زونیگا براون» کاردار واشنگتن را برای انتقال این پیام احضار کرد.

این مقام کوبایی با اشاره به نقض جدی تعهدات دیپلماتیک از سوی زونیگا براون گفت: وی با علم به تحرکات سیاسی اجتماعی به وجود آمده در میان جنبش «سن ایسیدرو»، بارها با اعضای این جنبش دیدار داشته و با چنین اقداماتی مرتکب نقض وظایف به عنوان یک رئیس هیأت نمایندگی آمریکا شده است.

چهارده هنرمند جنبش موسوم به «سن ایسیدرو» که خواهان حق آزادی بیان هستند، به مدت ۱۰ روز در خانه‌ای در مرکز هاوانا پایتخت کوبا اعتراض کردند و خواستار آزادی یکی از همکارانشان یعنی دنیس سولیس، خواننده رپ شدند که ۹ نوامبر بازداشت و به هشت ماه زندان به اتهام «توهین به مقامات» محکوم شد.

جنبش سن ایسیدرو که نام خود را از محله‌ای قدیمی در هاوانای قدیم و محل مقر جنبش گرفته است، در سال ۲۰۱۸ به منظور مخالفت با حکمی که به گفته جنبش، سانسور در بخش فرهنگی را افزایش داده بود، تشکیل شد.

فرناندز همچنین خاطرنشان کرد که این مقام آمریکایی شخصاً انتقال و حمایت از ناقضان قوانین بهداشتی مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ را دنبال کرده است.

بنابر اعلام وزارت خارجه کوبا، این اقدام واشنگتن دخالتی آشکار و چالش برانگیز در امور سیاسی داخلی هاوانا و همچنین نقض غیرقابل انکار کنوانسیون وین در روابط دیپلماتیک به شمار می‌آید.

دیپلمات کوبایی تاکید کرد که این رفتار اصلاً پذیرفته نیست و هاوانا نه از سوی وی و نه سفارت واشتنگتن، چنین رفتارهای خلاف قوانین و مقررات و درجهت نقض تعهدات دیپلماتیک را تحمل نخواهد کرد.

مقام کوبایی همچنین تصریح کرد که کشورش، از مشارکت دولت آمریکا در تأمین منابع مالی و ترغیب گروه‌ها و افراد در کوبا برای به چالش کشیدن اقتدار دولت، با استفاده از روش‌های گوناگون مسالمت‌آمیز و خشن کاملاً آگاه استوی همچنین تاکید کرد که از تلاش‌های مصرانه اما ناکام دولت واشنگتن در جهت جذب نمایندگان هنری، فرهنگی و روشنفکر این کشور به سوی چنین اهدافی آگاه است.

فرناندز یادآور شد که کوبا از فعالیت دستگاه‌های تبلیغاتی آمریکا در مدیریت شبکه‌های اجتماعی به منظور انتشار اطلاعات نادرست، ایجاد کینه و نفرت و شکاف بین ملت و فراخوانی به اقدامات غیرقانونی آگاه است. اما ملت کوبا، به سوابق دولت آمریکا در سرنگونی دولت‌های قانونی، راه‌اندازی کودتا و بی‌ثبات کردن جوامع به قیمت جان و رنج انسان‌ها آگاهی کامل دارد.

دولت آمریکا که به رغم قوانین بین‌المللی در تعیین حدود و مرزها، منطقه آمریکای لاتین را حیاط‌خلوت خود می‌داند، همواره با سیاست‌های خصمانه و مداخله جویانه درصدد ایجاد بی‌ثباتی و ناآرامی در کشورهای این منطقه برآمده و نفرت عمومی جوامع آمریکای لاتین را نسبت به این رویکرد خود برانگیخته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا