گوناگون

روسیه از نقض آتش‌بس در قره‌باغ خبر داد

ارتش روسیه از نقض توافق آتش‌بس در قره‌باغ خبر داد. آتش‌بسی که تنها ۶ هفته دوام آورد. آذربایجان و ارمنستان انگشت اتهام را به سمت یکدیگر گرفتند…..

۶ هفته پس از توافق برسر توقف درگیری‌ها در قره‌باغ، ارتش روسیه بدون اشاره به طرف خاصی از نقض آتش‌بس خبر داد. وزارت دفاع روسیه شنبه ۱۲ دسامبر اعلام کرد:  «جمعه ۱۱ دسامبر یک مورد از نقض آتش‌بس در ناحیه هادروت گزارش شده است».

از ۱۰ نوامبر سال جاری که روسای جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان و روسیه سرانجام بعد از شش هفته درگیری‌های خونین بر سر منطقه قره‌باغ با امضای توافق سه‌جانبه‌ای به درگیری‌ها پایان دادند، این نخستین بار است که روسیه به‌عنوان واسطه اصلی توافق آتش‌بس در قره‌باغ از نقض این پیمان خبر می‌دهد.

به‌دنبال انتشار این بیانیه، ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به شکستن پیمان آتش‌بس متهم کردند. ارتش ارمنستان آذربایجان را به حمله به دو روستای تحت کنترل نیروهای قره‌باغ متهم کرد و خبر از زخمی‌شدن ۶ تن از سربازانشان داد.

نیروهای ارتش قره‌باغ هم اعلام کردند توسط نیروهای آذربایجان مورد حمله قرار گرفته‌اند و سه تن از آن‌ها در این حمله زخمی شده‌اند.

از سوی مقابل وزارت دفاع آذربایجان هم یکشنبه ۱۳ دسامبر/۲۳ آذر مدعی‌شد نیروهای این کشور مورد حمله قرار گرفته‌اند و در این حملات چهار نفر از این نیروها کشته شده‌اند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز در نشستی با حضور دیپلمات‌های ایالات متحده و فرانسه که گفته می‌شود به منظور پایان دادن به مناقشات قره‌باغ برگزار شده، ارمنستان را تهدید کرد و گفت:

«ارمنستان نباید دوباره از اول درگیری‌ها را شروع کند. باید این‌بار بسیار محتاط باشد و برای عملیات نظامی جدید برنامه نریزد. نباید برکسی پوشیده باشد که این دفعه ما کاملا نابودش می‌کنیم».

از زمان قبول آتش‌بس در قره‌باغ، روسیه نزدیک به ۲هزار «نیروی حافظ صلح» را برای نظارت بر آتش‌بس و تسهیل بازگشت پناهجویان به این منطقه اعزام کرده است. سخنگوی این نیروها نیز «تبادل آتش با سلاح‌های اتوماتیک» میان ارمنستان و آذربایجان را تایید کرده و گفته درخواست توقف آتش و رعایت آتش‌بس به دو طرف فرستاده شده است.

زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا