بین‌المللی

تظاهرات علیه تمدید نخست‌وزیری نتانیاهو در فلسطین اشغالی

صدها معترض با تجمع در برابر منزل «بنی گانتس» وزیر جنگ و نخست‌وزیر چرخشی بعدی اسراییل از او خواستند تا به تمدید دوره نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو کمک نکند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «i۲۴» اسراییل معترضان در برابر منزل گانتس در رأس العین واقع در مرکز فلسطین اشغالی تجمع کرده و خواستار جلوگیری از تداوم نخست وزیری بنیامین نتانیاهو شدند.

معترضان با سردادن شعارهایی با هرگونه سازش و انعطاف از سوی گانتس نسبت به ادامه نخست وزیری نتانیاهو مخالفت کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع کنندگان از گانتس خواستند تا در صورت عدم پذیرش نتانیاهو برای کناره‌گیری از قدرت، به برگزاری انتخابات پارلمانی متوسل شود.

معترضان همچنین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل را به فساد متهم کردند که صلاحیت ادامه نخست‌وزیری را ندارد.

پیش تر برخی منابع گزارش داده بودند که گانتس موافقت اولیه خود را با تمدید دوره نخست‌وزیری نتانیاهو اعلام کرده است. گانتس نوامبر ۲۰۲۱ نخست وزیر بعدی اسراییل خواهد بود.

نمایندگان پارلمان اسراییل پیش تر با اکثریت آرا به کلیات طرح انحلال خود رای دادند؛ اما تحرکاتی برای جلوگیری از انحلال پارلمان از سوی برخی احزاب در جریان است.

طبق قانون اسرائیل درصورت انحلال پارلمان، انتخاب زودهنگام پارلمان طی ۹۰ روز برگزار می شود.

درصورت انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات، به احتمال زیاد انتخابات در مارس ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

اختلاف اصلی حزب آبی – سفید و لیکود به عنوان احزابی که بیشترین شمار نمایندگان در کابینه ائتلافی را دارند، تصویب بودجه است، حزب تحت رهبری نتانیاهو بر این باور است که بودجه باید یکسال تصویب شود، اما حزب تحت رهبری گانتس بر این باور است که لایحه بودجه می بایست ۲ ساله و مطابق با توافق کابینه انجام گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا