گوناگون

آغاز رسیدگی به فساد سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی در آبادان

دادگاه کیفری آبادان رسیدگی به پرونده دو متهم به تخلف مالی به میزان بیش از سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان را آغاز کرد. همزمان ۹ مدیر بانک دی به دلیل اعطای تسهیلات بی‌ضابطه به «افراد خاص» محاکمه خواهند شد….

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ آبادان دوشنبه ۱ دی رسیدگی به فساد اقتصادی خانم «گ ع» و آقای «س ع» را آغاز کرد.

حجم این فساد اقتصادی بیش از سه هزار و ۸۶۷ میلیارد و ۷۰۷ میلیون تومان اعلام شده است.

بنا به کیفرخواست صادرشده از سوی دادستانی، دو نفر درگیر در این پرونده به «تحصیل مال نامشروع» و «استفاده از ساده‌لوحی شکات از طریق وکالت برای صدور ۲۱ مورد کارت بازرگانی و سوء استفاده از آن» متهم هستند.

ایرج افشاری، نماینده حقوقی اتاق بازرگانی آبادان نیز در جلسه دادگاه گفته است که متهمان پرونده بدون رعایت مقررات قانونی، «اقدام به صدور کارت بازرگانی و ایجاد شرکت بازرگانی» کرده اند و «بدون حضور افراد، به نام آنها شرکت‌های بازرگانی تأسیس و زمینه را برای قاچاق کالا فراهم می‌کردند».

حسن لطیفی‌فر، قاضی دادگاه در انتهای جلسه نخست محاکمه مدارک پرونده را «ناقص» اعلام کرده و گفته که «با توجه به ادله موجود پرونده نیاز به بررسی و استعلام از مراجع ذی‌صلاح دارد که ممکن است روند رسیدگی را طولانی کند.»

محاکمه ۹ مدیر سابق بانک دی

همزمان دادستان تهران از محاکمه ۹ مدیر سابق بانک دی خبر داد. علی القاصی مهر در نشست «شورای عالی قضایی» گفت که «در این پرونده، گروه موسوم به «خونه به خونه» بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال (۶۳۰ میلیارد تومان) از بانک‌‎ها برای ۱۱ شرکت وابسته به خود تسهیلات خارج از ضوابط قانونی گرفته بودند.»

شرکت «خونه به خونه» یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانک دی است. «خونه به خونه» سلسله‌ای از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نیز یک باشگاه فوتبال در بابل را تحت تصاحب خود دارد.

به گفته دادستان تهران، علاوه بر ۹ مدیر سابق بانک دی، چهار تن از مدیران شرکت‌های دریافت‌کننده این تسهیلات نیز بازداشت شدند.

در پی انتشار این خبر روابط عمومی بانک دی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مدیران در حال محاکمه «سال‌های قبل از بانک خارج شده اند» و این بانک در یک سال گذشته اصلاحاتی انجام داده است.

فساد مالی و اقتصادی در ایران به مشکلی ساختاری بدل شده و هر سال اخبار جدیدی از فسادهای چند هزار میلیارد تومانی منتشر می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا