گوناگون

ایران سفیر ترکیه را احضار کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه دولت حسن روحانی اعلام کرد سفیر ترکیه به خاطر “اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول آقای اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سفر به باکو” احضار شده است. ترکیه هنوز واکنشی به این اقدام ایران نشان نداده است….

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه  گفت: «امروز جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ سفیر ترکیه در تهران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیا به وزارت امور خارجه احضار و ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید، به سفیر تاکید شد جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود، در جریان این احضار به سفیر ترکیه ابلاغ شد که “دوران ادعاهای ارضی و امپراطوری‌های جنگ‌افروز و توسعه‌طلب سال‌هاست که سپری شده است”.

خطیب‌زاده در ادامه توضیح داد که به سفیر ترکیه گفته شده است جمهوری اسلامی به هیچ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد.

هنوز مقامات ترکیه در ارتباط با این اقدام ایران واکنش نشان نداده‌‌اند.

پیش از احضار سفیر ترکیه  محمدجواد ظریف نیز در واکنشی شدید به اردوغان که تکه‌ای از شعر فولکور آذربایجان (بایاتی) درباره ارس را رژه پیروزی در باکو خواند اعتراض کرد. مضمون این شعر گلایه از جدا افتادن شهروندان آذربایجانی در دو سوی این رودخانه است.

خبرگزاری ایسنا ادعا کرده این شعر فولکور “یکی از نمادهای جدایی‌طلبی پان ترکیست‌ها” است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توئیتر نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است!»

جنجال بر سر پرچم آذربایجان در وزارت خارجه ایران

دو روز پیش از توئیت ظریف جیهون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به تهران سفر کرد. ظریف از وزیر خارجه آذربایجان در ساختمان وزارت خارجه ایران در تهران استقبال کرد.

اما در استقبال رسمی ظریف از جیهون بایراموف، از پرچم چین‌وچروکدار آذربایجان استفاده شده بود که گویا هیئت اعزامی آذربایجان به آن اعتراض کرده است. در شبکه‌های اجتماعی انتشار تصاویر این پرچم سر و صدا کرد.

طاها کرمانی، روزنامه‌نگار امور ترکیه و ایران در پست توئیتری خبر داد که در دیدار رسمی جیهون بایراموف وزیر خارجه آذربایجان از ایران “پرچم چروکیده” آذربایجان را گذاشته‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا