بین‌المللی

چین خواهان پیگیری منشا کرونا در سراسر جهان شد

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که پیگیری منشاء ویروس کرونا یک روند مستمر و طولانی مدت است و احتمالاً با بسیاری از مناطق و کشورها ارتباط خواهد داشت از این رو، باید با برخورد دقیق و جدی و توسط پژوهشگران در سراسر جهان انجام شود.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی چین روز شنبه به نقل از «وانگ ون بین» افزود: چین مایل است در این راستا به همکاری با سازمان بهداشت جهانی ادامه دهد.

این مقام چینی اظهار امیدواری کرد دیگر کشورها نیز همانند چین فعالانه با این سازمان همکاری کننند تا در آینده آمادگی بیشتری برای مقابله با بحران‌های بهداشت عمومی داشته باشد.

منشا شیوع ویروس کرونا همواره یکی از مسایلی است که به محل اختلاف چین و کشورهای غربی از جمله آمریکا تبدیل شده است ترامپ همواره در سخنرانی هایش ویروس کرونا را رسما یک «ویروس چینی» می نامید او با اقدامی فرافکنانه و با حمله به طرف چینی، پکن را مسبب انتشار کرونا در سطح جهان و کشورش معرفی می کرد و مدعی جوابگویی چین درباره انتشار این ویروس در جهان بود با این حال چین هم مدعی است اگرچه نخستین بیمار مبتلا به کرونا در ووهان شناسایی شده است اما این دلیل نمی شود که چین منشا اصلی ویروس کرونا باشد.

روزنامه واشنگتن پست بتازگی افشا کرده است قبل از چین برخی از شهروندان آمریکا پیش از دسامبر (اواسط آذر) سال گذشته به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده بودند.

اگرچه اولین مورد به ابتلای ویروس کرونا در آمریکا به طور رسمی در تاریخ ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) عنوان شد اما تحقیقات جدید کلینیک بیماری های عفونی شواهد قانع کننده ای ارائه می دهد که ویروس کرونا یک هفته قبل از آن وارد آمریکا شده بود.

با این حال دعوای چین و آمریکا بر سر شناسایی منشا کرونا همچنان ادامه دارد و تا کنون به نتیجه نرسیده است سازمان جهانی بهداشت هم تیمی را برای مطالعه ویروس کرونا به چین با هدف شناسایی منشا این ویروس اعزام کرده است که تا کنون گزارشی از اقدامات این تیم منتشر نشده است.

ویروس کرونا تا کنون در جهان باعث ابتلای حدود ۷۵ میلیون نفر شده است این ویروس همچنین باعث فوت یک میلیون و ۶۶۰ هزار تن شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا