حقوق بشر

انتقال احمدرضا جلالی به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام

با وجود اعتراض‌های داخلی و بین‌المللی، خانواده احمدرضا جلالی، استاد دانشگاه و زندانی دو‌تابعیتی ایرانی- سوئدی، از انتقال او به زندان رجایی‌شهر کرج برای اجرای حکم اعدام خبر داده‌اند. ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی به‌ نقل از وکیل همسرش اعلام کرده که قرار بوده است این زندانی سیاسی امروز، سه‌شنبه ۱۱ آذر، ساعت پنج بعدازظهر به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شود………

کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ SaveAhmadReza به این موضوع پرداخته‌اند. پیش از این و با انتشار خبر قوت گرفتن احتمال اعدام احمدرضا جلالی کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده بودند و با استفاده از هشتگ اعدام نکنید، خواهان توقف روند اجرای حکم اعدام او شده بودند.

به دنبال ترور محسن فخری‌زاده، از معاونان وزیر دفاع و از فرماندهان ارشد سپاه که در برنامه موشکی و هسته‌ای ایران نقشی برجسته داشت و از مدیران ارشد بود، این گمانه مطرح شد که ممکن است جمهوری اسلامی برای گرفتن آن‌چه «انتقام سخت» ترور او خوانده می‌شود، به روند اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی سرعت بخشد.

محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران با تأیید خبرها درباره انتقال جلالی به زندان رجایی‌شهر، از جامعه جهانی خواسته تا برای نجات جان این زندانی سیاسی، واکنش فوری نشان دهند:

«احمدرضا جلالی در خطر جدی اعدام قرار دارد و فقط واکنش قوی و فوری جامعه جهانی می‌تواند جان او را نجات دهد.»

جلالی که از سال‌های گذشته در بند عمومی زندان اوین به‌ سر می‌برد، روز چهارم آذر ماه در طی یک تماس تلفنی با همسرش از انتقال خود به یکی از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ این زندان خبر داد و اعلام کرد که قرار است به‌ زودی برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شود.

پس از انتشار این خبر، هزاران نفر از کاربران فارسی زبان در شبکه‌های اجتماعی از جمله ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر ایرانی درباره خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام این پژوهشگر دو‌تابعیتی هشدار داده و خواستار آزادی فوری او شدند.

علاوه بر این جاوید رحمان، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران و اگنس کالامار، گزارش‌گر ویژه این سازمان در مورد اعدام‌های فراقضایی و خودسرانه، روز ۲۶ نوامبر/ ششم آذر ماه، با صدور بیانیه‌ای مشترک از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند هر چه سریع‌تر و «پیش از اینکه دیر شود»، حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-‌سوئدی محبوس در زندان اوین را لغو کنند.

این دو کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه خود تأکید کردند روند محاکمه احمدرضا جلالی «به طرز فاحشی ناعادلانه» بوده و او در طول دوران بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا