اخبار

صادق لاریجانی: بررسی لوایح پولشویی به واکسن کرونا ربط ندارد

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت بررسی مجدد لوایح اف‌ای‌تی‌اف شروع شده و گروه‌های سیاسی باید از “فضاسازی” در این زمینه حذر کنند. یک روز بعد از این تاکید، بانک مرکزی از انتقال ارز برای تهیه واکسن کرونا خبرداد…..

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی می‌گوید در پی درخواست رئیس جمهور و ارجاع علی خامنه‌ای، اولین جلسه مشترک کمیسیون‌های مرتبط با لوایح اف‌ای‌تی‌اف (FATF) برگزار شده و نشست‌ها ادامه خواهند یافت.

صادق لاریجانی توصیه کرده که گروه‌های سیاسی و گروه‌های نگران “از فضاسازی‌های خاص و ربط دادن مسائلی چون واکسن کرونا به این موضوع” پرهیز کنند و بگذارند که مجمع به دور از “هیاهوهای رسانه‌ای” وظیفه خود را با در نظر گرفتن مصالح اقتصادی و امنیتی کشور انجام دهد.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به نقل از لاریجانی نوشت: «پس از اعلام نتیجه بررسی این لوایح از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام چه آنها که نتیجه را قبول دارند و چه آنها که آن را قبول ندارند باید نسبت به مصوبه مجمع تمکین کنند.»

هم‌زمان با این توصیه، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران و محافل امنیتی نوشت: «حامیان تصویب لوایح مرتبط با FATF، تاکید خاصی داشته و دارند تا مسائل مختلف کشور را به آن گره بزنند و موضوع بازهم به اسم رمزی برای جریان ضدانقلاب و برخی عوامل داخلی تبدیل شده است، اما این بار با یک دوگانه جدید؛ “دوگانه سلامت و بیماری” ابزار آن نیز هشتگ واکسن بخرید در توییتر است.»

تنها یک روز پس از اعلام صادق لاریجانی، رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که موافقت اولیه انتقال ارز برای تهیه واکسن کرونا گرفته شده و ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت به کوواکس تخصیص یافته است.

دو روز قبل، علی مطهری، نماینده سابق مجلس عنوان کرده بود که سهمیه ایران از واکسن ‌کرونا به دلیل حضور در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باطل شده است. او از مجمع تشخیص مصلحت خواسته بود پاسخگوی به خطر افتادن جان میلیون‌ها ایرانی باشد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز پس از آن و به طور تلویحی تایید کرد که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف امکان تراکنش‌های مالی برای خرید واکسن کرونا را از بین برده است.

روز چهارشنبه، سوم دی حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: «یکی از راه های مبارزه با فساد همان چهار لایحه  بود که دو تای آن تصویب شد و در دو تای دیگر دستور رهبری راهگشاست. بهترین راه برای مبارزه با فساد تصویب لوایح است؛ البته ممکن است بعضی ها خوششان نیاید.»

روحانی افزود که دولت “از ابتدا به دنبال مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت بوده” و یادآور شد که دولت برای تعطیل کردن موسسات مالی غیرمجاز و ادغام بانک‌های نیروی مسلح، هزینه سنگینی را متحمل شد.

تداوم کار نظام بانکی و گردش اقتصاد ایران در عرصه بین‌المللی، مستلزم تصویب لوایح چهارگانه FATF است. محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی پیش‌تر گفته بود که مجمع تشخیص مصلحت برای تصویب این لوایح وقت‌کشی می‌کند و هشدار داده بود که هر مرجعی با آن مخالف است، باید مسئولیت امر را بپذیرد.

مخالفان لوایح یاد شده تصویب آنها را تهدیدی برای تداوم کمک جمهوری اسلامی به متحدان منطقه‌ای ایران می‌دانند.

صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت یک سال قبل در ‌واکنش به خطر قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گفته بود: «اینکه FATF هی هر دفعه می‌گوید این آخرین مهلت است، شما فکر می‌کنید به این تهدیدات و امثال آن گوش می‌کنم؟»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا