اخبار

جمهوری خواهان کوتاه نمی آیند

آیا حمایت ۱۷ ایالت آمریکا از شکایت تگزاس برای ابطال نتایج انتخابات،صورت گیرد، ورق به نفع ترامپ برمی‌گردد؟! اگر دیوانعالی آمریکا شکایت تگزاس را تایید کند، چه خواهد شد؟…….

ترامپ، هنوز شکست از رقیب دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر را نپذیرفته و بر تقلب در این انتخابات اصرار دارد. رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین توئیت خود نوشت: اگر ۱۰ درصد از رای دهندگان از پرونده هانتر بایدن (پسر جو بایدن) اطلاع داشتند، رای خود را تغییر می‌دادند؛ اما به هر حال من برنده شدم!

توئیت ترامپ پس از آن منتشر شد که هانتر بایدن، پسر جو بایدن با انتشار بیانیه‌ای از آغاز تحقیقات دفتر دادستانی فدرال آمریکا درباره سوابق مالیاتی اش خبر داد.

بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی سی ان ان به نقل از دو فرد مطلع در جریان این پرونده بازرسان به موضوعات مالی متعددی پرداخته اند. آن‌ها به ویژه می‌خواهند ارتباطی بین هانتر بایدن و متحدانش در مورد نقض قوانین مالیاتی و پولشویی به ویژه اقدامات این گروه در کشور‌های خارجی از جمله چین پیدا کنند.

در همین حال هفده ایالت آمریکا از شکایت ایالت تگزاس به دیوان عالی برای ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.

فاکس نیوز گزارش داد که اگر دیوانعالی آمریکا شکایت تگزاس را تایید کند ورق به نفع ترامپ برمی‌گردد.

طبق قانون اساسی ایالات متحده، رئیس‌جمهور باید در روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) توسط مجمع انتخاب کنندگان تعیین شود. درخواست تگزاس از دادگاه عالی آمریکا این است که یا تعیین رئیس‌جمهور تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده شکایات به تعویق بیفتد، یا اینکه با توجه به مناقشه پیش آمده بر سر آراء، هیئت انتخاب‌کنندگان این ۴ ایالت توسط مجالس ایالتی‌شان تعیین شوند.

اگر دادگاه عالی آمریکا به نفع تگزاس رای دهد و هیئت انتخاب‌کنندگان ۴ ایالت مذکور، توسط مجالس ایالتی تعیین شوند، شکست ترامپ تبدیل به پیروزی خواهد شد. چرا که، در هر ۴ ایالت، جمهوریخواهان اکثریت کرسی‌ها را در مجالس ایالتی در اختیار دارند.

ویسکانسین ۱۰ رای الکترال، جورجیا ۱۶ رای، میشیگان ۱۶ رای و پنسیلوانیا ۲۰ رای دارد. یعنی جمعا ۶۲ رای الکترال با رای دادگاه عالی می‌تواند از بایدن کسر شده و به ترامپ تعلق گیرد. در این صورت، دونالد ترامپ که اینک ۲۳۲ رای الکترال دارد، حائز ۲۹۴ رای شده، و رای الکترال برای پیروزی در انتخابات خواهد داشت. برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری به ۲۷۰ رای نیاز است.

این در حالیست که رسانه‌های جریان اصلی آمریکا روز شنبه ۷ نوامبر (۱۷ آبان) در حالی که شمارش آرا و اختلافات حقوقی درباره روند انتخابات در برخی ایالت‌های همچنان در جریان بود، جو بایدن را پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کردند.

اما ترامپ با تأکید بر اینکه در برخی ایالت‌ها موارد متعددی از تقلب و تخلف در روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا اتفاق افتاده است، تاکنون از پذیرش پیروزی رقیبش امتناع ورزیده و با انتشار پیام‌های متعدد در توئیتر و فیس‌بوک، خود را برنده انتخابات خوانده است.

جمهوریخواهان کوتاه نخواهند آمد؟

جمهوری‌خواهان برای قبول پیروزی نامزد دموکرات تا ماه ژانویه صبر خواهند کرد. این در حالیست که به گفته ناظران، ادامه این روند ممکن است به مشروعیت ریاست‌جمهوری جو بایدن ضربه وارد کند.

در حالی که جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا هنوز از به رسمیت شناختن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر خودداری کرده‌اند، گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمالا این صبر تا ماه ژانویه و مشخص شدن نتیجه جدال حقوقی ترامپ درباره انتخابات به طول خواهد انجامید.

به گزارش یورونیوز، این در شرایطی است که روز سه شنبه آخرین مهلت قانونی ایالات برای اعلام قطعی نتایج سر رسید و کماکان موضع اکثر جمهوری‌خواهان بدون تغییر باقی ماند.

گمان می‌رود موعد قانونی دیگر نیز، یعنی ۱۴ دسامبر و مهلت نهایی اعلام نظر مجمع برگزینندگان، با تحول چشمگیری در اعلام نظر جمهوری‌خواهان همراه نباشد.

نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره در روزهای اخیر بیش از پیش ابراز تمایل کرده‌اند که ۶ ژانویه، یعنی روزی که مجلس نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید می‌کند، رئیس جمهور جدید را به رسمیت بشناسند.

این در حالی است که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا، گفته است تاریخ دقیق به رسمیت شناخته‌شدن رئیس‌جمهور تازه باید ۲۰ ژانویه باشد. از آن رو که در این روز «کشور رئیس‌جمهور آینده و سوگندخورده خود را خواهد شناخت.»

تا کنون هیچگاه در تاریخ آمریکا انشقاقی اینچنین بر سر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری به وجود نیامده است.

ناظران می‌گویند ادامه این روند ممکن است به مشروعیت ریاست‌جمهوری جو بایدن ضربه وارد کند و از سوی دیگر اعتماد رای‌دهندگان را خدشه‌دار سازد.

این در حالیست که رئیس جمهور منتخب آمریکا چندی پیش در پیامی توئیتری بر متحد کردن آمریکایی ها تأکید کرد و گفته بود: ایالت آبی و قرمز نداریم. باید متحد شویم و من آمریکا را متحد می کنم.

بایدن در توئیت خود تأکید کرد که تلاش می کند رئیس جمهوری باشد که کشور را به جای دو دستگی متحد کند.

وی نوشت: تعهد می دهم که رئیس جمهوری باشم که آمریکایی ها را به جای متفرق کردن متحد کند. رئیس جمهوری خواهم شد که ایالت های آبی یا قرمز را نمی بیند و تمام تلاشم را می کنم تا اعتماد ملت آمریکا را به دست بیاورم.

به گفته ناظران، بایدن برای به دست آوردن اعتماد دهها میلیون آمریکایی که به او رای نداده اند، شدیدا به همکاری با جمهوریخواهان نیاز دارد.

درخواست ترامپ از حامیانش در باره انتخابات مجلس سنا

ترامپ با اشاره به خبری مبنی بر اینکه حامیانش در ایالت جورجیا گفته اند انتخابات سنا (در ماه ژانویه) را تحریم می‌کنند، در پیامی از آنهاا خواست در انتخابات سنا شرکت کنند.

ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: نه، انتخابات ۲۰۲۰ یک نمایش تمام عیار بود. ما با فاصله زیاد، برنده شدیم (و امیدواریم این نتیجه متقلبانه را برگردانیم)، اما باید بلند شویم و به دیوید و کلی، که دو شخص بزرگ هستند، کمک کنیم. در غیر اینصورت ما دست مایه برخی آدم‌های بسیار بیمار خواهیم شد. من شنبه در جورجیا خواهم بود.

بایدن در سنای آمریکا اکثریت نخواهد داشت

اگر چه هنوز وضعیت دو کرسی مجلس سنا در ایالت جورجیا مشخص نیست، اما احتمال بسیار می‌رود که بایدن مجبور باشد با اپوزیسیون جمهوری‌خواه در سنا کنار بیاید. آرا هم‌اکنون ۵۰ به ۴۸ به سود جمهوری‌خواهان است.

پیش تر گفته شده بود که امید دموکرات‌ها برای بازپس گیری مجلس سنا بر باد رفته است. پس از پیروزی دو سناتور جمهوری خواه که در نظرسنجی‌ها با مشکل روبرو شده بودند، شانس دموکرات‌ها برای کسب اکثریت کرسی‌های سنای آمریکا با مشکل مواجه شده است.

نتایج آرای سنای آمریکا برای یک رئیس‌جمهوری از اهمیت بالایی برخوردار است. سنا باید نامزدهای پیشنهادی رئیس‌جمهوری برای پست‌های وزارتخانه‌ها را تأیید کند و نیز می‌تواند مانع از تصویب لوایح قانونی شود.

مجلس نمایندگان آمریکا و اهرم فشار جمهوری‌خواهان

دموکرات‌های آمریکا بار دیگر کنترل مجلس نمایندگان را از آن خود کردند، اما این بار از میزان اکثریت آن‌ها در این مجلس کنگره کاسته شده و این اهرم فشاری را در اختیار جمهوری‌خواهان قرار می‌دهد. حزب دموکرات در انتخابات سوم نوامبر کنگره، کرسی‌های بسیاری را در مجلس نمایندگان به جمهوری‌خواهان واگذار کرد و از میزان اکثریت آن‌ها کاسته شده است.

دموکرات‌ها تاکنون با کسب ۲۱۸ کرسی به اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده‌اند، اما نسبت به انتخابات گذشته، عملکرد ضعیف‌تری از خودشان به نمایش گذاشته‌اند. جمهوری‌خواهان هم تاکنون به ۲۰۱ کرسی دست یافته‌اند.از مجموع ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا که در انتخابات سوم نوامبر به رای گذاشته شد، تکلیف ۴۱۹ کرسی مشخص شده و وضعیت ۱۶ کرسی دیگر هنوز نامشخص است.

در کنگره قبلی، کنترل مجلس نمایندگان آمریکا با تعداد نمایندگان بیشتری در اختیار دموکرات‌ها بود. بخشی از کرسی‌هایی که به تازگی در کنترل جمهوری‌خواهان قرار گرفته است، در سال ۲۰۱۶ هم در اختیار آن‌ها بود.

در همین حال رقابت در سنا همچنان ۴۸ به ۴۸ باقی مانده است. ۴۸ کرسی دموکرات‌ها شامل دو نیروی مستقل می‌شود. از مجموع ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی این مجلس که در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ به رای گذاشته شد، فقط تکلیف ۳۱ کرسی روشن شده است.

عملکرد جمهوری‌خواهان در رقابت مجلس نمایندگان آمریکا بهتر از حد انتظار بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا