اخبار

قالیباف لایحه بودجه را به دخالت در اختیارات خامنه‌ای تعبیر کرد

سرهنگ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران مغایرت دارد. اصل ۱۱۰ قانون اساسی درباره وظایف‏ و اختیارات‏ رهبری است….

بودجه ۱۴۰۰ بر اساس فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز تنظیم شده. به یک معنا دولت در نظر گرفته است که تحریم‌های اقتصادی و نفتی ایران بعد از مذاکره با آمریکا در دوران ریاست جمهوری بایدن لغو می‌شود. محسن رضایی، دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام دو روز قبل با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفته بود:«این برنامه معنی‌اش این است که همچنان می‌خواهیم به روابط خارجی و رفتار کشورهای دیگر نگاه کنیم در حالی که کاملاً روشن است که چه بایدن تائید شود و چه ترامپ بتواند از دیوان عالی آمریکا اوضاع را برگرداند، تحریم‌ها تا چهار – پنج سال دیگر ادامه خواهد داشت.»

رئیس جمهوری اسلامی روز گذشته در یک نشست خبری در حضور خبرنگاران داخلی و بین‌المللی بدون آنکه از رضایی نام ببرد گفت:«بعضی‌ها گفتند خوب است تحریم‌ها پنج سال دیگر هم ادامه پیدا کند؛ نمی‌گذارم عده‌ای پایان تحریم‌ها را عقب بیندازند.»

روحانی به تأکید یادآوری کرد که چنانچه آمریکا به برجام بازگردد، ایران هم به تعهداتش در توافق هسته‌ای بازمی‌گردد.

زورآزمایی بر سر لایحه بودجه

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه ۲۵ آذر در جلسه علنی مجلس گفت:

«متأسفانه بخش‌هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و برنامه پنج ساله توسعه کشور مغایرت دارد، ضمن این که در حوزه مصارف بودجه هم مغایرت‌هایی وجود دارد.»

اصل ۱۱۰ قانون اساسی درباره وظایف‏ و اختیارات‏ رهبری است. بر این اساس رهبر جمهوری اسلامی ۱۱ وظیفه به عهده دارد که در رأس آن «تعیین‏ سیاست‌های کلی‏ نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ پس‏ از مشورت‏ با مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏» و سپس «نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ سیاست‌های‏ کلی‏ نظام»‏ قرار گرفته است. سایر وظایف رهبری به عزل و نصب‌ها در نهادهای نظامی، اعلان جنگ و صلح، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، فقهای شورای نگهبان و حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه و همچنین برگزاری همه‌پرسی ربط دارد.

قالیباف در ادامه سخنان خود افزود: «لایحه بودجه هم اکنون در دست مجلس است و آن بخش‌هایی از این لوایح که با سیاست‌های کلان و برنامه توسعه و مصوباتی که برای مجلس لازم الاجراست، مغایرت دارد را باید مدنظر قرار دهیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۵ آذر در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در واکنش به سخنان قالیباف، بدون آنکه از رئیس مجلس نام ببرد گفت: «برخی منتقدان بودجه سال آینده دچار همان اشتباه راهبردی نادیده گرفتن و انکار واقعیت‌ها شده‌اند. برخلاف تصور و تحلیل کسانی که معتقدند بودجه با اتکا به اتفاقات بین المللی و نتایج انتخابات آمریکا تدوین شده، باید تاکید کنیم که بودجه ۱۴۰۰ دقیقا با اتکا و تکیه بر ظرفیت‌های اقتصادی ایران نوشته شده است.»

روز گذشته بعد از برگزاری جلسه‌ای باحضور محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان و بودجه در مجلس، مالک شریعتی نیاسر، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: «در لایحه بودجه فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است اما بر اساس پیش‌بینی مرکز پژوهش‌ها در سال آینده حداکثر می‌توان ۸۵۰ هزار بشکه نفت به فروش رساند. بنابراین فاصله بسیاری میان واقعیت و لایحه دولت وجود دارد و نظر مرکز پژوهش‌ها به‌عنوان مرکز ارائه دهنده مشاوره به نمایندگان، رد کلیات است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا