گوناگون

با مجلس هماهنگیم

ترکش‌‌های دعوای میان دولت و مجلس به شورای عالی امنیت ملی هم رسیده است.

همدلی| ترکش‌‌های دعوای میان دولت و مجلس به شورای عالی امنیت ملی هم رسیده است. نمایندگان مجلس در دفاع از اقدام خود برای تصویب «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» که در واقع اقدامی در جهت توقف برجام است اعلام کرده‌‌‌اند که برای تصویب این طرح با شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه این شورا هماهنگی‌‌های لازم به عمل آمده و نگرانی‌‌های آنان نیز در این طرح گنجانده شده است. اما دولت اعلام کرد که چنین اتفاقی رخ نداده چرا که رئیس شورای عالی امنیت ملی حسن روحانی رئیس جمهوری است . حالا این بگو مگوها باعث شده تا دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درباره نقش خود در مراحل تصویب این قانون توضیح دهد. این دبیرخانه گفته که ما با مجلس مکاتباتی در این باره داشته‌ایم.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بیانیه خود نوشته: «حدود دو ماه قبل، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی کلیات طرحی را که جمعی از نمایندگان محترم مجلس ارائه و مراحلی از آن نیز طی شده و طراحان نیز بر فوریت تصویب آن اصرار داشتند را در یکی از نشست‌های شورای عالی امنیت ملی برای آگاهی اعضا ارائه نمودند. شورا نیزضمن استقبال از اصل موضوع و احترام به حق نمایندگان محترم مجلس در ارائه و تصویب طرح‌های مورد نظر، ملاحظاتی را نسبت به جوانبی از موضوع جمع‌بندی و مورد تصویب قرار داد که پس از طی مراحل نهایی به عنوان مصوبه شورا ابلاغ گردید. در این مصوبه همچنین از مجلس شورای اسلامی خواسته شده بود در بررسی و تدوین نهایی طرح با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز تعامل و همفکری شود. در چارچوب اجرای مصوبه شورای عالی، نمایندگان ریاست محترم مجلس و کمیسیون امنیت ملی مجلس در چند مرحله رایزنی‌ها و ارجاعاتی به دبیرخانه داشتند که ملاحظات دبیرخانه را دریافت و دراغلب موارد، مورد توجه قرار دادند.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت که :«در مراحلی نیز برخی نگرانی‌‌های طبیعی و متعارف برای دبیرخانه مطرح بود که با پیگیری از مراجع ذی‌ربط مرتفع گردید. مراحل مختلف تدوین این طرح تا تصویب نهایی آن بر اساس روال و مقررات متعارف و قانونی مجلس انجام شده و دبیرخانه دخالتی در آن نداشته است.روشن است که مجلس محترم نیز الزامی برای اخذ موافقت دبیرخانه و دستگاه‌های دیگر مگر آن‌چه در چارچوب قانون اساس و شرع مقدس، رعایت آن توصیه گردیده و توسط شورای محترم نگهبان مورد نظارت قرار می‌گیرد، نداشته است.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در شرایط فعلی با آگاهی نسبت به رویکرد برخی طرف‌هایی که به‌دنبال گسترش و تداوم هیاهو وتخدیش نقش، جایگاه و عملکرد دبیرخانه هستند، قصد پاسخگویی به آنان را ندارد لیکن ضمن اعتقاد راسخ و توصیه اکید به همه طرف‌ها در خصوص ضرورت پایان دادن به مجادلات‌‌‌ بی‌حاصل، هشدار می‌دهیم که اجازه نخواهیم داد منافع و مصالح کشور بازیچه دست سیاست بازان قرار بگیرد.»

هفته پیش محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در گفت وگو با برنا در رابطه با اظهارنظر سخنگوی هیات رئیسه مبنی بر ‌‌‌این‌که نظر دولت مهم نیست با دبیرخانه شوراى عالى امنیت ملى مشورت کردیم، گفته بود: «رئیس شورای عالی امنیت ملی آقای رئیس جمهور است، مجلس هیچ هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی نکرده است. می‌گویند که با دبیرخانه هماهنگی کرده‌‌‌اند، دبیرخانه که به تنهایی جایگاهی ندارد، دبیرخانه باید مقدمات کار را آماده کند برای ‌‌‌این‌که طرح در جلسه شورای عالی، مطرح شود.» ‌‌‌رئیس دفتر ‌‌‌رئیس جمهور افزود: «اعتبار دبیرخانه به این است که مطالبش در شورای عالی مطرح شود وگرنه دبیرخانه چند کارمند هستند و هیچ شأنی ندارند، ضمن ‌‌‌این‌که دبیرخانه ممکن است هماهنگی‌‌هایی را به صورت یواشکی انجام داده باشد ولی اجازه از ‌‌‌رئیس جمهور نگرفتند و از خود شورا هم، اجازه نگرفته‌‌‌اند. در هر صورت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی این را باید اعلام کند.» اکنون شورای امنیت ملی نظرش را اعلام کرده است. نظری که بیش از آن که تایید مواضع دولتی‌‌ها باشد، در راستای مواضع مجلسی‌‌ها و مخالفان دولت است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا