یادمان و رویدادها

روز سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ روز ملی قربانیان فجایع هوایی در کانادا

دولت کانادا قصد دارد روزی را که ۱۷۶ سرنشین پرواز PS752 اوکراین در اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، به عنوان روز ملی گرامیداشت یاد قربانیان فجایع هوایی اعلام کند……..

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در نطق کریسمس خود اعلام کرد که دولتش قصد دارد روز ۸ ژانویه؛ روز ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران را به عنوان روز ملی قربانیان سوانح هوایی اعلام کند.

پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین که روز ۲۸ دی ماه سال گذشته از تهران به مقصد کیف پرواز کرده بود با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن که ۱۳۸ نفرشان کانادایی بودند، جان سپردند.

نخست‌وزیر کانادا در نطق خود گفت: «به خانواده و دوستانی که تعطیلاتشان را بدون حضور یک عزیزشان سپری می‌کنند می‌گویم که شما در یاد ما خواهید ماند.» او که روز چهارشنبه ۲۳ دسامبر این نطق را ایراد می‌کرد، افزود: «خاطره آنها و سرگذشت‌شان فراموش نخواهد شد.»

ترودو همچنین به سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی اشاره کرد. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس با شماره پرواز ۳۰۲، مارس ۲۰۱۹ در حالی که از اتیوپی به سمت نایروبی پایتخت کنیا در پرواز بود، سقوط کرد و همه ۱۸۹ سرنشین آن کشته شدند. ۱۸ تن از مسافران این پرواز کانادایی بودند.

در سال ۲۰۱۸ نیز یک هواپیمای دیگر بوئینگ ۷۳۷ مکس سقوط کرده بود. پرواز این هواپیماها پس از سقوط هواپیمای خطوط اتیوپی از اوایل سال ۲۰۱۹ متوقف شد. هفته گذشته خبرگزاری سی ‌بی‌سی خبر داد که کانادا اولین قدم برای اجازه پرواز این هواپیماها را برداشته و پس از اعمال تغییرات در طراحی آن اجازه پرواز این نوع بوئینگ را صادر کرده است.

مقامات حمل و نقل هوایی کانادا همچنین اجازه داده‌اند تا خلبانان پروازهای آزمایشی با بوئینگ ۷۳۷ مکس را از سر بگیرند. اعضای کادر پروازی نیز در سال جدید می‌توانند در این پروازهای آزمایشی شرکت کنند.

جنگ لفظی ایران و کانادا

به گزارش دویچه وله، در آستانه سالگرد ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران، مقامات ایران و کانادا جنگ لفظی تندی را علیه یکدیگر آغاز کرده‌اند. هفته گذشته مامور ویژه دولت کانادا برای این پرونده گفت که “ایران نباید مسئولیت تحقیقات درباره سقوط این هواپیما را بر عهده داشته باشد”.

رالف گودل در گزارشی که دراین باره تهیه کرده نوشته است: «طرفی که مسئول این واقعه است خودش هم تحقیقات را عمدتا به طور سری بر عهده گرفته است. این نه قابل اعتماد است و نه قابل اطمینان.»

این مامور ویژه همچنین تاخیر در اعلام نتایج تحقیق و عدم شفافیت در این روند را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

اوایل هفته جاری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، کانادا را به “دخالت در تحقیقات” و نیز “تلاش برای سوءاستفاده از اندوه خانواده قربانیان برای مقاصد سیاسی” متهم کرده بود.

یک سخنگوی امور خارجه کانادا گفته دولت این کشور در حال کار کردن بر روی این پرونده بر اساس پیشنهادهای رالف گودل است.

در روز ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ هواپیمای مسافربری اوکراینی اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

ایران که در سه روز نخست پس از این سانحه شلیک به این هواپیما را تکذیب می‌کرد بعد از انتشار شواهد و گزارش‌هایی در مورد اصابت موشک به آن سرانجام گفت که سپاه این هواپیما را “با موشک کروز” اشتباه گرفته و به آن شلیک کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا