گوناگون

اقدامات بی سابقه در فرانسه برای مبارزه با اسلام‌گرایی

وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که در صدد است تعدادی از مساجد این کشور اروپایی را در راستای اقدام گسترده و قاطعانه علیه اسلام گرایی تعطیل کند…..

وی افزود: پاریس قصد دارد طی چند روز آینده ۷۶ مسجد را در راستای عملیات «گسترده و بی‌سابقه علیه تجزیه‌طلبی» مورد بازرسی و تفتیش قرار دهد.

بر اساس اطلاعاتی که در روزنامه فرانسوی «فیگارو» منتشر شده و خبرگزاری فرانسه صحت آن را تأیید کرده است، بنا بر گفته وزیر کشور، سرویس‌های امنیتی فرانسه ۷۶ مسجد که ۱۶ مورد در پاریس و ۶۰ مورد در دیگر نقاط این کشور اروپایی است، تحت نظارت قرار داده و احتمالاً برخی از این مساجد را تعطیل کند.

از زمانی‌که ماکرون به‌عنوان رئیس‌جمهور فرانسه آغاز به کار کرده دستکم ۴۳ مسجد تعطیل شده است.

ضرب الاجل رئیس جمهور فرانسه به رهبران اقلیت مسلمان

ضرب الاجل دوهفته‌ای رئیس جمهوری فرانسه به رهبران اقلیت مسلمان برای تدوین «منشور ارزش‌های جمهوری‌فرانسه»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، رهبران مذهبی مسلمانان این کشور را فراخواند و به آنان خطوط اصلی تشکیل یک «شورای ملی ائمه جماعات» را ارائه کرد که قرار است بر کار امامان جماعت در فرانسه نظارت داشته باشد.

رئیس جمهوی فرانسه همچنین از این رهبران مذهبی خواست تا پانزده روز دیگر «منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه» را که باید «شورای مسلمانان فرانسه» و ۹ فدراسیون زیرمجموعه این شورا به آن پایبند باشند، ارائه کنند.

قرار است پانزده روز دیگر در جلسه مشترک دیگری با امانوئل مکرون، این رهبران مذهبی مسلمانان فرانسه این منشور را به رئیس جمهوری فرانسه ارائه کنند.

منشوری که مورد درخواست ماکرون است، باید ارزش‌های جمهوری‌خواهانه کشور فرانسه ، یعنی آزادی، برابری، برادری، لائیسیته و نفی هر گونه تبعیض را به رسمیت بشناسد و مشخص کند که اسلام در فرانسه یک مذهب است، نه یک جنبش سیاسی. همچنین باید در این منشور چگونگی پایان دادن به دخالت‌های خارجی یا ارتباط با دولت‌های دیگر در زمینه اسلام در فرانسه تعیین شود.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، از زمان سخنرانی امانوئل ماکرون درباره جدایی‌گرائی و اسلام تندرو در ابتدای ماه اکتبر و به ویژه پس از قتل فجیع ساموئل پاتی، معلم تاریخ و جغرافیای یک مدرسه در حومه پاریس در یک حمله تروریستی اسلامگرایانه و همچنین حمله تروریستی به کلیسای نیس که سه کشته برجای گذاشت، رئیس جمهوری فرانسه فشار خود را بر نهادهای مذهبی مسلمانان برای مقابله با نفوذ خارجی، افراطی شدن و اسلام سیاسی افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، هدف از این فشارها، پایان دادن به حضور ۳۰۰ امام جماعت خارجی «اعزام‌شده» از سوی ترکیه، مراکش و الجزایر به فرانسه است.

شورای ملی ائمه جماعات فرانسه نه فقط در تربیت امامان جماعت و ارائه یک کارت رسمی به آنان مأموریت خواهد داشت، بلکه همچین وظیفه سلب صلاحیت از آنان را در صورت نقض منشور و یک قانون اخلاقی که باید تدوین شود، برعهده دارد.

این امامان جماعت بر حسب نقش خود، آموزش‌هائی شامل پیش‌نمازی، وعظ و تبلیغ، زبان فرانسه و حتی آموزش‌های دانشگاهی را دنبال می‌کنند.

رئیس جمهور فرانسه در هفته‌های اخیر به دلیل برخی از اظهاراتش درباره اسلام از سوی مسلمانان تندرو در برخی از کشورها هدف حمله قرار گرفته بود.

اعتراف به انزوای جمهوری اسلامی در کشورهای مسلمان

امارات متحده عربی با دفاع از سخنان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، از مواضع پاریس علیه اسلامگرایی حمایت کرد.

این در حالیست که وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی اعتراف کرد که از طریق سفارتخانه های خود در کشورهای اسلامی کوشیده آنها را به موضعگیری واحد علیه فرانسه وادارد، ولی به نتیجه نرسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه رژیم ملاها گفته: “دولت‌های خائن اسلامی” مانع از موضعگیری مشترک علیه فرانسه شدند.

در همین حال انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز دوشنبه در مصاحبه با روزنامه آلمانی «ولت» این تفکر و ایده را که امانوئل مکرون خواستار انزوای مسلمانان شده است، مردود دانست.

بنا بر اعلام این روزنامه آلمانی، قرقاش گفت: در واقع باید به آنچه که مکرون در سخنانش بیان کرد، گوش دهید. او خواهان انزوای مسلمانان در غرب نیست و او کاملا حق دارد.

وی خاطرنشان کرد مسلمانان باید به شکل بهتری سازگار و ادغام شوند و این حق دولت فرانسه است که به موازات مبارزه با افراط گرایی و کنترل جامعه به دنبال راه‌هایی برای رسیدن به آن باشد.

رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی، دوباره تاکید کرد که او و حکومت فرانسه، با هیچ دینی مشکلی ندارند، بلکه می خواهند از ارزش هایی که پاسدار و نگهبان ارزش های سکولار این کشور بوده و هست باشند و از آن صرف نظر نخواهند کرد.

حمایت همه جانبه انگلیس از فرانسه

وزیر امور خارجه انگلیس نیز پیش تر ضمن اعلام حمایت از فرانسه و همبستگی با مردم این کشور از اعضای ناتو خواسته از آزادی بیان حمایت کنند.

به گزارش رویترز، این مقام انگلیسی در بیانیه ای اعلام کرد: انگلیس در پی قتل وحشتناک “ساموئل پتی”، معلم فرانسوی با دولت فرانسه و مردم این کشور اعلام همبستگی می کند. تروریسم هرگز قابل توجیه نیست و نباید توجیه شود.

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه گفت: متحدان ناتو و جامعه گسترده تر بین الملل باید شانه به شانه از ارزش های اساسی ایستادگی و آزادی بیان حمایت کنند و ما هرگز نباید به تروریست ها اجازه دهیم بین ما اختلاف بیندازند.

گفتنی است دولت فرانسه اقدامات سختگیرانه‌ای را علیه بنیادگرایان اسلامی در این کشور آغاز کرده و قرار است بزودی لایحه‌ای را علیه اسلامگریان برای تصویب پیشنهاد دهد.

رئیس جمهور فرانسه پیش تر گفته بود که اسلام در سراسر جهان دچار بحران شده است.

اردوغان در واکنش به سخنان رئیس جمهور فرانسه در اظهاراتی توهین آمیز گفت: اول برو بده وضعیت عقلی‌ات را کنترل کنند.

در پی اظهارات اردوغان، وزارت خارجه فرانسه سفیر خود را در ترکیه فراخواند که این امر از شدت گرفتن تنش دیپلماتیک بین دو کشور حکایت دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا