اخبار

خلیل‌زاد: ترورهای هدفمند در افغانستان باید متوقف شوند

در حالی‌که در روزهای اخیر، فعالان مدنی و حقوق زنان و چندین پزشک در افغانستان به قتل رسیده‌اند. نماینده‌ ویژه‌ آمریکا در امور صلح افغانستان نسبت به این ترورها هشدار داده و گفته است که قتل‌ها و ترورهای هدفمند روند صلح در افغانستان را تهدید می‌کند و باید متوقف شوند…..

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ آمریکا در امور صلح افغانستان در رشته‌توییت‌هایی با اشاره به قتل‌ها و ترورهای اخیر در افغانستان نوشته است:«این قتل‌ها و ترورهای هدفمند باید متوقف شوند. این کار، روند صلح را تهدید می‌کند. مردم افغانستان صلح می‌طلبند. آتش‌بس و توافق سیاسی همچنان نیازهای فوری‌اند. من از طرف‌های مذاکره‌کننده می‌خواهم که تلاش‌های‌شان را دو برابر سازند. ما آماده کمک هستیم.»

خلیل‌زاد در توییت دیگری گفته است این خشونت‌ها افغان‌ها را مجبور به ترک کشورشان خواهد کرد و «این مسیر شکوفایی و رفاه یک جامعه نیست».

نماینده‌ ویژه‌ آمریکا در امور صلح افغانستان این اظهارات را در واکنش به ترورهای هدفمند اخیر در افغانستان مطرح کرده است.

شامگاه گذشته، پنج‌شنبه ۲۴ دسامبر / ۴ دی فرشته کوهستانی، از فعالان مدنی و فعال حقوق زنان در ولایت کاپیسا هدف حمله موتورسواران ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که این رویداد در روستای «دهنو عزت‌خیل» شهرستان حصه اول کاپیسا رخ داده است. برادر فرشته کوهستانی نیز در این حادثه زخمی شد.

فرشته کوهستانی حدود ۱۰ روز پیش در یادداشتی در فیس‌بوک از تهدیدات امنیتی علیه خود خبر داده بود. او از نهادهای امنیتی خواسته بود که امنیت او را تأمین کنند.

فرد یا گروهی تاکنون مسئولیت ترور فرشته کوهستانی را برعهده نگرفته است.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ افغانستان (فیفا) نیز یک روز قبل از آن در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در کابل ترور شدد. راننده او نیز که برادرزاده‌اش بود در این حمله کشته شد. پیش از آن، دست‌کم خبر مرگ شش خبرنگار افغان نیز منتشر شد که نهادهای امنیتی افغانستان گفتند چهار مورد آن در نتیجه‌ حملات تروریستی تأیید بوده است.

زلمی خلیل‌زاد در توییت دیگری نوشته است: «ترور یوسف رشید سزاوار نکوهش است. ما آن را محکوم می‌کنیم. ما همچنان کشتن چندین پزشک که در پل چرخی کار می‌کردند و ترور فعال حقوق زنان، فرشته کوهستانی، را تقبیح می‌کنیم. کسانی که در پشت این حملات تروریستی قراردارند باید حساب پس بدهند.»

خلیل‌زاد همچنین نوشته است: «هر جامعه به افرادی چون یوسف و فرشته نیاز دارد. آن‌ها به مثابه‌ وجدان جامعه‌اند و قلب اجتماع را زنده نگه می‌دارند. آن‌ها نباید در ترس و ارعاب باشند، یا بدتر از آن، کشته شوند.»

به گزارش سایت زمانه، صبح سه‌شنبه ۲۲ دسامبر / ۲ دی نیز در منطقه دوغ‌آباد واقع در ناحیه‌ هفتم شهر کابل بر اثر انفجار یک مین در کابل پنج نفر از جمله چهار پزشک زندان پل‌چرخی کابل جان خود را از دست دادند.

در پی اظهارات زلمی خلیل‌زاد، سفارت آلمان در افغانستان نیز هدف قراردادن و کشتن خبرنگاران، فعالان جامعه مدنی، کارمندان بهداشت و نمایندگان مجلس در افغانستان را غیرقابل قبول خواند.

این سفارت جمعه ۲۵ دسامبر / ۵ دی در توییتر نوشت همه‌ این افراد برای توریج و دفاع از دموکراسی فعالیت کرده و برای برقراری صلحی که شایسته‌ مردم افغانستان است، حیاتی هستند.

سفارت آلمان همچنین حملات اخیر به خبرنگاران، فعالان مدنی و دیگر غیرنظامیان را محکوم کرده و خواستار توقف خشونت‌ها شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا