اجتماعی

از “سوداگران واکسن کرونا” تا “بارقه‌های امید و لبخند میان کادر درمان”

عضو کمیته علمی ستاد کرونا درباره تبلیغات فضای مجازی و ثبت‌نام در تورهای گردشگری برای تزریق واکسن کرونا،شرایط فعلی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستانها، گروه سنی مبتلایان این بیماری و … توضیح داد.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به روند رو به کاهش بیماری در کشور و نسبت دادن این موضوع به اجرای محدودیت‌های بیشتر، گفت: کادر درمان پس از حدود ۱۰ ماه مبارزه با کرونا در خط اول بیماری خسته و فرسوده شدند و  اکنون پس از محدودیت‌های جدید و کاهش بار بیماری، بارقه‌هایی از امید و لبخند در میان کادر درمان شکل گرفته است که از مردم می‌خواهیم با کمک به ما، این لبخندها را تبدیل به اشک و یأس نکنند.

رعایت نکات بهداشتی، حق الناس است

وی درباره سایر راه‌های بازدارنده از بروز تخلفات کرونایی ‌و تاثیر افزایش جریمه متخلفان کرونایی، بیان کرد: به عنوان فردی که در جامعه رفت و آمد دارد تصور می‌کنم جریمه باید برای مجرمین در نظر گرفته شود. اینکه همه مردم و حتی افرادی که شاید آگاهی کافی نداشته باشند را جریمه کنیم، منطقی نیست. بالا رفتن سطح آگاهی مردم و افزایش حساسیت رعایت نکات بهداشتی یک حق‌الناس است؛ اگر کسی ماسک نمی‌زند یا نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کند علاوه‌ بر آسیب به خودش به دیگران هم آسیب می‌زند که گناه بزرگی است.

میانسالان، سالمندان و افراد دارای بیماریهای زمینه ای؛ عمده مبتلایان کرونا

مردانی درباره گروه سنی مبتلایان کرونا، اظهار کرد: عمدتا میانگین سنی مبتلایان در میانسالان و افراد مسن است، البته این میانگین نسبت به تابستان روند کاهشی داشته است. هنوز هم بیماری کرونا در افراد دارای بیماری زمینه‌ای بیشتر است. حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد مرگ و میر کرونا درمیان کسانی بوده است که بیماری زمینه‌ای، صعب‌العلاج و متعدد دارند.

کرونا ریشه کن نمی‌شود

این متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه در مورد کرونا به هیچ عنوان نمی‌توان از واژه «ریشه‌کن شدن» استفاده کرد، تصریح کرد: بیماری کنترل خواهد شد و سپس به شکل یک بیماری بومی مانند سینه‌پهلو و… درمی‌آید اما ریشه‌کن نمی‌شود.

وی درخصوص تبلیغات فضای مجازی برای ثبت‌نام تور گردشگری به همراه تزریق واکسن کرونا، گفت: چنین چیزی کاملا کذب است. هنوز خیلی از کشورهای دنیا برای واکسیناسیون مردم خودشان برنامه‌ای اعلام نکردند ،آنوقت چگونه می‌خواهند واکسن در اختیار یک خارجی قرار دهند؟ از طرفی حتی اگر چنین تبلیغی صحت داشته باشد چقدر می‌توان مطمئن بود که زنجیره سرد واکسن رعایت شده باشد؟ به عنوان مثال واکسن شرکت فایزر باید در دمای منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود، آیا هتل و تور مسافرتی امکان زنجیره سرد در این دما را دارند؟ این تبلیغات یک نوع سوداگری است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا