زنان

انتخاب نخستین زن سرخ‌پوست به‌عنوان وزیر کشور آمریکا

تصمیم بایدن در حالی گرفته‌شده که روابط دولت فدرال با قبایل بومی آمریکایی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رو به وخامت گذاشت چون او حفاظت از آن‌ها را ملغی کرد.

ستاره صبح: جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود متنوع‌ترین کابینه تاریخ آمریکا را معرفی خواهد کرد، رفته‌رفته در حال عمل کردن به وعده خود است. او که با معرفی کامالا هریس برای اولین بار یک زن (رنگین‌پوست) را به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور انتخاب کرده بود، طی هفته‌های گذشته نیز برای نخستین بار گزینه وزارت دارایی و همچنین تمام اعضای تیم رسانه‌ای خود را از میان زنان و گزینه وزارت دفاع خود را یک سیاه‌پوست معرفی کرد، قرار است چند پست را هم به مهاجران لاتین‌تبار بسپارد. روز گذشته نیز تیم بایدن اعلام کرد که خانم «دب هالند» را برای سمت وزارت کشور آمریکا برگزیده و بدین ترتیب وی نخستین زن بومی سرخ‌پوست خواهد بود که در این سمت قرار خواهد گرفت. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هالند را یکی از بهترین اعضای کنگره توصیف کرده است.

بر اساس گزارش چندین رسانه آمریکایی جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، دب هالند ۶۰ ساله را برای سمت وزارت کشور ایالات‌متحده انتخاب کرده است که بر امور قبایل و پارک‌های ملی آمریکا نظارت دارد. وزارت کشور آمریکا در دولت بایدن هم‌چنین مسئول مقابله با گرمای زمین است؛ بایدن وعده داده که تمامی حفاری‌های جدید حوزه‌های نفتی و گازی را در اراضی و آب‌های عمومی ممنوع می‌کند؛ سوخت فسیلی مسئول یک‌چهارم خروجی سالانه کربن آمریکا محسوب می‌شود. هالند در مصاحبه اخیر خود با واشنگتن‌پست گفته بود: «ما نمی‌خواهیم به‌جایی که بودیم برگردیم زیرا این اقتصاد برای بسیاری از مردم کارایی نداشته است.»

وزارت کشور آمریکا همچنین مسئول نظارت بر نواحی حفاظت‌شده شامل بیش از ۱۰۰ میلیون جریب اراضی طبیعی و ۴۲۲ پارک ملی است. همچنین این وزارتخانه مسئول حفاظت از بیش از ۱۰۰۰ گونه در معرض خطر و پروژه‌های آبی در غرب است که آب شرب را برای شهرهای بزرگ چون لاس‌وگاس و لس‌آنجلس تأمین می‌کند. تصمیم بایدن در حالی گرفته‌شده که روابط دولت فدرال با قبایل بومی آمریکایی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رو به وخامت گذاشت چون او حفاظت از آن‌ها را ملغی کرد. گفتنی است بایدن همچنان بر سر قولش در تشکیل کابینه و دولتی متفاوت مانده است. کامالا هریس، معاون بایدن، مادری مهاجر از هند دارد و نیرا تاندن، که از سوی بایدن برای پست مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاندیدا شده هم تباری هندی دارد. کاترین تای هم که دختر دو مهاجر تایوانی است، از سوی بایدن به‌عنوان نماینده تجاری آمریکا انتخاب‌شده است. در میان دیگر اعضای کابینه، می‌توان به جنت یلن، به‌عنوان نخستین زن در سمت وزیر خزانه‌داری آمریکا اشاره کرد و لوید آستین هم نخستین سیاه‌پوست آمریکایی است که وزیر دفاع می‌شود. آلخاندور مایورکاس هم نخستین مهاجر و لاتین تباری است که وزارت امنیت داخلی را برعهده دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا