جوانان

افزایش ۳ برابری ترک تحصیل دانش آموزان؛ جنایت در حق نسل آینده کشور

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، از افزایش ۳ برابری ترک تحصیل دانش آموزان در خراسان رضوی خبر داد. به گزارش سایت همشهری، از ابتدای آذر امسال، تعدادی از مدیران آموزش و پرورش استان‌ها از آمار بالای ترک‌تحصیل یا بازماندگی از تحصیل دانش‌آموزان در استان‌های خود خبر داده‌اند. مدیران آموزش و پرورش، وضعیت آموزشی کودکان و نوجوانان را تحت‌تأثیر شرایط کرونا نگران‌کننده توصیف کرده‌اند…..

شیوع کرونا و فقدان امکانات برای حضور در کلاس‌های مجازی، ترک تحصیل تعداد بسیار زیادی از کودکان و نوجوانان دانش آموز را در دوره های مختلف تحصیلی، در پی داشته است. از جمله می‌توان به در دسترس نبودن شبکه اینترنت قوی در همه نقاط کشور، عدم استطاعت مالی برای تهیه گوشی یا تبلت برای میلیون‌ها دانش‌آموز خانواده‌های کم درآمد و مزدبگیر از یک سو و کمبود معلم و در بسیاری از نقاط کشور نبودن محل و فضای مناسب آموزشی از سوی دیگر، اشاره کرد. بنا به گزارشات رسمی،‌دست کم سه میلیون و ۲۲۵ هزار دانش‌آموزی که به گوشی هوشمند یا اینترنت دسترسی ندارند، به سامانه شاد هم دسترسی ندارند و لاجرم از تحصیل بازمانده‌اند.

قاسم‌علی خدابنده، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، با مقایسه آمار ترک تحصیل دانش آموزان در سال گذشته و سال جاری، گفت که  سال گذشته ۱۳هزار دانش‌آموز ترک‌تحصیل کردند، درحالی‌که این آمار طی امسال به ۴۰هزار نفر، یعنی بیشتر از ۳ برابر افزایش یافته است.

او همچنین گفت، وضعیت در خراسان رضوی بسیار بغرنج است و به‌طور مثال، در صالح‌آباد بالاترین ترک‌تحصیل را داشته‌ایم.

افزایش آمار ترک تحصیل دانش آموزان در سایر استان‌ها

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، حسنعلی اصغری نیز روز ۷ آذر ۹۹، از ۲ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل شامل ۱۲۲۷ نفر در مقطع متوسطه و ۷۷۳ نفر در دوره ابتدایی در استان قزوین خبر داد.

در کرمان نیز احمد اسکندری نسب، مدیرکل آموزش و پرورش این استان، روز یازدهم آذر از ترک تحصیل ۴ هزار و ۵۱۰ دانش آموز کرمانی در مقطع اول متوسطه خبر داد.

وی سپس افزود که از مجموع ۶۵ هزار کودک ۷ ساله برای ثبت نام در مقطع اول ابتدایی، ۳ هزار و ۶۷۷ کودک برای ثبت نام مراجعه نکرده‌اند.

همچنین کوروش مودت، مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان بیست و ششم آذر با بیان اینکه ۴ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز خوزستانی ترک تحصیل کرده‌اند گفت که بیشترین آمار متعلق به دختران بوده است.

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش نیز علت ترک تحصیل دانش‌آموران را مشکلات اقتصادی نام برد.

وی همچنین علت ترک تحصیل دختران را مسائل فرهنگی وتعصبات خانوادگی اعلام کرد. امری که خود ناشی از فرهنگی مردسالار و زن ستیز است که حاکمیت ولایت فقیه در سال‌های گذشته در گسترش آن اهتمام تمام ورزیده است.  حکیم زاده، تعداد کودکان بازمانده از تحصیل در سال گذشته را ۱۴۰ هزار نفر اعلام می‌کند.

مسئولان آموزش و پرورش از مسئولیت‌های خود شانه خالی می‌کنند

ترک تحصیل دانش آموزان

اما کارشناسان آموزشی، این دلایل را غیرقابل‌قبول و ناشی از ضعف مدیریت آموزش و پرورش می‌دانند.

زهرا امت علی، کارشناس آموزشی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین مشکل اصلی ترک تحصیل دانش‌آموزان را نظام آموزش و پرورش در ایران دانسته و گفته بود:

«تقریبا در تمام گزارش‌های دستگاه‌های دولتی و نظارتی که هر سال درباره ترک‌تحصیل دانش‌آموزان منتشر می‌شود، تعصبات فرهنگی، صعب‌العبور بودن برخی مناطق و مشکلات اقتصادی به‌عنوان سه عامل مهم در ترک‌تحصیل دانش‌آموزان وجود دارد. مسئولان آموزش و پرورش تلاش دارند که با پررنگ جلوه دادن این سه عامل از زیر مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند و بگویند که عوامل بیرونی باعث تشدید این آمار شده و به ما مربوط نیست.»

او اضافه کرد: بسیاری از والدینی که در یک دهه اخیر اجازه درس خواندن به فرزندان خود را نمی‌دهند، در همین نظام آموزشی تحصیل کرده‌اند. وی سپس به نبود مدرسه در برخی از مناطق اشاره کرد.

ترک‌تحصیل دختران بیش از پسران

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در اغلب استان‌های کشور ترک‌تحصیل و بازماندگی از تحصیل در دختران بیش از پسران است به‌خصوص در دوره متوسطه دوم این آمار تفاوت معناداری پیدا می‌کند.

حکیم‌زاده، مدعی شد که این تفاوت در حد نیم درصد است. اما مودت، مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت که آمار دختران بازمانده از تحصیل در خوزستان بالاست.

امت علی، کارشناس آموزشی آمار نیم‌درصد حکیم زاده را غیرواقعی دانست و گفت که قطعا ترک‌تحصیل دختران با استناد به آمار منتشر شده از سوی آموزش و پرورش استان‌ها بیش از پسران است.

این کارشناسی آموزشی در ادامه می‌گوید که در بسیاری از موارد آیین‌نامه‌های داخلی آموزش و پرورش یا نوع استخدام معلمان هم مانع از ادامه تحصیل دختران می‌شود.

وی اضافه کرد که سال گذشته در روستای قبله کوهدشت، ۱۴دانش‌آموز دختر در دوره متوسطه دوم ترک‌تحصیل کردند چرا که تنها مدرسه روستا در این دوره پسرانه بود و برای دختران هم معلم نداشتند.

خانواده‌های دختران نیز به دلیل نبود امنیت حاضر نبودند که دختران خود را به روستای مجاور بفرستند و خواستار آن بودند که دختران نیز در همین مدرسه روستا درس بخوانند که با مخالفت رضا زینی وند، مدیر کل آموزش و پرورش لرستان مواجه شدند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش کرونا، ترک‌‌تحصیل دانش‌آموزان را افزایش داده و این آمار در سال‌جاری چندین برابر شده است.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا