گوناگون

مصائب زندگی با بوی فاضلاب و زالو در جنوب ایران

در حالیکه از روزهای پایانی هفته گذشته سیل در استان‌های جنوب ایران جاری شده است و خانه‌های بسیاری از مردم بر اثر آبگرفتگی دچار خسارت‌های فراوانی شده و در برخی شهرهای استان خوزستان فاضلاب به داخل خانه‌ها آمده، رئیس سازمان مدیریت بحران می‌گوید: برای مقابله با بلایای طبیعی سال گذشته تا کنون هیچ مبلغی در اختیار دستگاه های اجرایی استان خوزستان قرار نگرفته است…..

او افزود: با توجه به اینکه اهواز فاقد نهر آب است و شبکه فاضلاب آن نیز بسیار فرسوده شده، باید آبگرفتگی ها در این شهر با استفاده از پمپ تخلیه شود.

به نوشته روزنامه توسعه ایرانی، هر سال با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان در بسیاری از شهرهای ایران شاهد سیل یا آب‌گرفتگی هستیم. برای ساکنین اهواز هرروز یک مشکل پیش می‌آید. زمانی از گردوغبار نمی‌توانند نفس بکشند و روزی دیگر آب‌گرفتگی و سیل به جان زندگی‌شان می‌افتد و این داستان تکراری هر سال است.بارش شدید باران روزهای اخیر موجب آب‌گرفتگی معابر و مشکلات فراوان برای شهروندان خوزستانی شده است. نبود سیستم‌ دفع فاضلاب و کانال‌های هدایت آب‌های سطحی موجب بالا آمدن آب در سطح‌ خیابان و ورود فاضلاب به داخل منازل مردم در شهرهای خوزستان ازجمله اهواز، کارون، بندر امام و ماهشهر شده است. یکی از دلایل بالا آمدن آب‌ و فاضلاب در سطح خیابان‌های شهرستان اهواز به سیل ویرانگر دو سال گذشته بازمی‌گردد که باعث ایجاد لایه‌های آبرفتی و رسوبات در رودخانه‌ها شده به‌طوری‌که رودخانه‌های استان ظرفیت و گنجایش لازم را ندارند و با کوچک‌ترین بارندگی، آب را به درون کانال‌ها و لوله‌های فرسوده فاضلاب شهری پس می‌زنند. درواقع فاضلاب‌های شهری به رودخانه‌هایی هدایت می‌شوند که گنجایش لازم را ندارند. لذا رودخانه‌های کم‌عمق باعث بالا آمدن و جاری شدن آب در سطح خیابان‌های شهری و ورود به داخل خانه‌های مردم می‌شود.

رسیدگی بعد از نابودی زندگی مردم!

پس از ورود آب فاضلاب به خانه و زندگی مردم حالا رئیس‌کل دادگستری خوزستان بر پیگیری مستمر دادگستری برای حل معضل فاضلاب و آب‌گرفتگی معابر در اهواز و دیگر شهرستان‌های استان تأکید کرده و گفته است اگر قصوری در این قضیه صورت گرفته باشد حتماً با مسببین، برخورد قاطعی خواهد شد. صادق مرادی در بازدید از مناطق آب‌گرفته اهواز، بر پیگیری مستمر و با جدیت دستگاه قضایی استان برای حل معضل فاضلاب و آب‌گرفتگی در خوزستان تأکید و اظهار کرد: متأسفانه در چند سال اخیر مشکل فاضلاب و آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌های اهواز و دیگر شهرستان‌های استان بعد از بارندگی به یک معضل بزرگ برای مردم تبدیل‌شده که دستگاه قضایی خوزستان مستمر و با جدیت پیگیر حل این معضل است.

وام خارجی برای “فاضلاب” را هم بالا کشیدند!

فاضلاب شهر اهواز در حالی خیابان‌های این شهر را به تصرف خود درآورده است که از سالها پیش قرار بود با وام بانک جهانی، مشکل فاضلاب حل شود، اما هیچ‌گاه مشخص نشد این پول دقیقاً به چه مصرفی رسیده است.

درویش‌علی کریمی، مدیرعامل اسبق آبفای اهواز در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: ۱۵۰ میلیون دلار وام مشروط توسط بانک جهانی اختصاص داده شد؛ البته مشروط بر اینکه دولت هم آورده‌ای داشته باشد. دولت مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار تعیین کرد و این پول با نرخ دلار ۱۰۰۰ تومانی سال ۱۳۸۳ میزان ۲۵۰ میلیارد تومان بود. این عدد می‌توانست شهر اهواز را از لحاظ وضعیت آب و فاضلاب زیرورو کند. پنج سال تعهد اجرای کار بود. این وام سه سال تعهدنامه تنفس داشت. یعنی بعد از هشت سال بازپرداخت وام شروع می‌شد. در مورد بازپرداخت، ما تمام تلاش خود را کردیم و به عهده نگرفتیم. چون آب و فاضلاب توان بازپرداخت نداشت و بازپرداخت هم به گردن دولت افتاد. یعنی ۱۵۰ میلیون دلار ارائه شده ازطرف بانک جهانی به‌علاوه ۱۰۰ میلیون دلار دولت برای هزینه کردن به مجموعه آب و فاضلاب سپرده شد. من فقط در گرفتن این وام نقش داشتم، چون در سال ۸۴ از این مجموعه رفتم و مدیرعامل بعدی یعنی آقای حبیب‌الله مرادی به‌جای من آمدند و من هیچ اطلاعی از نحوه هزینه‌کرد این وام ندارم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا