فرهنگی

گزارشگران بدون مرز: حدود ۴۰۰ خبرنگار در جهان زندانی هستند

به گفته سازمان “گزارشگران بدون مرز” هم اکنون ۳۸۷ خبرنگار در جهان پشت‌ میله‌های زندان به سر می‌برند. این سازمان می‌گوید شماری از این خبرنگاران تنها به دلیل گزارش‌‌‌دهی و تحقیق در مورد بحران کرونا بازداشت و زندانی شده‌اند….

سازمان “گزارشگران بدون مرز” روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) با انتشار بخش نخست گزارش سالیانه خود اعلام کرد در حال حاضر دستکم ۳۸۷ خبر‌نگار زن و مرد در سراسر جهان زندانی هستند.

گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز امسال در دو بخش ارائه شده است. بخش نخست که داده‌های آن تا روز اول دسامبر (۱۱ آذر) را شامل می‌شود، به خبرنگاران زندانی، ربوده یا مفقود‌شده پرداخته است. بخش دوم گزارش که قرار است چند روز پیش از آغاز سال نوی میلادی منتشر شود، آماری در رابطه با خبرنگاران جان‌باخته در سال ۲۰۲۰ را ارائه خواهد کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش خود اعلام کرده که پنج کشور جهان بیش از نیمی از خبرنگاران بازداشتی را در خود جای داده‌اند. این کشورها به ترتیب چین، عربستان سعودی، مصر، ویتنام و سوریه نام برده شده‌اند. در چین ۱۱۷ روزنامه‌نگار، در عربستان ۳۴، در مصر ۳۰، در ویتنام ۲۸ و در سوریه ۲۷ خبرنگار در سال جاری میلادی زندانی شده‌اند.

در سال جاری میلادی ۵۴ روزنامه‌نگار نیز ربوده و ۴ تن مفقود شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز در گزارش خود آورده بیش از ۱۳۰ روزنامه‌نگار از بهار سال ۲۰۲۰، به دلیل گزارش‌دهی در مورد بحران همه‌گیری کرونا به طور خودسرانه دستگیر شده‌اند. این بازداشت‌ها در برخی موارد چندین ساعته یا چندین روزه بوده و در موارد دیگر روزنامه‌نگاران چندین هفته در حبس نگه داشته شده‌اند. به گفته گزارشگران بدون مرز در حال حاضر دستکم ۱۴ روزنامه‌نگار در جهان به دلیل گزارش‌هایشان در مورد کرونا در بازداشت بسر می‌برند.

این سازمان برای نمونه از هوپه‌ول چینونو، خبرنگار زیمباوه‌ای، نام برده که در باره فروش داروهای کووید۱۹ به قیمت گزاف توسط دولت این کشور تحقیقاتی را انجام داده است. این خبرنگار به طرزی خشونت‌آمیز در منزلش بازداشت شد و از یک ماه و نیم پیش در زندان بسر می‌برد. تقاضا برای آزادی این روزنامه‌نگار به قید وثیقه تاکنون چندین بار از سوی مقامات قضایی زیمباوه رد شده است.

در ایران محمد مساعد، روزنامه‌نگار، نیز سال ۹۸ در ابتدای شروع همه‌گیری کووید۱۹ در ایران، از جمله به دلیل گزارش‌در زمینه عملکرد ضعیف دولت در مقابله با این بیماری بازداشت شد.

به گفته گزارشگران بدون مرز بسیاری از دولت‌ها از ابتدای همه‌گیری تلاش کرده‌اند تا مانع از اطلاع‌رسانی مستقل درباره این بحران و پیامدهای آن شوند.

بیش از ۳۷۰ مورد بازداشت اغلب کوتاه‌مدتِ خبر‌نگاران، از زمان برگزاری انتخابات پرحاشیه و جنجالی بلاروس در این کشور رخ داده است.

کاتیا گلوگر، سخنگوی هیأت مدیره سازمان گزارشگران بدون مرز اظهار داشته که شمار بالای خبرنگاران بازداشتی در سراسر جهان “توجه جدی را به مخاطرات فعلی آزادی رسانه‌ها معطوف می‌کند”. به گفته او بسیاری از دولت‌ها در جهان در واکنش به اعتراضات، شکایات یا بحران‌هایی نظیر همه‌گیری کرونا از کسانی که تنها حامل و پیام‌آورنده اخبار منفی بوده‌اند، انتقام گرفته‌اند.

آمار‌های سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد در سه سال‌اخیر شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان رو به افزایش بوده است.

از میان خبرنگارانی که در سال ۲۰۲۰ بازداشت شده‌اند، ۴۲ تن زن هستند که این عدد حکایت از افزایش ۳۵ درصدی نسبت به سال گذشته میلادی دارد. ایران و بلاروس دو کشوری هستند که بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زن را در سال جاری میلادی بازداشت کرده‌اند. این سازمان گفته تا روز اول دسامبر ۲۰۲۰ پنج خبرنگار در جهان در معرض خطر جدی اجرای حکم اعدام خود قرار داشته‌اند. یکی از این خبرنگاران روح‌الله زم بوده است که مقامات جمهوری اسلامی روز ۲۲ آذر (۱۲ دسامبر) حکم اعدام او را به اجرا گذاشتند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا