بین‌المللی

چین: جامعه جهانی باید قاطعانه با یک جانبه گرایی مخالفت کند

نماینده دائم چین در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از جامعه بین‌المللی خواست همصدا با یکدیگر پیام مخالفت خود با یک جانبه گرایی و تحریم های یک جانبه را به جهان ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، «وانگ چون» که دوشنبه شب به وقت محلی در همایش ویدیویی “تحریم‌های یک جانبه و تأثیر آن در شرایط همه گیری کرونا” از پکن سخن می‌گفت، افزود: جامعه بین‌المللی باید توافق جهانی برای محافظت از چند جانبه گرایی، برابری و عدالت جهانی را بیش از پیش تحکیم کند.

این مقام چینی با بیان اینکه ویروس کرونا در جهان مهار نشده بلکه شدت هم گرفته است افزود: با این حال آمریکا به طور مداوم دامنه تحریم های یک جانبه را گسترش داده، اجرای آن را تشدید کرده و از مسیر نادرست جلو رفته است.

وانگ تاکید کرد که در شرایط همه گیری کرونا، تاثیر تحریم های یک جانبه ایالات متحده حتی بدتر و مضرتر است، اقتصاد کشورها را بدتر می کند، توانایی آنها را در به دست آوردن منابع لازم برای مبارزه با بیماری همه گیر ضعیف می کند و حقوق اساسی کشورهای مربوطه را نقض می کند.

نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با یاداوری اینکه تحریم های آمریکا اختلافات منطقه ای را تشدید و صلح و امنیت منطقه را تهدید کرده است گفت: در نتیجه باعث تنش در خاورمیانه و دیگر مناطق شده است.

وی از روحیه مبارزه سرسختانه ایران، کوبا، ونزوئلا و سایر کشورها در برابر تحریم های آمریکا قدردانی کرد و گفت: یک جانبه گرایی هیچ راهی ندارد چند جانبه گرایی یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت است.

در این همایش که به ابتکار هیات‌های نمایندگی ایران، کوبا و ونزوئلا در سازمان ملل در وین برگزار شد؛ نمایندگانی از ۴۰ کشور از جمله چین، روسیه، پاکستان، فیلیپین، ویتنام، آفریقای جنوبی و بلاروس حضور داشتند و نمایندگان ۲۰ کشور در آن سخنرانی کردند.

در بیانیه پایانی همایش، کشورهایی که عامل تصویب تحریم های یک جانبه، ناقض قوانین و اصول روابط بین المللی بوده اند مورد انتقاد قرار گرفتند.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است که در شرایط همه گیری کرونا، همه کشورها باید با تقویت همبستگی و کنار گذاشتن اختلافات، توان خود را بر مقابله با شیوع ویروس کرونا متمرکز کنند.

در این بیانیه همچنین از همه طرف ها دعوت شد که با پایبندی بر چند جانبه گرایی، از ایجاد یک نظام بین المللی با محوریت سازمان ملل دفاع کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا