فرهنگی

تجمع اعتراضی و صنفی معلمان، اعتراض به ۷ سال بلاتکلیفی

صبح امروز یکشنبه ۲۳ آذر ماه ۹۹، تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات سال ۹۳ به بعد، در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدام خود مقابل مجلس برگزار شد.تجمع فرهنگیان زحمتکش میهن، برای اولین بار نیست که رسانه‌ای می‌شود. ما در گذشته چندین بار چنین تجمع‌ها و اعتراض‌هایی را شاهد بوده‌ایم. موضوع مهم در این راستا تأکید بر این نکتهٔ اساسی است که جمعیت فرهنگیان میهن با مصائب و دشواری‌هایی گوناگون مواجه‌اند…..

ماهیت ضد مردمی حاکمیت از پاسخگویی به خواست‌های آنان امتناع می‌کند. وظیفهٔ نیروهای مترقی حمایت از این اقدام‌های خودجوش و مبتکرانهٔ فرهنگیان است.

بنا به گفته معترضان که تعداد آن‌ها به چند صد نفر می‌رسد، حدود ۱۳ هزار معلم خرید خدمات از سراسر کشور، خواهان مشخص شدن وضعیت استخدام خود و یکسان‌سازی نوع قراردادها هستند.

معلمان خرید خدمات می‌گویند: «همکارانشان در برخی استانها تنها ماهی ۳۰۰ هزار حقوق دریافت می‌کنند و یک بیمه ۱۰ روزه دارند؛ درحالی که ساعت کار آن‌ها با معلمان رسمی تفاوتی ندارد.»

حاضرین در تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات، با اشاره به طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی برای استخدام خود، گفتند: «این نهاد فرهنگی تاکید دارد که برای روشن شدن وضعیت استخدامی معلمان خرید خدمات باید، آزمون استخدامی ماده ۲۸ برگزار شود.»

آنها افزودند: « شورا اعلام کرده است که استخدام معلمان تنها باید از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد؛ این در حالی است که سال ۹۳ که وارد سیستم آموزشی شدیم این دانشگاه وجود نداشت.»

معلمان معترض با بیان این که اگر هدف از ورود به دانشگاه ترتبیت معلم است، معلمان خرید خدمات سال‌ها در سیستم آموزشی کشور مشغول به کار بودند و صاحب تجربه شده‌اند، افزودند: «با توجه به این که ساعت کار معلمان خرید خدمات، برخلاف آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی و معلمان پیش‌دبستانی، کامل است و تفاوتی با معلمان رسمی ندارد، انتظار داریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی ما را از آزمون مستثنی کند.»

مخالف شرکت در آزمون نیستیم

این معلمان معترض ادامه دادند: «اگر قرار بر شرکت در این آزمون باشد، باید شرایط حضورمان در دانشگاه فرهنگیان فراهم شود، در نتیجه مخالف حضور در دانشگاه فرهنگیان و شرکت آزمون نیستیم؛ اما انتظار داریم که نمایندگان مجلس به طرحی که به آن‌ها ارائه کرده‌ایم بپردازند و آن را تصویب کنند.»

معلمان افزودند: «براساس این طرح بودجه مشخصی برای استخدام معلمان خرید خدمات تعریف می‌شود؛ همین حالا هم بودجه ۹۴۰ میلیارد تومانی برای معلمان خرید خدمات در نظر گرفته شده است، که می‌توانند آن را صرف استخدام ما کنند.»

خواسته دیگر معلمان خرید خدمات یکسان‌سازی نوع قراردادها است؛ به گفته معترضان در هر استان یک مدل قرارداد وجود دارد که این ستم به آنها محسوب می‌شود.

آنها تاکید دارند که آن چه برایشان مهم است تبدیل قطعی وضعیت استخدامی است تا از این طریق از دایره کارکنان ارزان قیمت نظام آموزشی خارج شوند و وضعیت معیشتی اسفناکی که دارند بهبود یافته و از بلاتکلیفی خارج شوند.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا