اخبار

پاسخ رهبر خودکامه

علی خامنه‌ای در سخنان تازه‌ای بین دونالد ترامپ و رهبران پیشین آمریکا تفاوتی قائل نشد و در مورد لغو تحریم‌ها گفت «به وعده‌های این و آن اعتماد نکنید». او گفت «بیش از آن‌که به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم». «خنثی کردن تحریم» همان دور زدن آن و به ‌گفته خامنه ای تکیه بر «اقتصاد مقاومتی» است که تاکنون نتیجه‌ای نداده است. ….

در کشورهایی که با اصول دموکراسی اداره می شوند، افکار عمومی به خوبی تجلی و تظاهر می کند ولی در کشوری که با حکومت مطلقه و «توتالیتر» رهبری می شود مجالی برای تجلی افکار عمومی نیست

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، امروز چهارشنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹،  در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت قاسم سلیمانی، درباره رفع تحریم‌ها به مقام‌های حکومتی «توصیه قطعی» کرد که «به دشمن اعتماد نکنید». او گفت:«برای رفع مشکلات مردم و درست شدن آینده کشور به وعده‌های این و آن اعتماد نکنید، زیرا این‌ها وعده‌های خوبان نیست بلکه وعده‌های اشرار است، ضمن آن‌که دشمنی‌ها را نیز نباید از یاد ببرید.»

خامنه‌ای بدون اشاره به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را با باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین این کشور مقایسه کرد و افزود: «دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. دشمنی‌ها فقط مخصوص آمریکای ترامپ نیست که با رفتن آن تمام شود، آمریکای اوباما نیز با شما و ملت ایران بدی کرد.»

او بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور باقی‌مانده در برجام را هم به باد انتقاد گرفت و گفت: «سه کشور اروپایی نیز نهایت بد عملی، لئامت، دورویی و نفاق را از خود نشان دادند.»

با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی از مسئولان جمهوری اسلامی به بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها چشم دوخته‌اند. حتی دولت بودجه سال آینده را بر مبنای لغو تحریم‌ها و فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز تنظیم کرده که بیش از هفت برابر صادرات کنونی نفت ایران است. با این حال موضع علی خامنه‌ای نشان می‌دهد که رهبر جمهوری اسلامی مذاکره برای لغو تحریم‌ها را اصل نمی‌داند.

خامنه‌ای دو موضوع «لغو تحریم‌ها» و «خنثی‌سازی تحریم‌ها» را به میان کشید و این دو را متفاوت خواند و گفت: «رفع تحریم به دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان است، بنابراین باید بیش از آن‌که به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم. البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد. اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی- اسلامی و عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد اما تمرکز عمده باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد که ابتکار آن به دست شما است.»

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود بخشی را برای امکان لغو تحریم‌ها باز می‌گذارد که اگر روزی، هر چند دور، تحریم‌ها لغو شد به‌عنوان کسی که هرگونه لغو تحریمی را منکر می‌شد، شناخته نشود.

در ادبیات رهبر و مسئولان جمهوری اسلامی «خنثی‌سازی تحریم‌ها» همواره به معنای «دور زدن تحریم‌ها» و تکیه بر «اقتصاد مقاومتی» و «اقتصاد غیرنفتی» تعبیر شده است که همه این تدابیر با ناکارآمدی مسئولان و فشار تحریم‌ها، بی‌تأثیر و بی‌نتیجه بوده‌اند و وضعیت اقتصادی کشور روزبه‌روز بدتر شده است.

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود از مسئولان جمهوری اسلامی خواست تا در شرایط کنونی وحدت خود را حفظ کنند. او در این‌باره گفت:«باید هر سه قوه به‌ویژه رؤسای آن‌ها با هم‌افزایی و همکاری، اتحاد ملی را روزبه‌روز تقویت کنند. اختلافات خود را با مذاکره با یکدیگر حل کنید. مگر نمی‌گویید باید با دنیا مذاکره کرد، آیا نمی‌شود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟»

چنان که حقایق و تجارب تاریخی نشان می دهد، در کشور ما و آمریکا بی‌عدالتی اجتماعی-اقتصادی، ژرفش فزایندهٔ شکاف طبقاتی، و نحوهٔ برخورد دستگاه حکومتی با معترضان در حمایت بی‌چون‌وچرا از منافع لایه‌های فوقانی در زمره عامل‌هایی مشترک در این دو کشورند که آتش زیر خاکستر عدالت‌خواهی در این دو جامعه را بناگاه شعله‌ور می‌کنند. ‌در کشور ما، برخلاف آمریکا، کلیت روبنای سیاسی در چارچوب مشروعیت دادن به خودکامگی ولی فقیه در مقام “حاکم مطلق” بنا شده است. ازجمله وظیفه‌های اصلی این روبنای سیاسی زیر لوای دفاع از ارزش‌های اسلامی حفاظت از منافع کلان سرمایه‌هایی است که وجود “نظام” به آن‌ها وابسته است.از این‌رو، در کشورمان پاسخ رهبری خودکامه به اعتراض‌های وسیع جنبش مردمی نسبت به بی‌عدالتی اجتماعی-اقتصادی سرکوب و کشتار بوده و خواهد بود. بنابراین، گام نخست و ناگزیر، برپایی اتحاد وسیع مردمی به منظور حذف حاکمیت مطلق ولایت فقیه به همراه توقف کامل برنامه‌های اقتصادی نیولیبرالی به هدف پی‌ریزی مبانی دموکراسی و عدالت‌خواهی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا