جوانان

در نیجریه بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز ربوده‌شده آزاد شدند

بیش از ۳۰۰ پسر دانش‌آموز نیجریه‌ای که به دست تروریست‌ها به گروگان گرفته شده بودند، از بند آزاد شدند. هنوز شماری در اسارت گروگان‌گیران هستند. تروریست‌های گروه افراطی “بوکو حرام” دانش‌آموزان را به گروگان گرفته بودند…..

در نیجریه به طور رسمی اعلام شد ۳۴۴ پسر دانش‌آموز که به گروگان گرفته شده بودند، از بند آزاد شده‌اند؛ اما هنوز شمار نامعلومی از دانش‌آموزان در دست گروگان‌گیران هستند.

به گفته فرماندار ایالت کاتسینا، دانش‌آموزان در پناه مأموران امنیتی هستند. او تأیید کرد که نه همه، بلکه بیشتر پسران آزاد شده‌اند. هنوز روشن نیست چه تعداد از گروگان‌ها همچنان در دست ربایندگان اسیر هستند.

محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه در پیامی توییتری رهایی دانش‌آموزان  را “سبکباری برای کشور و جامعه جهانی” دانست.

به گفته منابع دولتی نیجریه دانش‌آموزان در پی مذاکراتی میان نمایندگان حکومت با ربایندگان در جنگلی رها شده‌اند. قرار است که آنها پیش از پیوستن به خانواده‌های خود مورد معاینه پزشکی قرار گیرند.

“ضدیت با آموزش مدرن”

جمعه گذشته (۱۱ دسامبر) بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز دبیرستانی در حمله به یک مدرسه شبانه‌روزی در ایالت کاتسینا در شمال غربی نیجریه ربوده شدند. در این حمله حدود یکصد مهاجم مسلح که سوار بر موتورسیکلت بودند شرکت داشتند. شماری از دانش‌آموزان از جنگل‌های اطراف دبیرستان فرار کردند، اما بیش از ۳۰۰ نفر به اسارت در آمدند.

جهادگران گروه مسلح بوکوحرام مسئولیت ربودن دانش‌آموزان را برعهده گرفتند. رهبر این گروه افراطی در پیامی هدف از حمله به مدرسه شبانه‌روزی در ایالت کاتسینا را “ترویج اسلام” و مقابله با “آموزش غربی و غیراسلامی” عنوان کرد.

به دنبال این آدم‌ربایی، سخنگوی محمد بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه گفت که مقامات کشور با مهاجمان در تماس هستند و برای آزادی دانش‌آموزان تلاش می‌کنند.

“بوکو حرام” گروهی سنی‌مذهب با باورهای تعصب‌آمیز است که از سال ۲۰۰۹ با هدف تأسیس یک “حکومت اسلامی” با دولت مرکزی نیجریه پیکار می‌کند.

آنها هر آن کس را که دشمن عقاید خود بشمارند بیرحمانه به قتل می‌رسانند. آنها از غارت و چپاول رویگردان نیستند و به ویژه به قتل و کشتار کارگران جنگل، دامداران و ماهیگیران دست می‌زنند، زیرا آنها را به همکاری با ارتش متهم می‌کنند.

بنا به آمار سازمان ملل طی حملات “بوکو حرام” در ده سال گذشته حدود ۳۶ هزار نفر کشته و دو میلیون نفر از مردم ناگزیر به فرار شده‌اند.

آنها خود را “بوکو حرام” می‌نامند، زیرا آموزش در مدارس غیردینی را امری حرام و کفرآمیز می‌دانند.

اعضای مسلح بوکو حرام از گروه تروریستی “خلافت اسلامی” (داعش) هواداری می‌کنند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا