گوناگون

درآمدهای آتی دولت در لایحه‌ بودجه ۱۴۰۰ پیش‌خور شده است

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به گونه‌ای بودجه بندی کرده که عملاً درآمدهای دولت در سال های آینده را پیش خور می‌کند.

محمد مهدی مفتح در گفت‌وگو با  تسنیم در تویسرکان اظهار داشت: در سال‌های گذشته نظام بودجه‌بندی حداقل بر اساس درآمدهای نفتی شکل می‌گرفت، اما اکنون شرایط به گونه‌ای رقم خورده که دولت علاوه بر نفت، اوراق نفتی و اوراق خزانه و دیگر دارایی‌های کشور را به منظور تأمین هزینه‌های جاری خود پیش فروش می‌کند.

وی افزود: با این نوع بودجه ریزی در لایحه بودجه، اصلاح ساختار بودجه و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی آنگونه که انتظار می‌رفت، محقق نمی‌شود.

مفتح اجرای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از سوی دولت را زمینه ساز ایجاد مشکلات بیشتر اقتصادی دانست و تصریح کرد: اگر اصلاحات لازم و کافی در لایحه بودجه صورت نگیرد، شاهد بروز مشکلات اقتصادی در آینده خواهیم بود.

وی متذکر شد: امسال جلسه‌های مشترک و متعددی با دولتی‌ها برای تنظیم هرچه بهتر لایحه بودجه برگزار شد و انتظار می‌رفت لایحه بودجه منطقی‌تر و واقع بینانه‌تر تنظیم شود اما این امر محقق نشده است.

نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت افزود: بر اساس سند و چشم انداز توسعه کشور می‌بایست لایحه بودجه در هر سال به سمت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی حرکت کند اما این هدف نیز با لایحه بودجه کنونی محقق شدنی نیست.

وی تأکید کرد: نبود تعادل و توازن در لایحه بودجه سبب کسری بودجه و تورم می‌شود که نتیجه آن بروز مشکلات بیشتر اقتصادی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا