اخبار

اعتراض به مجلس، دولت به شورای نگهبان نامه می نویسد!

بازی خامنه‌ای: برای خارج نشدن از برجام از طریق خروج از پروتکل الحاقی، حالا امید دولت به شورای نگهبان است. روحانی روز چهارشنبه گفت: دولت با مصوبه دیروز مجلس موافق نیست و آن را برای فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند. اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت دولت درباره مصوبه مجلس با احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان مکاتبه کرده و با « تدبیر خامنه ای » مدیریت هسته‌ای کشور به شورای امنیت ملی سپرده شده. برای تأمین نظر شورای نگهبان، مجلس در روز چهارشنبه برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به دولت دو ماه فرصت داد….

رفع ایرادات شورای نگهبان در طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» در دستور کار جلسه علنی صبح چهارشنبه ۱۲ آذر مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نمایندگان با ١٧٩ رأی ماده ۶ این طرح را برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند:«دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل الحاقی) را متوقف کند.»

روحانی در جلسه هیات وزیران با اشاره به ارائه لایحه بودجه به مجلس، گفت: علاقه‌مند بودم مانند روال گذشته سخنان امروزم در خانه ملت خطاب به مردم و نمایندگان . حاضر نشدن من در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل ستاد کرونا و دستور ستاد ملی کرونا است.

روحانی افزود: گمانه زنی‌هایی که ممکن است در رسانه‌ها مطرح شود مبنی بر اینکه عدم حضور من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، درست نیست. البته دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و آن را برای روند فعالیتهای دیپلماتیک مضر می‌داند اما به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم و نه مساله دیگر .

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری از نامه دولت به شورای نگهبان درباره مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: مصوبات شورای عالی امنیت ملی بعد از تایید رهبر انقلاب برای همه لازم الاجراست و ورود مجلس به این موضوع به مصلحت نیست.

به گزارش ایرنا، ‌ اسحاق جهانگیری امروز چهارشنبه و در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: بحث مهمی که امروز در دولت انجام گرفت و من هم نامه آن را برای آیت‌الله جنتی تهیه کردم که نظرات دولت را بفرستم درباره مصوبه‌ای بود که مجلس بعد از ظهر روز گذشته انجام داد.

وی یادآورشد: بحث هسته‌ای بیش از دو دهه است که در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد و مسائل پیرامونی بسیار زیادی داشته است. تدبیری که رهبر انقلاب براساس قانون اساسی کردند مدیریت مسئله هسته ای به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده و از اصلی‌ترین مسائل امنیت ملی کشور است.

جهانگیری یادآور شد: اینکه مجلس به این موضوع ورود کرده به نظر ما به مصلحت نیست خصوصاً اینکه بعد از سال ۱۳۹۷ که آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند و فشارهای اقتصادی سنگینی بر کشور وارد کردند و به تعبیر خودشان فشار حداکثری را در پیش گرفتند، جمهوری اسلامی با راهبردی که رهبر انقلاب ترسیم کردند مقاومت هوشمند در مقابل راهبرد فشار حداکثری شکل گرفت.

واعظی رییس دفتر روحانی از جمله دیگر مقامات دولت بود که روز چهارشنبه مصوبه ی روز گذشته ی مجلس را مورد انتقاد قرار داد و گفت: درباره مصوبه مجلس با بخشهای ذیربط مشورتی انجام نشده است. وی گفت این طرح پختگی لازم را ندارد و اعضای دولت نگران بودند این طرح ممکن است در روابط دیپلماتیک و مسائل داخلی مشکلاتی ایجاد کند.

واعظی با بیان اینکه بخشی از جلسه امروز دولت به طرح دستور کار صبح و عصر روز گذشته مجلس شورای اسلامی اختصاص داشت، گفت: اکثر اعضای دولت نسبت به طرح در رابطه با مسائل هسته ای، نگرانی‌هایی داشته اند که راجع به آن با دستگاه‌های ذیربط مشورت نشده است. این طرح پختگی لازم را ندارد لذا در نحوه اجرا مشکل پیش می‌آید.

ایراد شورای نگهبان به طرح “اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها”

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران چهارشنبه اعلام کرد: “امروز نسبت به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ایراد گرفته شد و این طرح برای مجلس فرستاده شد و از آنجا که طرح دو فوریتی بود پس از ایراد به مجلس ارسال شد”.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی درخصوص ایراد شورای نگهبان نسبت به این طرح گفت: “ایراد شورا نسبت به ماده ۶ این طرح بود زیرا زمان یک ماهه ای برای آن لحاظ کرده بودند که ابهام وجود داشت”.

لازم به ذکر است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به تصویب این طرح در جلسه هیئت اعلام کرد “دولت با آن مصوبه موافقت ندارد و این طرح را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر است”.

همچنین اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز امروز گفت: “تصویب طرح “اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها” از سوی مجلس دخالت در کار قوه مجریه و شورای امنیت ملی است و با آن مخالفیم”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا