گوناگون

نظام بودجه‌ریزی کشور شکست خورده است

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: حتی اگر تحریم‌ها قرار است برداشته شود، بدترین کار این است که بودجه را به نحوی تنظیم کنند که طرف مقابل این موضوع را بداند و ابزار چانه‌زنی را در اختیار بگیرد و کشورمان خود را خلع‌سلاح کند.

مرتضی زمانیان در گفت‌وگو با ایلنا درباره میزان وابستگی بودجه ۱۴۰۰ به درآمدهای نفتی اظهار داشت: اینکه ۱۹۹ هزار میلیارد تومان با پیش‌فروش نفت محقق می‌شود یا نه مهم نیست بلکه مهم این اقدام غلطی است که دولت می‌خواهد با فروش نفت آینده، درآمد کسب کند.

وی ادامه داد: دولت می‌تواند حتی نفت پنج سال آینده را هم پیش‌فروش کند و مبلغی به دست بیاورد اما این اقدام درستی نیست. فروش نفت آینده در حالی اتفاق می‌افتد که دولت مدعی کاهش وابستگی بودجه به نفت بود و قرار بوده که نفت را از بودجه جدا و درآمدهای حاصل از آن را در بخش دیگری از اقتصاد سرمایه‌گذاری کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آقایان امروز به جای اینکه نفت را از بودجه جدا کنند و وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهند به دنبال فروش نفت سال‌های آینده هم هستند که این پسرفت در نظام بودجه‌ای کشور محسوب می‌شود و قدم رو به عقب است.

زمانیان افزود: دولت با نفت خود هم نمی‌تواند کشور را ادامه دهد و می‌خواهد نفت دولت بعد را هم پیش‌فروش کند در این صورت دولت بعد منابع خود را باید از چه محلی تامین کند؟

وی با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۰ و درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی دولت از محل فروش ۲.۳ میلیون بشکه‌ای مذاکراتی بسته شده است، بیان داشت: ما نمی‌توانیم نیت‌خوانی کنیم اما به نظر می‌آید که پیش‌فرض دولت این بوده که تحریم‌ها برداشته می‌شود و به همین دلیل این بودجه به مجلس ارائه شده مگر اینکه بخواهد بخش زیادی از آن را از محل فروش نفت آینده به دست بیاورد که این اقدام به نوعی استقراض از دولت بعد است.

این کارشناس اقتصادی گفت: حتی اگر تحریم‌ها قرار است برداشته شود، بدترین کار این است که بودجه را به نحوی تنظیم کنند که طرف مقابل این موضوع را بداند و ابزار چانه‌زنی را در اختیار بگیرد و کشورمان خود را خلع‌سلاح کند.

زمانیان با بیان اینکه این کج‌سلیقگی در تنظیم بودجه است که نشان می‌دهد امیدوار به رفع تحریم‌ها هستند و هر امتیازی می‌دهند تا به توافق برسند، تصریح کرد: این بودجه‌ریزی هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی غلط است.

وی تاکید کرد: لایحه بودجه ۱۴۰۰ نشان داد که نظام بودجه‌ریزی کشور شکست خورده است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه پیش‌فروش نفت ظلم بزرگی محسوب می‌شود، بیان داشت: در حالی که دولت‌های بعدی خود با گرفتاری‌های متعددی مواجه هستند حتی درآمدهای نفتی را هم در اختیار ندارند چراکه این دولت بدون حساب و کتاب مخارج هزینه‌ای را افزایش داده و نفت آنها را پیش‌فروش کرده است.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا