اخبار

بایدن: مذاکره دوباره با ایران بسیار دشوار خواهد بود

جو بایدن،در نخستین واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع گفت هنوز معلوم نیست این واقعه تا چه حد تعاملات با ایران را پیچیده کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی چند ساعت قبل از آن اعلام کرد که ایران مجدداً درباره توافق هسته‌ای وارد مذاکره نخواهد شد….

بایدن ضمن انتقاد از تصمیم ترامپ در خروج از برجام، مذاکره دوباره با ایران را بسیار دشوار خواند. او گفت ترامپ با خروج از توافق اتمی، کمک کرد که ایران ذخایر هسته‌ای اش را افزایش دهد و به تولید سلاح اتمی نزدیک‌ شود: «مسئله موشک‌های بالستیک‌ هم وجود دارد. ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم که سلاح اتمی داشته باشد… ما نمی‌توانیم این کار را به تنهایی انجام دهیم به همین دلیل من می‌خواهم عضوی از یک گروه بزرگ باشم که نه تنها با ایران بلکه با روسیه، چین و طیف گسترده‌ای از موضوعات برخورد کند.»

رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین عنوان کرد که نمی‌توان گفت کشته شدن محسن فخری‌زاده چه تاثیری روی اختلاف‌های میان تهران و واشنگتن خواهد گذاشت.

بسته حمایتی ۹۰۰ میلیون دلاری

به گزارش دویچه وله، بایدن اعلام کرد که آنتونی فائوچی، به تیم جدید برای مقابله با کووید ۱۹ مشاوره خواهد داد و از مردم خواست ۱۰۰ روز ماسک بزنند. بایدن افزود که به محض تایید بی خطر بودن واکسن کرونا، ترتیب واکسیناسیون عمومی را خواهد داد.

جو بایدن گفت یک بسته حمایتی ۹۰۰ میلیون دلاری دیگر برای کمک به مشاغل کوچک، پرداخت بیمه بیکاری و وام مسکن ارائه می‌شود و ابراز امیدواری کرد که از همکاری سنا برای تصویب این بسته برخوردار شود.

او همکاری با شرکای اروپایی و ناتو را نیز دستور کار دولت بعدی خواند و گفت: «اولین کاری که باید انجام شود، همکاری نزدیک با متحدان‌مان در اروپا و اقیانوسیه است.»

بایدن و هریس گفتند که دولت بعدی با یک کار تیمی و جمعی به امور خواهد پرداخت و اعمال حاکمیت از طریق پیام‌های توییتری پایان می‌یابد. بایدن گفت می‌خواهد با هریس یک تیم بسازد و از همان الگویی در همکاری پیروی کند که خودش با اوباما داشت. هریس گفت: «او می‌خواهد من اولین نفر و آخرین نفر در اتاق مشاوره باشم.»

در بخش پایانی این گفت‌وگو، بایدن اظهار امیدواری کرد که ترامپ در مراسم تحلیف او در روز بیستم ژانویه حضور داشته باشد و گفت: «این یک امر شخصی نیست بلکه به کشور مربوط است. باید نشان دهیم که بعد از اختلاف نظرها، انتقال قدرت مسالمت‌آمیز صورت می‌گیرد.»

برنامه هسته‌ای و موشکی ایران همچنان یک چالش بزرگ

دولت ترامپ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را برگرداند. تحدید نفوذ ایران در خاورمیانه و نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران از خواسته‌های قدرت‌های جهانی است که در مذاکرات هسته‌ای لوزان به بحث گذاشته نشد. ظریف در ادامه سخنانش در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» درباره برنامه موشکی سپاه و امنیت منطقه گفت:

«مسئله برنامه موشکی ایران و امنیت منطقه موضوعی بود که طرفین مذاکره به عمد انتخاب کردند به آن نپردازند و دلیل آن این نبود که می‌خواستند به ایران امتیاز دهند بلکه به خاطر آن بود که طرفین مقابل آمادگی نداشتند اقدامات شرورانه خود را در این حوزه متوقف کنند.»

ترور محسن فخری‌زاده در آبسرد دماوند بر پیچیدگی و عمق بحران افزوده است. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا شامگاه گذشته در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت هنوز مشخص نیست که تا چه حد ترور فخری‌زاده از سرگیری مذاکرات را دشوار کرده است. بایدن با انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ در قبال  ایران بعد از خروج از برجام گفت:

 «هدف این است که ما به ایران اجازه دستیابی به تسلیحات اتمی ندهیم. او از (توافق) خارج شد تا چیز بهتری به‌دست بیاورد، [ولی] چه به دست آورد؟ آنها (دولت ترامپ) توانایی ایران برای داشتن مواد اتمی را افزایش دادند و البته مسئله موشکی هم که هست.»

بایدن با صراحت اعلام کرد که برای مقابله با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین برای مقابله با چین و روسیه در پی برقراری اتحاد با قدرت‌های اروپایی است. فرانسه، بریتانیا و آلمان در سه سال گذشته بارها خواهان مکمل‌هایی برای برجام شده‌اند. ظریف در ادامه سخنانش در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» گفت:

«برجام به ایران اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی دیگر طرفین، به صورت جزئی یا کلی به آن پایبند نباشد. کشورهای اروپایی نمی‌توانند ادعا کنند که به این توافق پایبند بوده‌اند، پس ما برای خود حق کاهش تعهداتمان را قائل هستیم.»

ترور فخری‌زاده و قانون مصوبه مجلس

سه قدرت اروپایی تاکنون ترور محسن فخری‌زاده را محکوم نکرده‌اند. ظریف از قدرت‌های اروپایی خواست در وهله نخست ترور فخری‌زاده را محکوم کنند.

 مجلس شورای اسلامی به ظاهر در واکنش به این اقدام اما در عمل برای زمینه‌سازی مذاکرات احتمالی آتی، قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها» را برای اجرا توسط دولت ابلاغ کرد. ماده شش این قانون دولت جمهوری اسلامی ایران را موظف کرده است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران، عادی نشدن روابط بانکی، رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند ـ پروتکل الحاقی ـ را متوقف کند.

ظریف درباره تعهد دولت به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی گفت: «در صورتی که آنها (غرب و آمریکا) به تعهداتشان بازنگردند و در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون، ما آن را اجرا خواهیم کرد و گزینه‌ای جز اجرای قانون نداریم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا