گوناگون

زیردریایی هسته‌ای آمریکا با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شد

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که زیردریایی هسته ای «یو اس اس جورجیا» با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شد….

بنا به اعلام نیروی دریایی آمریکا، این زیردریایی که قابلیت پرتاب موشک‌های هدایت شونده را دارد روز دوشنبه ۲۱ دسامبر (یک دی) به همراه ناوهای «یو اس اس پورت رویال» و «یو اس اس فیلیپین سی» از تنگه هرمز عبور کرد. در بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده برای خلیج فارس از عبارت «خلیج عربی» استفاده شده است.

در این بیانیه آمده است: «حضور زیردریایی یو اس اس جورجیا در منطقه عملیات ناوگان پنجم نشان می دهد که نیروی دریایی آمریکا توانایی تردد و انجام عملیات در هر منطقه ای را که مقررات بین المللی اجازه می دهد دارد.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین مستقر است. زیر دریایی «یو اس اس جورجیا» مجهز به ۱۵۴ موشک کروز تاماهاک است.

عبور زیردریایی «یو اس اس جورجیا» از تنگه هرمز در حالی صورت می گیرد که تنش بین تهران و واشنگتن از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ شمسی) افزایش یافت. دو کشور در چند مقطع زمانی از جمله پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی ایران و همچنین پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به دست ارتش آمریکا در آستانه درگیری نظامی قرار گرفتند.

حدود دو هفته دیگر سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد است. علی خامنه ای، رهبر ایران روز چهارشنبه گذشته گفت که انتقام گیری بابت کشته شدن قاسم سلیمانی «قطعی» است. دو بمب افکن آمریکایی روز ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) در نزدیکی مرز ساحلی ایران پرواز کرده بودند.

زیردریایی هسته ای به زیردریایی هایی اطلاق می شود که منبع تامین انرژی آنها یک راکتور (نیروگاه) هسته ای است.

یک پنجم نفتی که در جهان به فروش می رسد از تنگه هرمز عبور می کند.

یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا