چرخانزحمتکشان

مخالفت مجلس و دولت با افزایش عادلانه مزد وسه جانبه گرایی !

طرح نمایندگان مجلس برای تعیین دستمزد کارگران  تحت عنوان ” حذف دخالت دولت در تعیین مزد ” صرفا اقدامی فریبکارانه  در میانه کشمکش سیاسی جناح های حکومتی است. چنین طرح هایی در تقابل با حقوق زحمتکشان، خواست افزایش عادلانه مزد و اعمال سه جانبه گرایی واقعی قرار دارد.

دورخیز مجلس برای اجرای آزاد سازی مزد

به گزارش خبرنگار ایلنا، سال گذشته، دولت و کارفرمایان بدون در نظر گرفتن رای و نظر کارگران، مزد را به صورت یکجانبه تعیین و ابلاغ کردند؛ حالا به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس به دنبال طرحی هستند که دخالت دولت در تعیین دستمزد از میان برداشته شود…سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت دخالت‌های جدی در حوزه تعیین حقوق و دستمزد کارگران دارد، افزود: این رویه باید تغییر کند و ما در مجلس براساس طرحی خواستار این تغییر رویه شده‌ایم.بابایی‌کارنامی تأکید کرد: وقتی دولت در حوزه تعیین حقوق و دستمزد کارگران دخالت کند، موجب می‌شود که فضای منطقی و معقول در این حوزه تغییر کند؛ بهتر است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیاست‌های دیکتاتورمآبانه دولت را در تشکل‌های کارگری دخیل نکند و اجازه دهد کارگران و تشکل‌های کارگری براساس واقعیت‌های موجود، خودشان درباره میزان افزایش حقوق و دستمزدشان تصمیم بگیرند…

 شورای عالی کار بی اختیار و طرح نمایندگان مجلس برای تعیین دستمزد

علی خدایی می‌گوید: نمایندگان مجلس به این راحتی، عدد و رقم برای سال بعد ندهند… تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون اجتماعی قوه مقننه خواهان افزایش بیش از ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده هستند، بر همین اساس نیز با ارائه این پیشنهاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشغول رایزنی با این وزارتخانه برای تحقق این امر هستیم. این دومین بار است که نمایندگان مجلس، عدد و رقم برای دستمزد سال آینده کارگران مشخص می‌کنند؛ هفته قبل، یک نماینده دیگر از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد خبر داد و حالا رئیس فراکسیون کارگری می‌گوید: سال بعد باید مزد کارگران ۴۰ درصد افزایش یابد.

علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در ارتباط با این اظهارات …می‌گوید: نمایندگان مجلس باید به کارگران و دستمزد آنها کمک کنند اما باید به شان و جایگاه شورایعالی کار و نمایندگان کارگری نیز توجه داشته باشند.

به گفته وی، نباید نمایندگان با این سرعت و عجله برای مزد کارگران عدد و رقم اعلام کنند. حداقل قبل از اعلام عدد، با نمایندگان کارگری مشورت کنند تا داده‌ها و محاسبات خود را در اختیار آنها قرار دهیم.خدایی اضافه می‌کند: متاسفانه شاهد تضعیف جایگاه شورایعالی کار هستیم. چه سالهای قبل که نهادهای دیگری آمدند و پروپاگاندا کردند که با پیگیری ما مزد تصویب شد چه امسال که چندین بار است نمایندگان مجلس ادعا می‌کنند در حال رایزنی با دولت برای افزایش مزد کارگران در سال بعد هستند؛ درحالیکه ما هیچ نشانه‌هایی از این رایزنی نمی‌بینیم! آیا  مجلسی‌ها مستقل از نمایندگان کارگری می‌خواهند برای مزد کارگران تصمیم بگیرند؟! خب بیایند شورایعالی کار و نمایندگان کارگری را حذف کنند و خودشان یکجانبه مزد را تعیین کنند.

به گفته وی، این نوع اقدامات، موجب تضعیف جایگاه شورایعالی کار و نمایندگان کارگری می‌شود و تضعیف شورا در آینده به ضرر کارگران تمام خواهد شد… آقایان بعضاً خودشان را جلوتر از نمایندگان کارگری می‌دانند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا