حقوق بشر

بیانیه زندانیان سیاسی برای جلوگیری از فاجعه ی مرگ ناشی از کرونا در زندان

خواهان آزادی بی قید و شرطِ (توبه نامه، تعهد نامه… ) زندانیان و یا مرخصی آنها هستیم

چنانکه پیش بینی می شد، ویروس کرونا در پاییز سال جاری اوجی تازه و بلندترگرفته است وهر روزشماری بیشتر ازانسانها را به کام مرگ می کشد.

از دلایل این اوج دوباره و کشتار روز افزون ، یکی هم پنهان کاری، سهل انگاری و انفعال دست اندر کاران در آغاز و جریان شیوع ویروس بوده است. در نتیجه ی بی اعتنایی به سلامت و جان مردم اکنون، بنا بر آمار رسمی آشکارا تقلیل گرایانه ،در هر سه دقیقه یک انسان براثر ابتلا به کروناجان خود را از دست می دهد، و خانواده هایی عزادار می شوند.ای بسا که درهفته های آتی این بازه ی زمانی مرگ به کمتر از یک دقیقه کاهش یابد. اگرعدالتی در کار می بود هم اکنون عاملان این مرگ عمومی به جای تکیه داشتن برمسند ریاست و مسئولیت باید بر صندلی محاکمه می نشستند ، و پاسخگوی وضعیت دهشتناکی می شدند که ساخته اند.

اینک خطر به همه ی شهرهای ایران گسترش یافته است و جان میلیونها تن را به طور جدی تهدید می کند. زندان و زندانیان به عنوان بخشی از جامعه از این همه مستثناءنیستند ، بسا که در وضعیتی تهدید آمیزتر و درسایه ی خطری جدی تربه سر می‌برند.با نگاهی به شرایط زندانها و چگونگی زیست زندانیان در ایران، به روشنی می توان به میزان مرگ آوری ویروس کرونا در چنین مکانی پی برد: فضایی محدود و انبوهی زندانیان ؛ بی آنکه از امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله ی اجتماعی یرخوردار باشند؛ بی هیچ اختیاری برای مراقبت از خود؛ زیرفشارهای گوناگون روانی ازجمله نگرانی از سلامت عزیزانشان در بیرون زندان و … با وجود این شرایط ، شیوع جدی تر ویروس کرونا در زندان سونامی مرگ پدید خواهد آورد.

اما پیداست نهادهای حاکمیت چشمان خود را بر فاجعه ای که در راه است بسته اند و به فریب افکارعمومی به دست گزارشگران و رسانه های دروغ پرداز دلخوش داشته اند.

حقیقت امراما بزرگتر و دردناکترازآنست که بتوان پنهانش کرد.آنچه از وضعیت زندانیان درشرایط کرونایی برشمردیم، هشداری است به مسئولان! از این پس هرزندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه، وچنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد.

ما زندنیان سیاسی امضاء کننده ی این بیانیه برای جلوگیری از فاجعه ی مرگ ناشی از کرونا در زندان ، خواهان آزادی بی قید وشرط (توبه نامه ،تعهد نامه… ) زندانیان و یا دستکم به مرخصی فرستادن آنها هستیم وتا رسیدن به این خواسته صدای اعتراضمان بلندخواهد بود.

زندان اوین پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ بند ۸

بگتاش آبتین / محمد ابوالحسنی / مهدی اصترزایی / کیوان باژن / سینا بهشتی / آتبین جعفریان / یاسین جمالی / علی اصغر حسنی راد / روح الله خزلی / رضا خندان مهابادی / محمدجواد خلاصی / مهدی دارینی / امیرسالاری داوودی / فرزین رضایی روشن / سینا سالک / سجاد شکری / میلاد شهدی / اصغر شیری / خسرو صادقی بروجنی / کوروش عباسی / اسماعیل عبدی / قاسم عبدی / محمود علی نقی / ابوالفضل غسالی / محمد غفاری / احمد فارسی / حسن فتحی / محسن قربانی / محسن قنبری / میثم گلشنی / جواد لاری/ نصرالله لشنی / امین لقایی / بهنام محجوبی / امید محمدی / حسین محمودی / عبدالرسول مرتضوی / سید ابوالحسن منتظر/ سینا منیرزاد/ امیر حسین میر خلیلی / احمد نادری / رحیم نوروزی / رمضان همتی

کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا