ورزشی

وضعیت ناگوار زنان ورزشکار

دستمزد ندا به‌عنوان برجسته‌ترین چهره پینگ‌پنگ زن کشور، در همین لیگ به نصف قرار‌داد بازیکنان پسر سطح متوسط هم نمی‌رسد.

شرق: ندا شهسواری، کاپیتان تیم ملی پینگ‌پنگ زنان، همچنان شانس اول این تیم برای کسب سهمیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو است. او این روزها سخت در خانه مشغول تمرین است تا بتواند خودش را به رقابت‌های انتخابی المپیک برساند. البته اگر کرونا و محدودیت‌هایش این اجازه را بدهد. ندا جزء ورزشکارانی بود که با آمدن موج سوم کرونا در کشور، دوران سختی را پشت‌سر گذاشت و به این ویروس خطرناک مبتلا شد. او حالا چند روزی است که حالش بهتر شده و دوباره تمریناتش را از سر گرفته است.  زن برتر پینگ‌پنگ ایران در‌این‌باره به «شرق» می‌گوید: «تقریبا یک‌سالی می‌شود که از مسابقه و اردوی تیم ملی دور هستیم. من هم مثل بقیه ورزشکاران به ناچار تمریناتم را در خانه انجام می‌دهم. البته تمرین‌کردن در خانه موضوع تازه‌ای برای من نیست. من پیش از کرونا هم به خاطر نبود امکانات در استان کرمانشاه، تمریناتم را در خانه با اعضای خانواده‌ام که همگی پینگ‌پنگی هستند، انجام می‌دادم. خدا را شکر شرایط بدنی‌ام خوب است. در این مدت تمرینات بدن‌سازی‌ام را هم مستمر انجام دادم، با‌این‌حال نتوانستم از دست کرونا فرار کنم. با‌ وجود ‌اینکه در خانه بودم اما به این ویروس مبتلا شدم. متأسفانه کل اعضای خانواده‌مان کرونا گرفتند. در‌حال‌حاضر سه، چهار روزی می‌شود که حالم بهتر شده و دوباره توپ‌زدن را شروع کرده‌ام».

اولین برنامه‌ای که پیش‌روی زنان المپیکی پینگ‌پنگ‌باز ایران قرار دارد، رقابت‌های لیگ است. فدراسیون تنیس روی میز بعد از مذاکرات فراوان توانسته از ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش مجوز برگزاری این مسابقات را بگیرد: «من برای این فصل با تیم «پادما یدک» قرار‌داد دارم. یک تیم اصفهانی که تازه برای اولین بار است می‌خواهد حضور در لیگ تنیس روی میز را تجربه کند. قرار بود که من به اصفهان بروم و تمریناتم را آنجا انجام بدهم اما به خاطر اینکه کرونا گرفتم، این شرایط را از دست دادم». بی‌رونق‌بودن رقابت‌های باشگاهی زنان در ایران موضوع تازه‌ای در ورزش کشور نیست. عدم حمایت اسپانسرها از لیگ‌های مختلف بانوان باعث شده تا مسابقات آنها در بیشتر رشته‌ها بدون شور و هیجان برگزار شود. البته که تنیس روی میز در مقایسه با رشته‌های دیگر شرایط بهتری دارد؛ چرا‌که چند سالی است پخش زنده تلویزیونی دارد.

با‌این‌حال دستمزد ندا به‌عنوان برجسته‌ترین چهره پینگ‌پنگ زن کشور، در همین لیگ به نصف قرار‌داد بازیکنان پسر سطح متوسط هم نمی‌رسد: «قرارداد من برای این فصل از مسابقات لیگ ۴۰ میلیون است. بالاترین رقم قرارداد لیگ پینگ‌پنگ زنان متعلق به من است. متأسفانه فرهنگ بدی در برخورد با زنان در جامعه وجود دارد. کلا این‌طور بین همه جا افتاده که باید دستمزد خانم‌های ورزشکار پایین‌تر از مردان باشد. بازیکنان پسر که عضو تیم ملی نیستند و رنکینگ اول کشور هم نیستند، مبلغ دستمزدهایشان حداقل ۱۰۰ میلیون است. تازه این در حالی است که مسابقات ما چند سال است به‌صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شود. من تمام درآمدی را که از لیگ دارم، خرج رفت‌و‌آمدم به تهران و هزینه تجهیزات می‌کنم. درست هر یک ماه باید رویه راکتم را عوض کنم. یک جفت سه‌و‌نیم میلیون تومان است. چسبی که باید این رویه را با آن به راکت بچسبانم، ۳۰۰ هزار تومان است. هزینه هر توپ ۵۰ هزار تومان است. توپ‌هایی که هر روز در تمرینات شکسته می‌شود. حساب کنید با این رقم قراردادها چقدر برای من می‌ماند». با همه این مشکلات شهسواری اما باانگیزه تمریناتش را انجام می‌دهد به این امید که برای سومین بار حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را تجربه کند: «مسابقات انتخابی المپیک فروردین‌ماه سال آینده برگزار می‌شود. فعلا میزبان معلوم نیست. هر کشوری که به لحاظ کرونا سفید باشد، مسابقات در آنجا برگزار می‌شود.

من و شیما صفایی نماینده‌های ایران برای شرکت در رقابت‌های انتخابی منطقه آسیای میانه هستیم. از این مسابقات تنها یک نفر سهمیه می‌گیرد و آن نفر هم، قهرمان مسابقات است. من در دو المپیک قبلی از این طریق سهمیه را گرفتم. ان‌شاءالله که بتوانم برای این دوره هم به این بازی‌ها برسم. حریف‌های اصلی من در این انتخابی نماینده‌های ازبکستان و قزاقستان هستند. به‌هر‌حال نزدیک به یک سال است که هیچ مسابقه‌ای برگزار نشده و معلوم نیست شرایط به چه صورت است. کرونا خیلی روی ورزش تأثیر گذاشته. قرار بود در مسابقات قهرمانی جهان حضور داشته باشم که آن هم کنسل شد. فدراسیون جهانی گفته که فقط به تیم‌های بالای جدول اجازه شرکت در رقابت‌ها را می‌دهد. امیدوارم تا قبل از انتخابی، این شرایط برایمان مهیا شود که بتوانیم در یک تورنمنت تدارکاتی شرکت کنیم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا