گوناگون

مطالبه واکسن

کرونا با ظهورش جهان را متوقف کرده بود و در نبود هیچ درمان دارویی و پزشکی تنها راه زنده ماندن پیشگیری از این بیماری با رعایت نکات بهداشتی و زدن ماسک بود، کرونا در عصر علم و تکنولوژی جهان را در سکوتی مرگبار فرو برد، ماسک‌ها را بر صورت‌ها پوشاند و شرط زنده ماندن را در دوری از هم تعریف کرده و سمای جهان را تغییر داد….

همدلی| ستاره لطفی- در حالی بسیاری از کشورها ازجمله کشورهای همسایه و حتی کشورهایی مانند عراق و ونزوئلا -که وضعیت اقتصادی و سیاسی آشفته‌ای دارند- واکسن کرونا را خریداری کرده و در حال تزریق به مردمان‌شان هستد، یا حداقل قرارداد آن را بسته‌‌اند، مسئولان کشور ما از جمله وزارت بهداشت چشم به واکسن ایرانی کرونا دوخته‌‌اند که قرار است در خوش‌بینانه‌ترین حالت شش ماه آینده به مرحله تزریق عموم برسد.
از زمانی که ویروس کرونا از مرزهای چین عبور و جهان را فتح کرد، کشف و ساخت واکسن کرونا تبدیل به سقف آرزوهای جهانیان از جمله ایرانیان شد. بنابراین شرکت‌های دارویی زیادی در دنیا به تکاپو افتادند که علاج این ویروس نامریی که حیات بشری را بر روی این کره خاکی تهدید می‌کند، پیدا کنند تا از انقراض احتمالی نسل بشر جلوگیری کنند.
کرونا با ظهورش جهان را متوقف کرده بود و در نبود هیچ درمان دارویی و پزشکی تنها راه زنده ماندن پیشگیری از این بیماری با رعایت نکات بهداشتی و زدن ماسک بود، کرونا در عصر علم و تکنولوژی جهان را در سکوتی مرگبار فرو برد، ماسک‌ها را بر صورت‌ها پوشاند و شرط زنده ماندن را در دوری از هم تعریف کرد.

 نجات جهان با کشف واکسن کرونا

بالاخره بعد از ماه‌ها سردرگمی، پریشانی و بهت جهانیان شرکت «فایزر» به این بهت و نگرانی جهانی پایان داد و اعلام کرد به واکسن این ویروس جانی دست پیدا کرده است.
سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز این واکسن را تایید کردند و شرکت فایزر به سرعت برای تولید انبوه این واکسن دست به کار شد. کشورهای زیادی از جمله کشورهای مرفه و پیشرفته یکی پس از دیگری در صف خرید واکسن شرکت فایزر قرار گرفتند تا نشان دهند جان شهروندانشان برایشان ارزش دارد و جان آنان ارجح‌تر از هر شعاری است. شرکت فایزر به واکسنی دست پیدا کرده بود که نگهداری‌اش در دمای زیر ۷۰درجه منفی امکان‌پذیر بود و همین اما و اگرهای زیادی را در مورد این واکسن بخصوص در کشور ما به علت کمبود امکانات و عدم زیرساخت ایجاد کرده بود‌. در همان موقع برخی از مسئولان بلافاصله اعلام کردند که مردم دل‌خوش به این واکسن نباشند، چرا که نه تنها پول خرید آن را ندارند بلکه حتی امکانات جابه‌جایی و نگهداری آن را نیز ندارند.
«مصطفی قانعی» رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود ایران در اتحادیه جهانی واکسن کرونا (کوواکس) اعلام کرده که واکسن فایزر را نمی‌خواهد چرا که این واکسن به شرایط و الزاماتی مانند زنجیره سرد منفی ۷۰درجه نیاز دارد و این امکانات در هواپیماها و سیستم حمل و نقل ما وجود ندارد. بعد از این اظهارات، وزیر راه و شهرسازی در واکنش به حرف‌های قانعی گفته بود:«ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی مشکلی برای جابه‌جایی و حمل واکسن کرونا ندارند و ما آمادگی حمل و جابه‌جایی این واکسن را داریم.»
همان زمان تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز اعلام کرد که هیچ مشکلی برای واردات واکسن کرونا از جمله فایزر وجود ندارد و اکنون دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و ماهان شرایط لازم برای واردات انواع واکسن کرونا را دارند. «شهرام آدم‌نژاد» معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی نیز هفته‌ها پیش به ایرنا گفت: در یکی از فرودگاه‌ها اقدامات مربوط به تجهیز انبارها برای نگهداری واکسن کووید ۱۹ آغاز شده است و به کمک دو خط هوایی، آماده تحویل و انتقال واکسن‌ها به کشور می‌شویم. با وجود اعلام آمادگی وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشور اما مسئولان وزارت بهداشت به واکسن فایزر روی خوش نشان دادند و باز وعده سر خرمن واکسن ایرانی را دادند. مدت کوتاهی از مژده شرکت فایزر به جهانیان نگذشته بود شرکت مدرنا نیز دسترسی به واکسن کرونا را اعلام کرد. واکسنی که هم قیمت‌اش ارزان‌تر بود و هم شرایط نگهداری و حمل و نقل‌اش بسیار ساده‌تر از واکسن شرکت فایزر بود و این نور امیدی در دل مردم کشورهایی مانند ایران -که مسئولانش نبود پول و امکانات را بهانه عدم خرید واکسن شرکت فایزر اعلام کرده بودند- را روشن کرد که پایان شب سیاه کرونا نزدیک شده است.

بزک نمیر بهار میاد

با وجود تولید واکسن مدرنا و شرایط دسترسی آسان‌تر به آن، هم از حیث قیمت و هم امکان جابه‌جایی، اما با این حال مرغ مسئولان ایرانی یک پا داشت و آن چشم دوختن به واکسنی است که قرار است زمستان امسال که تمام شود و بهار سال آینده هم که بگذرد به مرحله تزریق عموم برسد‌. وعده شش ماهه مسئولان بهداشتی در حالی است که زمان به سرعت می‌گذرد و کرونا هم روزی جان ۲۰۰ نفر ایرانی را می‌گیرد و ۲۰۰ خانواده را عزادار می‌کند. بی‌توجهی به خرید واکسن جهانی کرونا و وعده واکسن کرونای ایرانی در شش ماه آینده به مردم، یاد‌آور ضرب‌المثل ایرانی «بزک نمیر بهار میاد» است. واکسنی که کیفیت آن در‌ هاله‌‌ای از ابهام است و مشخص هم نیست که بتواند امتحانش را درست پس بدهد یا نه! چرا که خبری از نظارت سازمان بهداشت جهانی بر جزئیات تهیه این واکسن منتشر نشده است.
بسیاری معتقدند نخریدن واکسن یا حتی تعلل در خرید آن هم در شرایطی که روزی ۲۰۰ نفر جانشان را از دست می‌دهند داغ ماندگاری است که بر پیشانی تاریخ می‌ماند و تعللی نابخشودنی است.
بدیهی است که قربانیان روزانه کرونا «عدد» نیستند،آن‌ها شناسنامه دارند، خانواده دارند، روزی در میان خنده‌های خانواده و فامیل متولد شده‌‌اند، «جان» داشتند، «درد» را احساس می‌کردند، خنده و شادی را همین‌طور،‌‌ بیشک زندگی را هم دوست داشتند، روا دانستن مرگ به آنان با هیچ بهانه‌‌ای قابل توجیه نیست، چرا که هر مرگی فاجعه‌‌ای دردناک را در خود پنهان دارد.

خرید واکسن کرونا مطالبه عمومی است

حالا نبود امکانات حمل و نقل و جابه‌جایی واکسن، کمبود پول و بودجه برای خرید آن و البته تحریم‌ها و محدودیت‌های جابه‌جایی اسناد مالی به‌خاطر نپیوستن به اف‌‌ای‌تی‌اف از دلایل اصلی نخریدن واکسن اعلام شده است. دراین‌باره چند روز قبل بود که علی مطهری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: «به خاطر این‌که در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار داریم نتوانستیم ۵۰میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد.
مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.» همچنین به گزارش ایسنا روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری هفتگی خود و در واکنش به توئیت علی مطهری گفت: «در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند، در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی رو‌به‌رو بودیم. به‌طور کلی نپیوستن به FATF آثار خود را نشان خواهد داد، قبلا نیز دولت دیدگاه خود را در این زمینه اعلام کرده بود. امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه بحث کنیم و آن‌چه را که به مصلحت کشور است، بتوانیم تأمین کنیم.»
همچنین در کنار این موارد، حمایت از تولید داخلی بهانه‌هایی است که مسئولان برای نخریدن واکسن کرونا از آن دم می‌زنند. حتی اگر موارد ذکر شده را «بهانه» تلقی نکنیم و آن را «دلیل» بدانیم باز‌‌ نمی‌تواند صورت مسئله خرید واکسن را پاک کنند. بدون شک مبلغ خرید واکسن کرونا برای اقتصاد ایران مبلغ غیرقابل تقبلی نیست که نتواند آن را تامین کند. به ویژه وقتی مبلغ خرید واکسن کرونا را با بودجه میلیاردی برخی از نهادها که عملکرد و تاثیرگذاریشان در جامعه در‌ هاله‌‌ای از ابهام است، قیاس بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که مبلغ مورد نیاز برای واکسن خرید کرونا از عهده اقتصاد ایران برمی‌آید.
از سوی دیگر زمانی که روزانه ۲۰۰ نفر به خاطر کرونا جانشان را از دست می‌دهند، حمایت از تولید داخلی به طنز تلخی می‌ماند که حتی لب‌ها را هم به تلخی کش‌‌ نمی‌آورد. طبعا حمایت از تولید داخلی به معنای‌‌ بینیازی به معیارهای بین‌المللی نیست.
ناگفته پیداست که خرید واکسن کرونا آن هم بدون فوت وقت، یک مطالبه عمومی است. به ویژه حالا که ویروس کرونا چهره خشن‌تری از خود به نمایش گذاشته است و با توجه به جهش‌اش، قدرت شیوع آن ۷۰برابر شده است.
اکنون با توجه به این شرایط مردم امیدوارند مسئولان در تصمیمات‌شان در این باره تجدید نظر کنند و آنان را به واکسنی حواله ندهند که شش ماه دیگر قرار است به مرحله تزریق برسد. بدون شک تلخی این تاخیر در تاریخ فراموش نخواهد شد، چرا که همین الان هم برای خرید واکسن کرونا دیر شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا