اخبار

تخت‌روانچی: اروپا کارایی اینستکس را اثبات کند

موضوع مذاکرات با آمریکا و “بازگشت به برجام” درحال حاضر به اصلی‌ترین مسئله بحث‌های رسانه‌ای و رقابت‌های سیاسی تبدیل شده است. اما واقعیت امر آن است که از منظر منافع ملی، تجربه نشان داده است “برجام” چیزی بیش از عاملی مسدود کننده در برابر سیاست‌های هسته‌ای ماجراجویانه رژیم ولایی نمی‌توانسته باشد. “برجام” راه‌حل سیاسی و بین‌المللی‌ای موقت در رفع بحران بوده است که سران “نظام” و در رأس آن خامنه‌ای برای مدیریت کردن برخی از مشکل‌های اقتصادی و به خاطر سرازیر شدن سرمایه‌های کلان خارجی به آن امید بسته بودند و هنوز هم امیدوارند. “برجام” توانایی و نیروی بالقوهٔ به وجود آورندهٔ دگرگونی‌های بنیادی در اقتصاد ملی و به ویژه در وضعیت معیشت توده‌ها را هیچ‌گاه نداشته و نخواهد داشت…..

نماینده دایم رژیم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، گزارش اخیر آنتونیو گوترش درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ را رد کرد. دبیرکل سازمان ملل در این گزارش از تهران خواسته است که به طور کامل به تعهدات مندرج در برجام بازگردد.

گوترش موظف است هر شش ماه، گزارشی از چگونگی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را به شورای امنیت ارائه دهد. این شورا قرار است سه‌شنبه ۲۲ دسامبر متن گزارش را بررسی کند.

مجید تخت‌روانچی در نامه به آنتونیو گوترش و جری ماتجیلا، نماینده آفریقای جنوبی و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را “نتیجه قهری نقض توافق توسط دیگر طرف‌ها” خوانده و این گام را مطابق حقوق ایران در برجام دانسته است.

تخت‌روانچی هم‌زمان و تلویحا از برآورده نشدن وعده کشورهای اروپایی برای تضمین روابط اقتصادی با ایران و ایجاد سامانه اینستکس نیز گلایه کرده و خواستار اثبات کارایی این سازوکار شده است.

او در نامه‌اش خواهان موضع‌گیری سازمان ملل در مسئله کشته شدن محسن فخری‌زاده و محکومیت این سوءقصد شده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه و رئیس هیات مذاکره کمیسیون مشترک برجام نیز در نشست مجازی هفته قبل با تروئیکای اروپا گفته بود: «ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتارهای غیرقانونی دیگران را متقبل شود و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.»

در آن نشست، معاونان وزارت خارجه روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان از ایران خواستند به طور کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد.

اما عراقچی اروپا را تلویحا به چشم بستن بر “رفتارهای غیرقانونی و خصمانه” علیه جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت: «طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتارهای غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد.»

ایران از سال گذشته و در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، در چند مرحله تعهدات برجامی‌اش را لغو کرده است. طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۲ برابر حد مجاز تعیین‌شده در برجام است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا