حقوق بشر

حامد قره‌‌ اوغلانی: محکوم به ۱۳ سال حبس یا اعدام

روز دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹، هانیه قره اوغلانی، خواهر حامد قره‌‌ اوغلانی ، با ارسال یک توییت خبر از ابلاغ حکم برادرش توسط دادگاه شده‌است. حامد قره اوغلانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه،  با ۳۴ سال سن، در تیرماه ۹۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر ارومیه بازداشت شد….

 

در توییت هانیه قره اوغلانی نوشته شده که دو نفر از قضات حکم ۱۳ سال و سه‌ماه زندان برای برادرش داده‌اند و یکی دیگر از قضات حکم اعدام برای این زندانی صادر کرده‌است.

حامد قره‌‌ اوغلانی
توییت هانیه قره اوغلانی

اتهام حامد بر اساس ادعای نماینده دادستان «تبلیغ علیه نظام، ارتباط با رسانه های خارج از کشور،  و توهین به رهبری» اعلام شده است.

این زندانی سیاسی که در بند ۳ زندان مرکزی ارومیه محبوس است، متولد ۱۷ تیر ۶۵ و ساکن ارومیه می‌باشد.

حامد دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری کامپیوتر دانشگاه بهشتی بود اما به دلایل مالی از ادامه تحصیل بازماند. وی پیش از بازداشت به کار نصب دوربینهای مدار بسته اشتغال داشت. روز شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹، حامد قره‌اوغلانی، شهروند ساکن ارومیه توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات منتقل ‌شد. او روز ۲۶ تیرماه ۹۹، پس از پایان بازجویی به بند ۳ زندان مرکزی ارومیه منتقل گردید.

در همان زمان هانیه قره اوغلانی، خواهر حامد، در یک توییت نوشت: «حامد قره‌اوغلانی به جمع متهمین بی‌دلیل قوه قضاییه پیوست»، هانیه در توییت خود اضافه کرد: «به بهانه نصب دوربین مداربسته کشوندنش قتلگاه. الانم ۴ روزه هیچ خبری ازش نیس و از من و مادرمم بازجویی‌های وحشتناکی کردن. برادرم دانشجوی انصرافی ارشد معماری کامپیوتر بهشتی بود و امسال برا کنکور ارشد بار دیگه آماده میشد.»

فشار روی خانواده حـامد قره اوغلانی

خانواده این زندانی سیاسی نیز مثل سایر زندانیان سیاسی، تحت فشار و تهدید دستگاه امنیتی قرار دارند. اداره اطلاعات ارومیه در تاریخ ۱۱ تیر ۹۹، با احضار و تهدید خانواده این زندانی به آنها گفت که از ۳ سال قبل تحت نظر نهادهای امنیتی قرار داشته‌اند. همچنین منزل خانواده‌اش تحت شنود قرار داشته و آنها تهدید شدند که در صورت پیگیری به اتهام «توهین به مقدسات» بازداشت میشوند. ماموران وزارت اطلاعات همچنین تهدید کردند که در صورت پیگیری خانواده، مادر حامد را خواهند کشت.

زندانی سیاسی، حامد قره اوغلانی، به بیماری صرع مبتلا است و پس از بازداشت تا چند روز از دریافت داروهایش محروم شده بود.

روز ۱۱ شهریور ۹۹، این زندانی سیاسی مشکوک به بیماری کرونا و با علائم این بیماری مواجه شد اما در زندان هیچ رسیدگی پزشکی و دارویی برای این زندانی انجام نشد

یک هفته پیش اعلام شده بود که  این زندانی سیاسی از طرف دادگاه ارومیه به اعدام و ۱۳ سال حبس محکوم شده است. این حکم روز یکشنبه دوم آذر ۹۹، توسط دادگاه به وکیل قره اوغلانی ابلاغ شده است.

حالا هانیه قره اوغلانی، خواهر این زندانی سیاسی، نیز اعلام کرده‌است که حکم برادرش صادر شده و دو قاضی به حکم زندان ۱۳ سال و سه ماه و یک قاضی نیز حکم اعدام صادر کرده است.

دستگاه امنیتی و قضائیه تلاش می‌کند با صدور احکام اعدام و زندان‌های طولانی مدت، با ایجاد جو رعب و وحشت، از بروز اعتراضات سراسری مثل آبان ۹۸ جلوگیری کند. صدور این حکم نیز با همین هدف صورت گرفته‌است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا