بین‌المللی

مشاور بشار اسد خواستار خروج نظامیان آمریکایی از سوریه شد

مشاور سیاسی و رسانه ای بشار اسد رییس جمهوری سوریه خواستار خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از کشورش شد.

ایرنا: بثینه شعبان، جمعه شب در گفت وگو با شبکه خبری المیادین به سیاست احتمالی جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد که کشورش منتظر چگونگی سیاست دولت جدید آمریکاست اما از همه مهمتر، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه می باشد.

وی افزود: ما انتظار زیادی از دولت جدید آمریکا نداریم، زیرا منطقه ما همواره از دولت های دمکرات و جمهوریخواه رنج برده است.

وی از «کیلی کرافت» سفیر آمریکا در سازمان ملل خواست، قطعنامه شماره ۲۲۵۴ را که در تضاد با اشغال کشورش از سوی آمریکاست به رسمیت بشناسد.

مشاور اسد همچنین خاطرنشان کرد که رابطه میان دمشق و مسکو مبتنی بر احترام است، زیرا روسیه و چین از متحدان خود را محترم می شمارند.
وی توضیح داد: امکان ندارد روسیه از دمشق بخواهد ایران یا حزب الله را از خاک خود بیرون کند، این امر به هیچ وجه مطرح نیست.

وی در همین رابطه با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در کشورش خاطرنشان کرد که روسیه موضوع انتخابات آتی ریاست جمهوری در سوریه را هرگز با ما مطرح نکرده است.

شعبان همچنین به سفر هیات سوری به مسکو اشاره و آن را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نشست هیات سوری با وزیر امور خارجه روسیه چهار ساعت طول کشید و در آن تمامی مسایل و دیدگاه های مشترک میان سوریه و روسیه بررسی شد.

وی با بیان اینکه در این دیدار اوضاع سوریه و اقدامات یکجانبه آمریکا در منطقه را بررسی کردیم گفت: واشنگتن چگونه می تواند قطعنامه های سازمان ملل در مورد سوریه را نقض و خاک ما را اشغال و نفت مان را غارت کند؟

شعبان همچنین گفت: سوریه، روسیه و طرف‌های بین‌المللی اکنون جنگ های بزرگی را برای قرار دادن جهان در مسیر صحیح آن تجربه می‌کنند.

وی با تاکید بر اتکای سوریه به توانمندی های خود و هم پیمانانش برای حل مشکلات اقتصادی افزود: ما تاکنون هیچ کمکی درخواست نکرده ایم زیرا همکاری اقتصادی با روسیه در حد بسیار خوبی جریان دارد.

شعبان راهکارهای کشورش برای مقابله با تحریم ها را مهم ارزیابی و نقش روسیه به عنوان همپیمان این کشور را برای مقابله با تحریم ها مهم بر شمرد.

وی همچنین با ابراز امیدواری نسبت مشارکت کشورها عربی و غیرعربی در بازسازی سوریه گفت: تلاش های زیادی در این چارچوب حریان دارد.

وی همچنین با انتفاد از مداخله خارجی در کار کمیته تدوین قانون اساسی سوریه گفت: هیات‌هایی که از خارج در امور این کمیته شرکت دارند، باعث کندی فعالیت کمیته می شوند زیرا آنها منافع خارجی را در نظر می‌گیرند و به فکر مصالح ملت سوریه نیستند.

مشاور اسد همچنین ادامه حضور ترکیه در شمال سوریه را محکوم و خاطر نشان کرد که روسیه از ترکیه انتظار دارد که به عقب نشینی نیروهایش از مناطق مورد توافق بین پوتین و اردوغان ادامه دهد.

وی در محکومیت عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل نیز گفت: آنچه در جهان عرب می ‌گذرد به نفع کشورهای سازشگر نیست.

وی در این باره تاکید کرد که هیچ گزینه‌ای جز پایبندی به آرمان فلسطین و پایان اشغالگری وجود ندارد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا