اخبار

فاجعهٔ همه‌گیری کرونا

بر اساس تازه‌ترین آمار رسمی حکومتی، و همچنین بنا بر اظهارنظرهای متخصصان، روند گسترش همه‌گیری کرونا در تمام شهرهای بزرگ و استان‌های کشور بیش از پیش از کنترل خارج شده است.متأسفانه پس از گذشت ۱۰ ماه، یکی دیگر از پیامدهای این چنین اقدام‌های ضدملّی و ویرانگرانهٔ حکومتی، بروز خشم، بدگمانی، و رفتارهای غیرسازنده ‌در میان بخش‌هایی از جامعه بوده است که به نوبهٔ خود شیوع بیماری را افزایش می‌دهد…..

روحانی در جلسه ستاد حکومتی مقابله با کرونا بار دیگر به دروغ‌درمانی‌های مسخرهٔ در شرایط فاجعهٔ کرونا متوسل شد و گفت:… از روز اول کرونا یک آمادگی عظیمی در کشور به‌وجود آوردیم! در حالی‌که کشورهای دنیا در سردرگمی بودند و وضع ما از همه بهتر بود.روحانی در ادامه از افشای پنهان‌کاری های رژیم در این زمینه از سوی رسانه های فارسی زبان گله کرد و گفت:…اعتماد سیاسی و اعتماد اجتماعی در کشور ما به‌خوبی حفظ شد! ما بحران اعتماد پیدا نکردیم. البته یک عده از رسانه‌های ضد نظام کارهایی کردند…..

معلم مبتلا به کرونا که روی تخت بیمارستان درس می‌داد، درگذشت

تصویر به جا مانده از این معلم دلسوز که از روی تخت بیمارستان به درس دادن دانش‌آموزانش مشغول است بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

مریم اربابی آموزگار دبستان شاهد ریحانه شهرستان گرمه بود. این معلم علی‌رغم بیماری و حضور در بخش مراقبت‌های ویژه و شرایط حاد تنفسی حتی در واپسین لحظات عمر گرانبهای خویش دست از تدریس به دانش‌آموزانش برنداشت.

کاربری در این باره نوشت: «زیباترین تصویر روزهای کرونایی که با داغ عظیمی همراه بود، پر کشیدن معلم دلسوز خانم مریم اربابی از روی تخت بیمارستان تا اوج قله‌های سعادت دانش‌آموزان این دیار است».

مریم اربابی، آموزگار مدارس ابتدایی گرمه، که از چند روز پیش به علت ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده بود، امروز درگذشت.

آخرین خبر نوشت: کرونا این بار معلمی عاشقی را از ما گرفت که تا آخرین لحظات حیاتش٬ به یاد دانش آموزانش بود و شوق درس دادن داشت و از روی تخت بیمارستان به درس دادن می پرداخت.

عبور کرونا از خط قرمز در ایران؛ مرگ در هر ۳ دقیقه

کرونا در آستانه سومین‌ماه پاییز هشدارها را به واقعیت‌ بدل کرد و وضعیت قرمز به سیاه رسید. شمار قربانیان کرونا دیروز ۴۵۸ هموطن بود. روند ابتلا و جان باختن بر اثر کرونا در ۲۳ استان صعودی است و به گفته معاون کل وزارت بهداشت هر سه دقیقه یک ایرانی فوت می‌کند.

اردبیل و مشگین‌شهر، سبزوار و نیشابور، کامیاران، مریوان، ایلام و ایوان، یاسوج، اهر، اهواز، کوهدشت و دلفان و… با وضعیت فوق حاد و سیاه (بروز بیماری در یک منطقه بیش از ۴نفر در ۱۰۰هزار نفر جمعیت) مواجه شده‌اند.

وضعیت بحرانی است و کادر درمان تقریبا از پا درآمده‌اند. تجهیزات پزشکی پاسخگوی نیاز موجود نیست و هزینه‌های سنگین درمان و داروی موردنیاز مبتلایان به کرونا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

شنیده می‌شود به‌دلیل پرشدن ظرفیت بخش‌های آی‌سی‌یو، پذیرش بیماران با درصد بالای درگیری ریه (۴۰درصد) صورت می‌گیرد؛ آن هم درحالی‌که همه از حادتر شدن وضعیت در آذرماه سخن می‌گویند و اینکه قرار است سیاه‌ترین‌ ماه کرونا رقم بخورد.

در ایلام با وضعیت فوق خطرناک سیاه مواجه شده‌اند. در این‌باره رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام به همشهری می‌گوید: سلامت شهروندان ایلام به‌شدت در معرض تهدید است

روزانه بیش از ۷۰۰ مرگ اتفاق می‌افتد

دویست تن از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انتشار نامه ای، چندیین پیشنهاد را برای کنترل اپیدمی کرونا ارائه دادند.

به گزارش ایسنا، آنها در این نامه با مقایسه‌ تلفات کرونا در دیگر نقاط جهان به افزایش بحرانی مرگ و میر در ایران اشاره کرده و نوشته‌اند: کشور چین که مبدأ این بیماری بوده با جمعیت ۱.۵ میلیاردی فقط ۸۶هزار مبتلا و ۴۶۳۴ مرگ داشته که تعداد مرگ آن کمتر از ۱۰روز ایران است!

همچنین کشور ژاپن با جمعیت ۱۲۶ میلیونی، ۹۸هزار مبتلا و فقط ۱۷۲۵ مرگ داشته است یعنی برابر با کمتر از ۴روز ایران! کشور کره جنوبی هم با جمعیت ۵۲ میلیونی، ۲۶هزار مبتلا و فقط ۴۶۱ مرگ داشته، یعنی برابر با یک روز ایران!

اساتید دانشگاه علوم پزشکی فارس افزودند: آمار رسمی مرگ بیشتر از ۳۵۰نفر در روز است. اما تعداد مرگ واقعی به‌گفته مقامات مسئول حداقل ۲برابر این عدد است. یعنی روزانه بیشتر از ۷۰۰ مرگ در اثر این بیماری در کشور اتفاق می‌افتد!

در ادامه این نامه آمده است: آمار رسمی مبتلایان در ایران را نیز باید در عددهای بسیار بالاتری ضرب کرد. چون تعداد PCR انجام شده در ایران ۱۰درصد کشورهای اروپایی با جمعیت برابر است و متأسفانه در حال حاضر حدود ۵۰درصد از تست‌ها مثبت است و در صورت افزایش تعداد تست، آمار مبتلایان بسیار بسیار بالاتر از این اعداد خواهد بود. علاوه بر این، وضعیت ایمنی گَلّه‌ای زیر سؤال رفته است. واکسن نیز در مدت کوتاه در دسترس نیست و حتی به شرط دسترسی، وضعیت ایمن شدن توسط آن مشخص نیست.

نویسندگان این نامه با یادآوری این‌که با توجه به تفاوت در عملکرد کشورهای مختلف و نتایج کاملا متفاوت در تعداد مبتلایان و فوتی‌ها، قطعا می‌توان با اتخاذ تدابیر ویژه فوری و کارشناسی شده و اعمال قاطعانه تصمیمات، از بروز یک فاجعه انسانی در کشور عزیزمان و استان فارس جلوگیری کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا