از هر دری سخنی

نرخ تورم سالانه آذر ۳۰.۵ درصد

نرخ تورم نقطه‌ای آذر، ۴۴,٨ درصد سقوط همه بازار‌ها در پاییز….

طلا، ارز و بورس طی سه ماه گذشته با افت ارزش همراه بوده‌اند. سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بیشترین زیان را در این فصل دیدند؛ شاخص بورس طی سه ماه اخیر ۹.۸ درصد کاهش یافت. قیمت‌ها در بازار طلا هم نزولی بود به‌طوری‌که ارزش سکه از ابتدا تا انتهای فصل پاییز ۹.۵ درصد سقوط کرد و طلا هم ۷.۳ درصد ارزان‌ شد. بازدهی دلار در این بازه زمانی نیز به منفی ۶.۱ و یورو منفی ۳.۴ درصد رسید. از سوی دیگر نرخ تورم سالانه آذرماه ١٣۹۹ برای خانوارهای کشور به ٣٠,۵درصد رسید که نسبت به ماه قبل، ١.۵درصد افزایش داشته است.

‌ ‌نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ١.٣واحد درصدی به ۵٧.٩ درصد رسید نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۴,٢درصد و برای خانوارهای روستایی ۴٨.٠ درصد بوده است دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٧,٩ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارها
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذرماه به عدد ۴۴,٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۴۴.٨ درصد بیشتر از آذر ١٣٩۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.نرخ تورم نقطه‌ای در این ماه در مقایسه با ماه قبل ١,۶واحد درصد کاهش‌یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ١.٣واحد درصدی به ۵٧.٩ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٣.١ واحد درصدی به ٣٨.٧درصد رسیده است.این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۴,٢درصد است که نسبت به ماه قبل ١.۵ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴٨.٠ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه
خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل هست. نرخ تورم ماهانه آذر به ٢,٠ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٣.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵.٠ درصد و ٠.۵ درصد بوده است.این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ١,٩ درصد هست که نسبت به ماه قبل، ٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» (شیر پاستوریزه و غیرپاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم‌مرغ)، گروه «میوه و خشکبار» (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه «آشامیدنی‌‌ها» (نوشابه گازدار، آب‌میوه، چای خارجی بسته‌ای) است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان و لوازم‌خانگی» (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای آماده)، «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. همچنین گروه «حمل‌ونقل» (انواع اتومبیل‌سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص
قیمت در دهک‌ها
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذرماه برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٧,٩ درصد برای دهک اول تا ٣٧.٢ درصد برای دهک دهم است.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا