حقوق بشر

احکام سنگین برای هدی عمید و نجمه واحدی، فعال حقوق زنان

دادگاهی در تهران برای دو تن از فعالان حقوق زنان احکام سنگین صادر کرد. هدی عمید و نجمه واحدی برای زنان کارگاه آموزشی برگزار می‌کردند تا آنها را به منظور بهبود شرایط ازدواج با قوانین و مقررات خانواده آشنا کنند….

کانال تلگرام متعلق به وبسایت “بیدارزنی” که فعالیت‌های مدنی زنان ایران را پوشش می‌دهد، خبر داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، دو تن از فعالان حقوق زنان به نام‌های هدی عمید و نجمه واحدی را به حبس‌های سنگین محکوم کرده است.

هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان و نجمه واحدی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبایی و فعال مدنی-اجتماعی است.

ابوالقاسم صلواتی این دو فعال مدنی را به “همکاری با دولت متخاصم ایالات متحده آمریکا” متهم کرده است.

طبق حکم صادر شده هدی عمید به ۸ سال حبس، ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ۲ سال ممنوعیت از اشتغال به وکالت دادگستری و نجمه واحدی به ۷ سال حبس و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی محکوم شده است.

احکام صادر شده در مرحله بدوی و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدید نظر استان تهران هستند.

بنا بر گزارش کانال تلگرام بیدارزنی، هدی عمید و نجمه واحدی دو سال پیش (شهریور سال ۱۳۹۷) با حکم علی قناعت‌کار ماوردیانی، بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه ۳۱ مستقر در زندان اوین بازداشت شدند و بیش از دو ماه در بند دو-الف این زندان بودند. آنها سپس با تودیع وثیقه آزاد شدند.

اتهام‌های این دو تن تشکیل کارگاه‌های آموزشی برای زنان با هدف آشنا ساختن آنها با قوانین و مقررات خانواده به‌منظور بهبود شرایط ازدواج بوده است. به نوشته بیدارزنی، نجمه واحدی در مسائل اجتماعی حوزه زنان، به خصوص ارزشمندی کار خانگی زنان فعالیت و آگاهی‌بخشی می‌کرده است.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا