اجتماعی

فلسفه یلدای کرونایی

یلدا آخرین روز پاییز و درازترین شب سال می‌باشد. عده‌ای بر این باورند که این شب نحس بوده و برای رفع نحسی باید تا صبح علی‌الطلوع بیدار ماند.

مستقل، رضا قاسم‌پور-روزنامه نگار: عده‌ای نیز بر این باورند که شب چله همچون بسیاری از آیین‌های ایرانی ریشه در رویدادی کیهانی داشته و انطباق کامل با تقویم طبیعی دارد.

مراسم نکوداشت شب یلدا (چیلله گئجه‌سی) علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای همجوار همچون آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، افغانستان و…. نیز با سلایق و علایق بومی و منطقه‌ای خاص خود برگزار می‌گردد.

یلدایی به بلندای کرونا

کرونا مهمترین اجتماعات جهانی را به تعطیلی کشانده است تعطیلی مراسم جهانی حج، جلسات سازمان ملل متحد ، مدارس و دانشگاه‌های برخی از کشورها پدیده‌های نادری است که یکسال پیش چنین رویدادهای منحصر به فردی از فکر احدی خطور نمی‌کرد.

ولی پرچم‌های نیمه برافراشته اجتماعات انسانی، فاصله‌گذاری هوشمند و رعایت پرتکل‌های بهداشتی واقعیت‌های پیرامونی ماست.

قطعا کرونا ویروس نقطه عطفی در زندگی بشری بوده و در حال زیر و رو کردن سبک زندگی و تحمیل انگاره‌های نو و اداراکات متفاوتی بر بشریت است.

بهتر است با برگزاری مجازی یلدا زنجیره شیوع کرونا ویروس را کات کرده و زحمات جهادگران عرصه مبارزه با کرونا را به باد نسیان نسپاریم.

جشن یلدا در گستره فرهنگی ما

جشن یلدا در ایران پساکرونا نیز با گرد هم آمدن و شب‌نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‌شود. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی ‌هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است.

تجمل‌گرایی پاشنه آشیل شب یلدا

متأسفانه امروزه شرایط دگرگون شده و تجمل‌گرایی و چشم و هم‌چشمی ‌بر یلدای ایرانی، سایه انداخته است.

چشم و هم‌چشمی ‌و تمایل به هزینه‌ تراشی‌های بسیار برخی از خانواده‌ها، شب یلدا را به شبی پرخرج در سال تبدیل کرده است. آداب و رسوم خوش بلندترین شب سال به مهمانی‌های تجملاتی تغییر شکل داده و ماهیت اصلی خود را از دست داده است. ما فراموش کرده‌ایم حافظ‌ خوانی و تفأل به دیوان او رسم زیبایی بود، گویی نمی‌دانیم همدل بودن، سادگی و صمیمیت‌ این مراسم، راز حفظ این آیین خوش در طی قرن‌هاست.

هندوانه مربعی با قاچ مجازی

از چند هفته مانده به این شب، یکی به‌دنبال خرید آجیل شب یلداست و دیگری به فکر تدارک چند نوع غذا و آن یکی دنبال هندوانه مربعی شکل برای تزئین مراسمش! بماند که عده‌ای دیگر به‌دنبال پیامک تبریک شب یلدا هستند یا با گرفتن فال قهوه مجازی می‌خواهند اطرافیان‌شان را به اصطلاح غافلگیر کنند.

فلسفه یلدای کرونایی

گویی فراموش کرده‌ایم که یلدا را بدون هندوانه‌های مربعی و آجیل‌های تزئین شده گران قیمت هم ‌ می‌توان گذراند. یادمان باشد که یلدای امسال بهانه با هم بودن مجازی است فلسفه واقعی شب یلدای کرونایی قطع زنجیره شیوع کروناست.

بهتر است در کنار پاسداشت بلندترین شب سال طولانی‌ترین روز سال نیز به مثابه نکوداشت شفافیت و روشنایی گرامی داشته شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا