اخبار

وزیر خارجه عربستان: انتظار داریم در گفت‌وگو با ایران مشارکت کامل داشته باشیم

وزیر خارجه عربستان گفته است که در هرگونه توافق اتمی با ایران کشورهای خلیج فارس باید مورد مشورت قرار گیرند. به گفته او در امضای برجام به منافع و نگرانی‌های کشورهای منطقه توجه نشده بود…..

شاهزاده فیصل بن فرحان به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما در کنار سایر کشورهای منطقه انتظار داریم که در صورت آغاز گفت‌وگوها با ایران مشارکت کامل داشته باشیم». او در حاشیه دیداری از منامه، پایتخت بحرین، تأکید کرده است: «این تنها راه رسیدن به توافقی پایدار در مناقشه هسته‌ای با ایران است».

او گفته است که توافق هسته‌ای با ایران (برجام) به علت عدم مشاوره با کشورهای منطقه به “گسترش فضای بی‌اعتمادی و عدم‌توجه به نگرانی‌های واقعی منطقه در مسائل امنیتی” دامن زده است.

او افزوده است که قدرت‌های بزرگ امضاکننده توافق هسته‌ای با ایران امروز به این ضرورت پی برده‌اند که باید به دیدگاه کشورهای منطقه نیز توجه کرد.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفته است: «به محض این که دولت جو بایدن مستقر شود، ما [در موضوع گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران] آماده همکاری هستیم».

او با طرح “احیای برجام” مخالفت کرده و معتقد است “این توافق تمام مسائل مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای و سایر فعالیت‌های ایران” را در بر نمی‌گیرد. وزیر خارجه عربستان اشاره می‌کند که در سال‌های اخیر این کشور با شماری از حملات موشکی و پهپادی “مرتبط با ایران” روبرو بوده است.

او تأکید دارد که توافقی “فراتر از برجام” باید علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی ایران را متوقف کند و به پشتیبانی جمهوری اسلامی از نیروهای شبه‌نظامی افراطی در منطقه پایان دهد.

فرحام بن فبصل با اشاره به محدودیت زمانی “برجام” می‌گوید: «ایران نشان داده است که برای ادامه برنامه هسته‌ای خود به سرعت می‌تواند اورانیوم غنی‌شده فراهم کند».

در همین راستا هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به تازگی به هفته‌نامه آلمانی اشپیگل گفت که انتظار دارد توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران (برجام) در دولت جو بایدن، رئیس جمهور آینده آمریکا، از نو مورد بررسی و مذاکره قرار گیرد.

وزیر امور خارجه آلمان اضافه کرده است: «ما انتظارات روشنی از ایران داریم: سلاح هسته‌ای نباید باشد، هم‌چنین برنامه ساخت موشک‌های بالستیک نیز که تمام منطقه را تهدید می‌کند، نباید وجود داشته باشد. افزون بر این ایران در منطقه‌ باید نقش دیگری ایفا کند».

ماس تاکید کرده: «ما به این دلیل به توافقی تازه [فراتر از برجام] نیاز داریم که به ایران اعتماد نداریم». او می‌گوید که در این باره پیشتر با وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا رایزنی کرده است.

مخالفان جهانی برجام

توافق هسته‌ای شش قدرت بزرگ (پنج به علاوه یک) با جمهوری اسلامی ایران (برجام) در سال ۲۰۱۵ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما صورت گرفت. این توافق با واکنش شدید اسرائیل و عربستان روبرو شد. دونالد ترامپ در مه ۲۰۱۸ آمریکا را به طور یکجانبه از توافق خارج کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، اشاره کرده است که خواهان از سرگیری گفت‌وگوها با ایران و رسیدن به توافقی “فراتر از برجام” است. او روز ۱۳ سپتامبر در مصاحبه با شبکه خبری “سی‌ان‌ان” CNN از بازگشت آمریکا به جمع امضاکنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ سخن گفت.

جو بایدن پس از انتخابات گفت که هرگاه ایران به طور کامل تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در برجام را رعایت کند، آمریکا به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و این نقطه آغازی است برای مذاکرات تکمیلی و رفع تحریم‌هایی که دولت ترامپ علیه ایران تعیین کرده است.

جمهوری اسلامی بازگشت به تعهدات برجامی خود را مشروط به رفع تحریم‌ها کرده است. حال آنکه بایدن رفع تحریم‌ها را مشروط به پایبندی ایران به تعهدات کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا