گوناگون

کالاهایی که در بنادر خاک می‌خورند؛ سفره‌هایی که آب می‌روند

کالاهای اساسی در گمرک‌ها خاک می‌خورند تا سایه گرانی در بازار هر روز سنگین‌تر شود. آن طور که جدیدترین گزارش از وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر نشان می‌دهد، موجودی این اجناس در این گذرگاه‌های مرزی از پنج میلیون تن فراتر رفته است…..

به گزارش همدلی، دپو و رسوب کالا‌های اساسی در گمرک، آن هم در شرایط تحریمی، مشکلات بسیاری برای تولیدکنندگان و واردکنندگان به وجود آورده که یکی از نتایج آن افزایش قیمت برخی کالاهاست و البته کوچک‌تر شدن سفره معیشت اقشار متوسط و بخصوص ضعیف است. با وجود این‌که در چند ماه گذشته از بهارستان گرفته تا دولت، بر رفع هر چه سریع‌تر این مسئله تاکید کرده‌اند، اما با این همه نگاهی به آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر نشان از افزایش موجودی این اجناس دپو شده در مرزها دارد؛ به طوری‌که گزارش وضعیت موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر نشان از افزایش موجودی کالای اساسی به ۵.۷ میلیون تن دارد. مهرداد جمال ارونقی – معاون فنی گمرک ایران – آخرین گزارش از وضعیت کالاهای موجود در گمرک و بنادر و همچنین جزئیات کالاهای اساسی را به ایسنا اعلام کرد که طبق این گزارش، تا ۲۶ آذر امسال هفت میلیون و ۱۱۴ هزار تن کالاهای غیر کانتینری و همچنین ۹۲ هزار و ۸۲۱ (TEU) میزان موجودی کالاهای کانتینری است که ۹۰ درصد آن را کانتینرهای پر وارداتی تشکیل می‌دهد. اما از مجموع بیش از ۷.۱ میلیون تن کالاهای غیر کانتینری موجود در گمرک و بنادر، بیش از ۳.۸ میلیون تن به کالاهای اساسی اختصاص دارد.  البته باید به موجودی کالاهای اساسی، حجمی از کالاها که در شناورهای کنار اسکله یا شناورهای منتظر در لنگرگاه برای تخلیه کالا هستند را اضافه کرد که در این حالت مجموع موجودی کالاهای اساسی به بیش از ۵.۷ میلیون تن می‌رسد. گزارش معاون فنی گمرک ایران نشان‌‌ می‌دهد که تا ۲۶ آذر ماه، در مجموع ۴۲ شناور به بنادر رسیده که حاوی حدود دو میلیون تن کالای اساسی است. این در حالی است که ۲۱ شناور کنار اسکله با ۹۹۲.۵ هزار تن کالای اساسی قرار دارد شامل جو، ذرت، سویا، دانه‌‌های روغنی، گندم و کنجاله سویا می‌شود. همچنین ۲۱ شناور در لنگرگاه در انتظار تخلیه قرار هستند که موجودی کالاهای اساسی آن به بیش از یک میلیون تن شامل ذرت، جو، سویا و حبوبات می‌رسد.

در بنادر چقدر و چه کالایی وجود دارد؟

در رابطه با جزئیات موجودی ۳.۸ میلیون تنی کالاهای اساسی نیز در حال حاضر حدود ۱.۷ میلیون تن ذرت در گمرک و بنادر وجود دارد که بالاترین میزان بین کالاهای اساسی است. همچنین ۲۹۳.۲ هزار تن گندم، ۲۵۷.۹ هزار تن جو، ۴۴۴.۸ هزار تن سویا، ۱۰۶.۷ هزار تن برنج، ۱۸۳.۵ هزار تن شکر، ۴۵۲.۴ هزار تن روغن خام و ۳۸۳.۷ هزار تن دانه‌‌های روغنی در بنادر موجود است.  اما در بین بنادر، بیشترین موجودی کالا به بندر امام خمینی(ره) با بیش از ۲.۷ میلیون تن اختصاص دارد. بعد از آن بندر شهید رجایی بیش از ۴۴۸.۲ هزار تن، بندر امیرآباد ۲۸۷.۳ هزار تن، بندر نوشهر ۱۵۱.۱ هزار تن، بندر انزلی ۱۱۵.۶ هزار تن، بندر فریدون کنار ۲۵.۹ هزار تن، بندر چابهار ۲۰.۸ هزار تن، بندر لنگه ۱.۵ هزار تن، بندر شهید باهنر ۶۲۷ تن، بندر بوشهر ۱۳۸ تن و بندر آستارا ۱۲ هزار تن موجودی دارد.  با انباشت میلیون‌‌ها تن کالا در گمرک و بنادر که عمده آن را کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید تشکیل‌‌ می‌دهد و انتقاداتی که در رابطه با موانع پیش روی ترخیص این کالاها وجود داشت، در نهایت طی مذاکرات صورت گرفته در آبان امسال، مصوبه ای در راستای تسهیل ترخیص کالا با تاکید بر رفع موانع ارزی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صادر شده که طی آن صاحبان کالای اساسی و مواد اولیه تولید طبق شرایط تعریف شده امکان اقدام برای ترخیص دارند. آخرین گزارشی که مدتی پیش از سوی وزارت صمت و گمرک ایران منتشر شد، نشان داد که بعد از اجرایی شدن این مصوبه در ۱۷ آبان ماه حدود چهار میلیون تن کالا ترخیص شده که البته در این مدت میزان ورود شناورهای حاوی کالاهای اساسی به  گمرک و بنادر نیز قابل توجه بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا