گوناگون

تهرانی‌ها آماده زلزله باشند

پدر علم زلزله‌شناسی ایران: از ابتدای سال تاکنون بالای ۱۰۰ زلزله در تهران ثبت‌شده است که چون از ۶ ریشتر بیشتر نبوده مشکلی ایجاد نکرده است. او در پاسخ به این سؤال که آیا زلزله‌های کوچک از زلزله بزرگ جلوگیری می‌کنند یا خیر؟

به گزارش برنا، پروفسور بهرام عکاشه، پدر علم زلزله‌شناسی ایران با اشاره به تعداد زلزله‌های ثبت‌شده در تهران گفت: از ابتدای سال تاکنون بالای ۱۰۰ زلزله در تهران ثبت‌شده است که چون از ۶ ریشتر بیشتر نبوده مشکلی ایجاد نکرده است.او در پاسخ به این سؤال که آیا زلزله‌های کوچک از زلزله بزرگ جلوگیری می‌کنند یا خیر؟ تصریح کرد: این تصور غلط است چون زلزله‌های کوچک اخطاری هستند در مورد اینکه این منطقه فعال است و حتی امکان دارد زلزله بزرگ‌تری به‌اندازه ۷ ریشتر اتفاق بیفتد.

مردم و مسئولین آماده‌باش‌اند
عکاشه افزود: تهران در دامنه البرز میانی قرارگرفته و ریتم ۱۵۰ سالی آن نشان می‌دهد البرز که اتفاقاً آتش‌فشان هم دارد، فعال است و به عنوان یک منطقه زلزله‌خیز تلقی می‌شود و حتی ارتفاع آن رو به افزایش است. تغییرات و ارتفاع گرفتن البرز و زاگرس نشان‌دهنده فعال بودن این منطقه است که یک زنگ خطر محسوب می‎شود. پدر علم زلزله‌شناسی ایران در مورد گسل‌های فعال دیگر کشور بیان کرد: شمال شرق ایران و منطقه خراسان فوق‌العاده فعال‌شده و درون آن داغ است که این نشان‌دهنده فعالیت داخل زمین و احتمال زلزله است. او افزود: سخنان من به این معنا نیست که مردم بترسند بلکه هدف من این است که مردم و مسئولین آماده‌باش‌اند تا در صورت وقوع زلزله غافلگیر نشوند.

۱۰۰ پایگاه زلزله‌شناسی کافی نیست
عکاشه در مورد آخرین تحقیقات در خصوص پیش‌بینی زلزله گفت: بشر در هیچ جای دنیا حتی در چین، آمریکا، روسیه و… هم نمی‌تواند زلزله را پیش‌بینی کند و اگر یک پیش‌بینی درست از آب دربیاید استثنا است و قاعده محسوب نمی‌شود در خصوص زلزله تهران هم نمی‌توان زمان دقیقی را پیش‌بینی کرد فقط می‌توان با توجه به زلزله‌های کوچک و فعالیت درون زمین به مردم و مسئولین آماده‌باش داد. در سراسر کشور بیش از ۱۰۰ پایگاه زلزله‌شناسی داریم اما کافی نیست و باید توجه بیشتری شود.

تهران پایتخت مناسبی نیست
پدر علم زلزله‌شناسی ضمن انتقاد از تمرکز جمعیت در تهران گفت: تهران اصلاً برای پایتخت بودن مناسب نیست و نباید تعداد جمعیت بالا با این ساختمان‌های بلند در آن وجود داشته باشند به همین دلیل چندین بار پیشنهاد دادم که پایتخت را از تهران انتقال دهند و در چند استان قرار گیرد اما متأسفانه کار دست متخصص نیست.عکاشه در پایان تأکید کرد: زلزله بلای آسمانی نیست و می‌توان با رعایت دستورالعمل‌ها و آماده بودن خسارت آن را به حداقل رساند و در آخر به مردم توصیه می‌کنم از زلزله نترسند و همیشه آماده‌باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا