گوناگون

ورود به تونل وحشت!

رئیس مجلس لبنان می‌گوید تمام راه‌های ممکن برای تشکیل دولت جدید در این کشور به بن‌بست رسیده است. نبیه بری امروز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر وضعیت سیاسی لبنان را نگران‌کننده خواند و گفت: “وارد تونلی تاریک شده‌ایم و من نمی‌دانم چطور قرار است از آن بیرون بیاییم.”….

با وجود این آقای بری گفت امیدوار است امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در سفر ماه آینده خود به لبنان بتواند به شکستن این بن‌بست کمک کند.

از زمان کناره‌گیری دولت لبنان در پی انفجار مرگبار بندر بیروت، گروه‌ها و احزاب سیاسی نتوانسته‌اند بر سر تشکیل دولتی جدید به توافق برسند. این بن‌بست سیاسی در لبنان در حالی ادامه دارد که این کشور با بحران شدید اقتصادی و مالی روبرو است.

روز دوشنبه آخرین دور مذاکرات سعد حریری – که برای چندمین بار به عنوان نخست وزیر انتخاب شده – با میشل عون، رئیس جمهور لبنان بی‌نتیجه ماند و دو طرف در بیانیه‌هایی یکدیگر را مقصر تاخیر در تشکیل دولت معرفی کردند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز روزیکشنبه در گزارشی نوشته بود: “سعد حریری” نخست وزیر مکلف لبنان که لیست اعضای کابینه خود را با نظر آمریکایی ها مشخص کرده بود با در بسته بعبدا (کاخ ریاست جمهوری لبنان) مواجه شد؛ امری که نشان داد، بحران تشکیل دولت در لبنان و اختلافات موجود ناشی از مداخلات خارجی ، بویژه از سوی آمریکایی هاست.

منابع لبنانی این هفته اعلام کردند «میشل عون» رئیس جمهور لبنان با کابینه پیشنهادی «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور موافقت نکرده است. در این خصوص روزنامه الجمهوریه لبنان به نقل از منابعی اعلام کرد که علت مخالفت عون با لیست کابینه حریری، عدم رایزنی وی با گروه‌های سیاسی لبنانی برای انتخاب وزرا بوده است.

این منابع خبر دادند که در واقع حریری با انتخاب این وزرا قصد داشته این پیام را به آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن مخابره کند که تلاش کرده یک کابینه بدون مشارکت حزب الله تشکیل دهد، اما رئیس جمهور با آن مخالفت کرده و دیگر هیچ مسئولیتی متوجه سعد حریری نیست!

شواهد نشان می‌دهد که پاریس با انتخاب دوباره حریری برای احراز پست نخست‌وزیری لبنان موافقت کرده و عربستان نیز پس از صحبت‌های وی علیه حزب الله به انتخاب دوباره حریری چراغ سبز نشان داده است. آمریکا نیز به شرط نبودن اعضای حزب الله در کابینه حریری از آن اعلام حمایت کرده است.

ایرنا نوشت: سعد حریری در حالی نام وزرای حزب الله را از لیست کابینه خود حذف کرده که این جنبش از اصلی ترین جریان‌هایی بوده که به نخست وزیری وی در پارلمان این کشور رأی مثبت داد تا وی بتواند برای چهارمین بار نخست وزیر لبنان شود، اما به باور ناظران رسانه‌ای در منطقه، گوش بفرمانی حریری از آمریکا، فرانسه و عربستان موجب شد وی نظرات آنها را در انتخاب اعضای کابینه لحاظ کند. مشکل جدی و عمده لبنانی‌ها، دخالت کشورهایی همچون فرانسه، عربستان و آمریکا در امور داخلی و حمایت این کشورها از برخی جریان‌های فاسد داخلی لبنانی است، جریان‌هایی که بیشتر به منافع کشورهای یاد شده فکر می‌کنند تا به منافع لبنانی‌ها.

این در حالیست که به گزارش خبرنگار فیگارو، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با نماینده حزب‌الله رد بیروت به او گفته است که «می‌خواهم با شما (حزب‌الله) لبنان را تغییر دهیم. ولی شما ثابت کنید که لبنانی هستید؛ چرا که همه ما می‌دانیم شما سناریوهای حکومت ایران را اجرا می‌کنید. ما تاریخ شما را خوب می‌دانیم و هویت واقعی شما را می‌دانیم. ولی آیا شما لبنانی هستید؟ آری یا نه؟ آیا به لبنانی‌ها کمک خواهید کرد؟ … سوریه و یمن را ترک کنید و به وطن (لبنان) برگردید تا دولت جدید را بسازید …».

حل مسئله لبنان با وجود حزب‌الله امکان‌پذیر نیست

روزنامۀ فرانسوی فیگارو پیش تر یادداشتی را با امضای ٢٧ تن ازشخصیت‌های فرهنگی و سیاسی فرانسه منتشر کرد که از امانوئل ماکرون می‌خواهند حزب‌الله را یک سازمان تروریستی به حساب آورد و کاری کند که اتحادیۀ اروپا نیز با این نظر همراه شود.

به گزارش رادیو فرانسه، در این یادداشت آمده است که “حزب‌الله لبنان دولتی در دولت است” که قدرت ایذایی خود را در کشور گسترش می‌دهد و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند. نویسندگان یادداشت می‌گویند که حزب‌الله دست‌نشاندۀ رژیم ایران است و استقلال و بی‌طرفی لبنان با وجود آن امکان‌پذیر نیست. آنان بخصوص مسلح بودن حزب‌الله را مانع بزرگی در راه تشکیل یک دولت قانونی و مسئول می‌دانند.

٢٧ امضاکنندۀ این یادداشت یادآوری می‌کنند که آمریکا و همچنین کشورهایی چون هلند، آلمان و بریتانیا حزب‌الله را یک سازمان تروریستی می‌دانند. به عقیدۀ آنان فرانسه نیز باید از این نگرش پیروی کند. “در غیر این صورت و بدون محکوم کردن حزب‌الله، تلاش‌های فرانسه برای کمک به دوست قدیمی خود (لبنان) بیهوده خواهد بود”..

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا