فرهنگی

هنرمندان دست‌فروش!

یک هنرمند باسابقه در عرصه صنایع‌دستی با اشاره به وضعیت هنرمندان صنایع‌دستی در روزگار کرونا، اظهار کرد که متأسفانه به دلیل شرایط سخت فروش محصولات صنایع‌دستی در ایران و با در نظر گرفتن این نکته که فروش این محصولات تنها راه درآمد برخی از فعالان این حوزه است، عده‌ای از هنرمندان هم‌اکنون در خیابان‌ها و مترو دست‌فروشی می‌کنند. سمیرا پورشریفیان، هنرمند صنایع‌دستی که نزدیک به ۲۰ سال است در رشته گلیم و گبه فعالیت دارد، درباره وضعیت این روزهای هنرمندان صنایع‌دستی، گفت: به‌طورکلی صنایع‌دستی حتی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز مشکلات خاص خودش را دست داشت، اما در ایام کرونا وضعیت هنرمندان و صنعتگران سخت‌تر هم شده است…..

کرونا و معضل فروش محصولات

او یکی از اصلی‌ترین مشکلات هنرمندان صنایع‌دستی را در روزگار کرونا، فروش محصولات عنوان و خاطرنشان کرد: بسیاری از هنرمندان به‌ویژه آن‌هایی که در شهرستان‌ها و روستاها کار می‌کنند، امکان عرضه و فروش محصولاتشان را ندارند. پیش‌تر به‌واسطه نمایشگاه‌های صنایع‌دستی که برگزار می‌شد، می‌توانستند محصولاتش را به فروش برسانند، اما در شرایط کنونی چنین فرصت‌هایی را از دست داده‌اند. البته الآن با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به‌طورکلی اولویت‌ها تغییر کرده است و حتی اگر زمینه فروش محصولات صنایع‌دستی فراهم شود، دیگر اولویت خانواده‌ها خرید صنایع‌دستی نیست. اما از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشت که بسیاری از افرادی که مشغول فعالیت در حرفه صنایع‌دستی هستند، تنها از طریق فروش محصولاتشان درآمدزایی و قطعاً در چنین روزهایی با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

حمایتی که انجام نشد

پورشریفیان یادآور شد: تمامی ارگان‌ها و اصناف باید از فعالینشان حمایت کنند، اما متأسفانه معاونت صنایع‌دستی هیچ‌گاه چنین نگاهی نداشته است و الآن هم که شرایط بدتر شده است. معاونت صنایع‌دستی نتوانست به‌صورت دقیق و برنامه‌ریزی‌شده از صنعتگران و هنرمندان خود حمایت کند؛ کسانی که بعضاً تنها راه گذران زندگی‌شان تولید و فروش صنایع‌دستی است و لازم است در شرایط پیش‌آمده به آن‌ها کمک شود؛ این در حالی است که متأسفانه هم‌اکنون برخی از آن‌ها دست‌فروش شده‌اند و محصولاتشان را در خیابان‌ها یا مترو می‌فروشند. این هنرمند صنایع‌دستی با بیان این‌که «حرفه صنایع‌دستی روزبه‌روز به سمت تاریکی می‌رود»، گفت: بسیاری از صنعتگران به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، دیگر کار تولید انجام نمی‌دهند و از سوی دیگر حجم زیادی از صنایع‌دستی چینی وارد ایران می‌شود و تمام بازار را قبضه کرده است. در شرایطی که از تولیدکننده حمایت نمی‌شود و از واردکننده صنایع‌دستی همه جوره حمایت می‌شود، طبیعتاً نمی‌توان آینده خوبی برای صنایع‌دستی ایران متصور شد.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا